Aktualizovali sme naše Podmienky služieb NHL.com a Zásady ochrany osobných údajov. Tým, že naďalej používate online služby NHL, vyjadrujete svoj súhlas s týmito aktualizovanými dokumentami a so spôsobom riešenia sporov.

Slovenský strelec oprášil staré inštinkty a zrazil Capitals na kolená

Piatok 4.05.2012 / 22:39 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Mohol by to byť zlom v celej sérii. Štvrť hodiny po stredajšej polnoci sa Marian Gaborik trafil do medzery medzi betónmi, ktorú na chvíľu odkryl gólman Braden Holtby. New York Rangers sa v semifinále Východnej konferencie ujali vedenia 2:1 nad Washington Capitals a chýbajú im len dva kroky k postupu.

Tridsaťročný útočník Jazdcov bol pritom kvôli svojim výkonom v play off pod paľbou kritiky. Pokým v základnej časti dával v priemere gól v každom druhom zápase, od štartu vyraďovacích bojov sa trafil len v úvodnom zápase s Otttawa Senators. A nasledovalo osemzápasové strelecké prázdno.

Skeptici už pripomínali predchádzajúce dve Gáboríkove play off. Vlani mal v piatich zápasoch bilanciu 1+1, o rok skôr ešte v drese Minnesota Wild zaznamenal v šiestich zápasoch jedinú asistenciu a v oboch prípadoch jeho tímy vypadli hneď v prvom kole.

Že je Gáborík schopný robiť veľké veci, dokázal už pri svojej premiére vo vyraďovacích bojoch v roku 2003. Wild vtedy v sedemzápasových bitkách zdolali Colorado Avalanche aj Vancouver Canucks a stroskotali až vo finále Západnej konferencie na Anaheim Mighty Ducks. Vtedy dvadsaťjedenročný Gáborík bodovo explodoval. V 18 zápasoch nazbieral deväť gólov a osem asistencií.

V 115. minúte infarktového duelu vo washingtonskom Verizon Center sa Gáboríkovi vrátili staré inštinkty, ktoré mu priniesli zaslúžený status hviezdy. "Som šťastný, že to dopadlo takto," povedal Gáborík pre Daily News. "Moja prvá reakcia bola: Čože? Vážne je to gól? Našťastie bol..."

Druhé víťazstvo Rangers v sérii bolo zaslúžene označené ako triumf silnej vôle. "Strašne sme ten zápas chceli vyhrať," povedal Gáborík. "V play off mi to zatiaľ príliš nešlo, takže je to veľké povzbudenie."

Aj fanúšikovia newyorského tímu dúfajú, že rodák z Trenčína sa opäť chytil. "Rangers nemajú toľko ofenzívneho talentu, nutne potrebujú Gáboríkov príspevok," analyzovali sériu komentátori stanice ESPN. "Dúfam, že ten gól Gabbyho naozaj naštartuje. Je to hráč, ktorého veľmi potrebujeme a dúfame, že sa mu bude dariť aj naďalej," povedal po góle, ktorý padol v čase 114:41, tréner Jazdcov John Tortorella.

"Keď dáme gól, som väčšinou strašne nadšený, ale tentoraz som bol na smrť unavený a opakoval som si len: pane Bože, tak už je koniec," povedal NY Post švédsky brankár Henrik Lundqvist.

Gáborík v kľúčovej chvíli zase predviedol, že má zlaté ruky. "Bolo to pekne dlhé. Ale odmenou je ten skvelý pocit, keď prispejete k úspechu a zapíšete sa medzi strelcov. Obzvlášť v takomto zápase," hovoril Gáborík. "Každý nechal na ľade všetko, hodne záležalo na tom, ako sme sa s tým vyrovnali v hlavách. Neustále sme si opakovali, že musíme vytvárať tlak a ani na chvíľu nepoľaviť. Preukázali sme veľkú mentálnu odolnosť," cenil si tretí najlepší strelec základnej časti NHL.

Aj keď v predchádzajúcich zápasoch play off bol Gáborík občas nevyberaným spôsobom pranierovaný, slovenské krídlo je druhým najproduktívnejším hráčom Rangers. Nazbieral sedem kanadských bodov za dve trefy a päť asistencií. Lepšie sa zatiaľ darí len Bradovi Richardsovi, ktorý má na konte o dva góly viac.

Rangers vyhrali duel v treťom predĺžení prvý krát od roku 1971 a známy nervák na ich lavičke Tortorella akoby s úspechom v extrémne dlhom predĺžení počítal. "Keď začalo druhé predĺženie, mal som pocit, ako keby sme sa dostávali do výhody," povedal pre Daily News. Newyorský kouč teraz verí, že táto výhoda sa prejaví aj v sobotňajšom štvrtom zápase.