SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Spezza má vyskočenú platničku a v piatok ide na operáciu. Kedy sa vráti, nie je isté

Štvrtok 31.01.2013 / 23:31 / NHL.com

NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Spezza má vyskočenú platničku a v piatok ide na operáciu. Kedy sa vráti, nie je isté
Spezza má vyskočenú platničku a v piatok ide na operáciu. Kedy sa vráti, nie je isté

Celok Ottawa Senators odštartoval novú sezónu skvelo. Zo siedmich stretnutí päťkrát vyhral, raz podľahol až v predĺžení a vo štvrtok mal spolu s Boston Bruins najviac bodov zo všetkých tímov Východnej konferencie.

Zároveň však klub z kanadskej metropoly postihla veľmi nepríjemná udalosť - zranil sa jeho prvý center Jason Spezza. Generálny manažér Bryan Murray oznámil na štvrtkovej tlačovej konferencii v hale Scotiabank Place, že kľúčový útočník má vyskočenú platničku a v piatok podstúpi v Toronte operáciu.

"Nemôžem vám povedať žiadny časový rámec. Sami ho totiž nebudeme poznať až do doby, keď bude hráč po operácii a zaháji rehabilitáciu," uviedol Murray. "Dúfame, že stihne návrat v závere základnej časti a pokiaľ budeme v play off, bude schopný sa znovu zapojiť."

Pre kanadského útočníka to nie je prvý podobný prípad. Na operáciu s platničkou musel ísť už v roku 2006.

Obvyklá doba rekonvalescencie býva v prípade podobného zranenia u hokejistov šesť až osem týždňov. To by znamenalo, že Spezza príde prinajmenšom o 30 zápasov. Do konca základnej časti skrátenej sezóny ich pritom Ottawe ostáva len o 11 viac. V najhorších prípadoch môže znamenať podobné zranenie aj koniec kariéry, tak ako to bolo v 90. rokoch u českého obrancu Milana Tichého.

Spezza utrpel zranenie chrbta pri nedeľnej porážke s Pittsburghom a následne vynechal dva zápasy - s Washingtonom a Montrealom, ktoré oba Senators vyhrali. V pondelok potom dvadsaťdeväťročný center konzultoval situáciu s doktormi a navštívil špecialistu v Toronte. Potom sa rozhodol pre operáciu.

"Vypočul si mienku našich doktorov a potom aj druhý názor. Operácia je pravdepodobne najlepšia vec, ktorú môže v súčasnom stave urobiť," myslí si Murray.

Po piatkovom zákroku čaká Spezzu týždenný pokoj a následne začiatok procesu rehabilitácie.

Kreatívny stredný útočník nazbieral v piatich stretnutiach novej sezóny päť bodov za dva góly a tri asistencie. V predchádzajúcej sezóne mal v 80 zápasoch 84 bodov (z toho 34 gólov) a bol zvolený do prvej päťky Stretnutia hviezd NHL.

Kanaďanovo zranenie je nepríjemné aj pre českého útočníka Milana Michálka. Ten na krídle prvej formácie výrazne ťažil zo spolupráce so šikovným centrom a bodoval v každom z piatich úvodných stretnutí. To sa mu podarilo aj bez Spezzu proti Washingtonu, v stredu s Montrealom už však vyšiel naprázdno. V centre prvého útoku nastupoval Kyle Turris.

Murray sa teraz bude snažiť nahradiť zranenú hviezdu z vlastných zdrojov. Pokiaľ sa to nepodarí, dá sa očakávať, že sa bude usilovať o trejd. "Nie je jednoduché nahradiť takého talentovaného a technického hokejistu. Ťažko sa nájde iný klub, odkiaľ mi zavolajú a ponúknu mi pomoc. Takto to v našom biznise chodí. Je to veľká strata," upozornil Murray. "Neostáva nám nič iné než tvrdo pracovať a veriť, že tím bude pokračovať v dobrých výkonoch a hrať na maximum."

Aspoň malou dobrou správou pre Ottawu je fakt, že do zostavy sa pred piatkovým stretnutím s Carolina Hurricanes vracia skúsený obranca Sergei Gonchar, ktorý vynechal jedno stretnutie. "Mal nejaké bolesti. Potreboval len deň voľna," informoval Murray. "Teraz už je znovu pripravený hrať."