SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Na Hossu sa dá spoľahnúť. Po góloch do siete Minnesoty trafil aj proti Detroitu

Štvrtok 16.05.2013 / 13:57 / NHL.com

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Na Hossu sa dá spoľahnúť. Po góloch do siete Minnesoty trafil aj proti Detroitu
Na Hossu sa dá spoľahnúť. Po góloch do siete Minnesoty trafil aj proti Detroitu


Ako Marián Hossa dokončil sériu s Minnesota Wild, tak odštartoval semifinále Západnej konferencie proti Detroit Red Wings. Presilovkový gól slovenského hokejistu určil smer prvého duelu vyhecovanej série. V šiestich zápasoch play off nazbieral tridsaťštyriročný útočník doposiaľ sedem bodov. Viac ich má z tímu Blackhawks na konte len Patrick Sharp - deväť.

Pre oboch tradičných rivalov z Original Six to bol v stredu 800. vzájomný duel a celkovo šestnásta séria play off, v ktorej sa Chicago stretlo práve s Detroitom. Blackhawks ich doteraz vyhrali osem a v United Centre urobili prvý krok k tomu, aby oslavovali aj deviaty triumf.

Prvú trefu mal na svedomí v desiatej minúte práve Hossa, ktorý sa dokonale oprel do prihrávky kapitána Jonathana Toewsa a delovkou prekonal gólmana Červených krídiel Jimmyho Howarda. "Bol to náš najlepší zápas v play off," poznamenal Sharp, ktorý v závere zápasu doviezol puk do prázdnej detroitskej bránky a stanovil konečný stav na 4:1. Chicago prestrieľalo súpera 42:21. Z toho Hossa, ktorý na strávil na ľade dvadsať minút, pálil hneď päťkrát a bol vyhlásený druhou hviezdou zápasu.

Od začiatku play off dokazuje, že minulosť je preňho pasé. Už si nechce pripomínať minuloročnú sériu s Phoenix Coyotes, po ktorej opúšťal ľad na nosidlách, keď schytal drsnú ranu od Raffiho Torresa. Hossa sa sústredí na to, čo mu ide najlepšie. A to je strieľanie gólov. "Človeku vždy pomôže, keď mu tam niečo padne," tvrdil pre Chicago Tribune, keď dvoma gólmi v piatom zápase rozhodol o postupe Jastrabov cez Minnesotu. "Hneď máte pocit, že máte energiu navyše."

Torresov minuloročný zákrok uvrhol Hossu na dlhé týždne do neistoty. Bude ešte hrať? Vráti sa na ľad v starej forme? Skrátená sezóna ale rýchlo ukázala, že obavy sa nenaplnili. "Cítil som sa dobre a o tom, čo sa udialo v play off, som vôbec nepremýšľal," odmietal Hossa.

Od spoluhráčov počúva v poslednom čase len pochvalné slová. "Vďaka Mariánovým gólom máme zase viac sebavedomia, viac si dovolíme. Nebojíme sa niečo vymyslieť," tvrdil Toews, ktorý v tohtoročnom play off doposiaľ neskóroval.

Túto prácu má na starosti Hossa, ktorý sa v doterajších šiestich zápasoch presadil štyrikrát. "Ono je vždy pekné, keď vidíte svoje meno v streleckých štatistikách, ale ja sa snažím hrať rovnako ako celú sezónu. Byť užitočný vzadu aj vpredu. A pokiaľ to ide, dávať aj góly," povedal Hossa podľa Chicago Tribune.

"Keď Hossa chýbal v našej zostave, bola to obrovská strata. S ním máme na ľade kvalitu aj hernú inteligenciu. To je pre nás obrovská výhra," vyhlásil kouč Blackhawks Joel Quenneville.

Detroitskí bojovníci, ktorí v prvom kole v siedmich zápasoch premohli Anaheim Ducks, ale ešte urobia všetko pre to, aby Chicagu neodovzdali celú sériu tak ľahko ako jej prvý zápas. "V prvej tretine to s nami ešte nevyzeralo tak zle, ale od druhej som mal pocit, že domáci mali viac energie," uznal útočník Red Wings Henrik Zetterberg. "Máme ale deň voľna, v piatok ľahko potrénujeme a v sobotu to bude vyzerať úplne inak," sľúbil Švéd.

Aj Quenneville čaká od druhého zápasu série omnoho vyrovnanejšiu bitku. "Šancí je v týchto zápasoch vždy len pár," tvrdil kouč Chicaga. A Hossovou úlohou bude, aby niektorú z nich premenil.

2. KOLO
 
1. zápas sa hrá 28.4.
 
Islanders vedú v sérii 1:0
 
  1. zápas sa hrá 29.4.
 
1. zápas sa hrá 29.4.