Los Angeles mieri za pohárom. V New Jersey zvíťazilo aj druhý krát po predĺžení

Nedeľa 3.06.2012 / 14:18 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Skoro by sa dalo povedať, že hrať úvodné dva zápasy tohtoročného play off proti Los Angeles Kings je vlastne zbytočné. Hokejisti z Kalifornie vyhrali úvodné dva zápasy vo všetkých doterajších vyraďovacích sériách: proti Vancouver Canucks v prvom, proti St. Louis Blues v druhom a proti Phoenix Coyotes v treťom kole. To isté zopakovali aj vo finále s New Jersey Devils.

Aj v druhom zápase v Prudential Center v Newarku zvíťazili po predĺžení v pomere 2:1. Po sobotňajšej noci už vyhrávajú 2:0 na zápasy a majú možnosť získať Stanley Cup na domácom ľade v najkratšom možnom čase. Tretí zápas sa hrá v pondelok o ôsmej hodine východoamerického času (v utorok 2:00 stredoeurópskeho).

Rovnako ako v prvom finále skončil aj druhý duel po šesťdesiatich minútach nerozhodne 1:1. A rovnako ako v prvom finále sa rozhodlo v úvodnom predĺžení. Víťazný gól tentoraz strelil Jeff Carter, muž, ktorého sa v lete zbavila Philadelphia Flyers a cez Columbus Blue Jackets doputoval pred uzávierkou prestupov až do L. A.

"Je to strelec. Tak nejako počítate s tím, že dá veľký gól," vyhlásil tréner Darryl Suter.

Carter dokorčuľoval okolo bránky na dorážku vlastnej strely z ľavej strany, ktorú Martin Brodeur vyrazil k pravému kruhu. Forvard tam zobral puk, dokrúžil s ním do streleckej pozície a prestrelil hromadu tiel aj domáceho brankára. Ten mal asi zakrytý výhľad, pred ním totiž dobre clonil útočník Dustin Penner.

"Penns odviedol skvelú prácu, nasťahoval sa priamo pred brankára," chválil spoluhráča Carter. "Ani neviem, či cez neho Marty videl, alebo nie."

Aj keď druhý zápas skončil rovnakým výsledkom, ako prvý, druhý zápas finálovej série bol o dosť ofenzívnejší než opatrný prvý duel. New Jersey vstúpilo do zápasu oveľa aktívnejšie než tri dni pred tým, dobrým napadaním si vynútilo tlak a brankár Kings Jonathan Quick riešil už v prvých dvoch tretinách väčší počet striel než predtým za celý zápas.

Prvý gól však strelili hostia, keď sa ich obranca Drew Doughty trafil po úchvatnom sóle v 8. minúte - k sólu si našliapol ešte vo vlastnej tretine, prekorčuľoval cez dve pásma ako na tréningu medzi kuželmi a strelou cez obrancu skóroval.

"Videl som, že mám pred sebou voľno, tak som sa rozhodol vyraziť. Neviem, akého tam mali obrancu, ale skúsil som ho využiť ako strieľňu," opisoval kľúčový zadák Los Angeles. "Marty má rýchlu lapačku, tak som vypálil na vyrážačku. Ani som nevidel, že to prešlo, ale so šťastím to tam padlo."

Devils sa dlho tlačili za vyrovnaním, Quick dlho odolával. Domáci sa dočkali až v tretej minúte tretej tretiny a na ich góle mal veľký podiel Marek Zidlicky. Český zadák dostal puk na modrú a napálil ho na bránku, pričom ho na hranici kruhu tečoval útočník Ryan Carter.

"Hrali sme oveľa lepšie (než v prvom zápase). Vedel som, že odpoveď príde," tvrdil Peter DeBoer, tréner domáceho celku.

"Tvrdo sme dreli a urobili sme veľa dobrých vecí, ale máme problém strieľať góly. V tom bol rovnako ako v prvom zápase najväčší rozdiel," vyhlásil kapitán Zach Parise.

New Jersey chýbalo aj trochu šťastia. Devätnásť sekúnd pred koncom tretej tretiny totiž Ilya Kovalchuk trafil v ideálnej šanci zblízka tyčku.

A tak znovu došlo na predĺženie, ktoré sa tohto roku odohráva pod taktovkou Kráľov z Los Angeles. V tohtoročnom play off v nich Kings zvíťazili vo všetkých štyroch prípadoch. Aj vďaka tomu teraz siahajú po Stanley Cupe, čo by po skončení základnej časti len málokto považoval za možné.

Do play off totiž šli až z ôsmeho miesta Západnej konferencie, a to pre nich znamenalo štart sérií "vonku". Napriek tomu dokázali tento výnimočný počin, ktorý znamená nový rekord NHL: Los Angeles je prvým mužstvom histórie, ktoré v play off dokázalo zvíťaziť na ľade súperov v desiatich zápasoch za sebou.

Zároveň sa stalo dvanástym tímom histórie, ktorý dokázal zvíťaziť v oboch úvodných dueloch finále. V takejto situácii to už obvykle na zisk najväčšej hokejovej trofeje stačí - doteraz deväť z jedenástich klubov dokázalo dotiahnuť podobne rozohranú sériu k celkovému triumfu.