SHARE
Podeľte sa s priateľmi


Višňovský chce ostať doma. Lenže KHL mu to asi neumožní

Utorok 8.01.2013 / 20:08 / NHL.com

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi


Višňovský chce ostať doma. Lenže KHL mu to asi neumožní
Višňovský chce ostať doma. Lenže KHL mu to asi neumožní

Doma je doma, povedal si obranca Ľubomír Višňovský. Namiesto angažmánu v New York Islanders, ktorí ho v júni získali z Anaheimu, plánoval ostať v Bratislave a pokračovať v KHL. Je ale dosť možné, že bude mať smolu.

Višňovský sa v sezóne 2010-11 stal najproduktívnejším bekom NHL. V poslednej sezóne nastrieľal tridsaťšesťročný hokejista za Anaheim Ducks v 68 stretnutiach šesť gólov a nazbieral 27 bodov. Potom ho za výber v druhom kole draftu 2013 získali Islanders.

Slovenský obranca sa ale výmene v lete vzoprel. S pomocou hráčskej asociácie argumentoval, že má v zmluve, ktorú v roku 2008 podpísal s Edmontonom, stále platnú klauzulu o nevymeniteľnosti. Tá mala podľa neho platiť aj potom, čo ho Oilers vytrejdovali do Anahaimu - prestup do Islanders bol teda podľa neho neplatný. 12. septembra 2012 ale rozhodla nezávislá arbitráž o opaku.

O päť dní neskôr podpísal obranca v Bratislave kontrakt so Slovanom a pri výluke NHL tam ostal až doteraz. Pokračovať v drese slovenského celku hodlal aj po správe o štarte sezóny v NHL. "Rozhodol som sa pokračovať v kariére v KHL až do konca sezóny 2012-13," uviedol. "Som vďačný Isles za to, že sa ku mne chovali tak pekne. Moje rozhodnutie nehrať NHL vzniklo z rodinných a osobných dôvodov. Teraz sa sústredím na Slovan a na to, že si užijem rodinu vo svojej vlasti."

Rozhodnutie slovenského veterána má ale háčik. Alebo skôr veľký hák. V utorok totiž dostalo vedenie NHL od šéfov Kontinentálnej ligy uistenie o tom, že budú rešpektovať kontrakty podpísané v zámorí. V praxi to znamená, že KHL môže zakázať štart Višňovského za Slovan v ktoromkoľvek súťažnom stretnutí.

Je teda dosť možné, že hokejista bude musieť svoje postoje prehodnotiť a nakoniec sa predsa len bude hlásiť v kempe na Long Islande. V tomto prípade by ho nemuseli čakať s otvorenou náručou. Podľa agenta Neila Sheehyho sa však Višňovského rozhodnutie ostať doma určite netýkalo Islanders ako takých. "Situácia by bola rovnaká s ktorýmkoľvek iným tímom NHL," povedal hráčov zástupca Arthurovi Stapleovi z Newsday.

Ďalšou možnosťou je úplné ukončenie kariéry, o ktorom Višňovský hovoril už pred rokom. "Hodne som nad tým premýšľal. Zmenilo ma to. Uvedomil som si, že hokej už nie je mojou prioritou. Hlavná je rodina a zdravie," uviedol v priebehu minulej sezóny.

Višňovský, ktorý v roku 2008 podpísal päťročnú zmluvu na 28 miliónov dolárov, mal v tohtoročnej neskrátenej sezóne NHL zarobiť 3 milióny dolárov.