Piatok 13.04.2012 / 16:12 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Podeľte sa s priateľmi

Všetci štyria hrajú v tímoch, ktoré boli ozdobami základnej časti NHL. A všetci štyria majú v týchto mužstvách nezastupiteľnú úlohu. Slovenské esá vstúpili vo štvrtok do play- off. Úspešnosť? Päťdesiatpercentná.

Marian Gaborik (New York Rangers)

V úvodnom zápase série prvého kola s Ottawa Senators (4:2) dokonale splnil svoju úlohu. Práve vo chvíli, keď domáci pred vypredanou Madison Square Garden viedli o gól a výsledok bol na vážkach. Gáborík sa v druhej tretine prešmykol okolo mantinelu, zľahka spomalil, a keď gólman Senátorov Craig Anderson urobil prvý pohyb, puk mu neomylne poslal do medzery medzi betónmi.

"Bola to situácia 2 na 1. Na druhej strane nakorčuľoval Brad Richards, tak som naznačil prihrávku a počkal som si, čo urobí brankár," opisoval situáciu útočník Jazdcov, ktorý dal v základnej časti 41 gólov. "O minulej sezóne už vôbec nepremýšľam," tvrdil tridsaťročný Gáborík podľa Newsday. "Play-off je pre nás všetkých ohromnou výzvou a my v nej chceme obstáť tak ako v základnej časti."

Trenér John Tortorella spolieha na trenčianskeho snajpera. "Gabby hrá dobre od prvého dňa sezóny. Získal značné sebavedomie a teraz z neho čerpá," výnimočne chválil trénersky búrlivák.

Zdeno Chara (Boston Bruins)

Pri tohtoročnej premiére vyraďovacích bojov v bostonskej TD Garden zažili fanúšikovia obhajcov Stanley Cupu oveľa väčší nervák. Kameň zo srdca im spadol až na začiatku predĺženia, keď gólman Washington Capitals Braden Holtby nedosiahol na ranu, ktorú vypálil Chris Kelly.

Slovenský kapitán má v tejto sérii veľkú úlohu - neutralizovať nebezpečenstvo, ktoré predstavuje Alex Ovechkin. A v prvom zápase sa ho zhostil na jednotku. Ruský kanonier sa dostal k jedinej strele, kým Chára a jeho partner v obrannej dvojici Dennis Seidenberg nazbierali dokopy 10 hitov. "Zastaviť Ovečkina je pre Zdena otázkou cti," povedal pre Boston Globe manažér Bruins Peter Chiarelli.

Perfektná defenzíva plus sedemnásť zákrokov, ktoré predviedol Tim Thomas, boli základom pre úvodnú bostonskú výhru. Chára si však prežil aj dvojminútový očistec na trestnej lavici, kam putoval za krosček v tretej tretine. "Capitals majú viacerých šikovných hráčov, hrať proti Ovečkinovi je ale naozaj niečo, čo ma veľmi motivuje," vyhlásil Chára pred sobotným pokračovaním.

Jaroslav Halak (St. Louis Blues)

Pred dvomi rokmi sa stal hrdinom. Jeho meno sa objavilo aj v pesničkách, ktorými fanúšikovia Montreal Canadiens ospevovali excelentnú formu gólmana, na ktorom v play-off stroskotali Washington Capitals aj Pittsburgh Penguins.

Jeho tím nebol vtedy ani zďaleka favoritom, čo v tomto roku tak úplne neplatí. St. Louis si za výkony v základnej časti vyslúžilo veľký rešpekt. Tréner Ken Hitchcock určil za tímovú jednotku pre play-off Haláka, aj keď i Brian Elliott podával nadštandardné výkony. "Z minulosti sa nedá žiť celý život. Je tu nová výzva, nová nádej," povedal podľa AP Halák.

Prvý krok k postupu však urobili súperi Bluesmanov zo San Jose Sharks. Až v druhom predĺžení, v 84. minúte Martin Havlat od kruhu vypálil na Halákovu vyrážačku a puk prešiel do siete. "Pred rozhodujúcim gólom som videl celý rad našich chýb. To ma štve," povedal Hitchcock po porážke 2:3.

Marian Hossa (Chicago Blackhawks)

Štrnásť sekúnd pred vypršaním 60. minúty bol tridsaťtriročný slovenský útočník na ľade, keď Brent Seabrook poslal zápas s Phoenixom do predĺženia. Psychickú výhodu však víťazi Stanley Cupu 2010 v predĺžení nevyužili. Po gólovom teči, ktorý zariadil Martin Hanzal, musia Jastraby doháňať.

Chicagu nepomohol k úspechu ani návrat kapitána. Jonathan Toews vynechal kvôli otrasu mozgu 22 zápasov. V prvom duely play-off dostal k sebe excelentných spoluhráčov, po jeho boku hrali Patrick Kane práve s Hossom. Toews si pripísal gól i asistenciu, lenže ani tento príspevok nestačil. "Strácali sme veľa pukov a striedanie sme dohrávali unavení,“ hneval sa podľa nhl.com tréner Joel Quenneville. V sobotu môžu Blackhawks zložiť reparát. Akú úlohu v ňom zohrá Hossa?