Vitajte |účet|Odhlásiť 
NOVINKA! PRIHLÁSTE SA PROSTREDNÍCTVOM SOCIÁLNYCH SIETÍ
ALEBO
Užívateľské meno / e-mailHelso
 

NHL počúva Blues. Vládne jej St. Louis, ktoré sa teší na play-off

Streda 28.03.2012 / 21:55 / NHL.com/sk - Články

Autor Michael Langr - korešpondent NHL.com

Zabudnite na tvrdý rock, hudobný štýl, ktorý obvykle sprevádza hokejové zápasy. V NHL vládne Blues. Presnejšie celok St. Louis Blues, ktorý sa po nesmelom jesennom prešľapovaní obdivuhodne zdvihol, s prehľadom dominuje Západnej konferencii a útočí na Presidents Trophy pre víťaza základnej časti celej tridsaťčlennej súťaže.

Bluesmani ako prví prekročili stobodovú hranicu a ako jediní stlačili priemer inkasovaných gólov pod dva za zápas. Po 6. novembri, kedy na lavičke skončil odvolaný tréner Davis Payne, vyhrali 37 z 58 stretnutí (najviac sa im darilo v januári, kedy mali obdivuhodnú bilanciu 8 výhier z 11 štartov).

Nový kouč Ken Hitchcock dokázal pochopiť, v čom spočíva potenciál podceňovaného tímu a dokázal ho skvele využiť. Blues nepredvádzajú žiadny ľúbivý hokej, súpera neprekabátia kľučkami, ani ho nezomelú nijakou ofenzívnou búrkou. Základom ich hry je pevná defenzíva, ktorá je najlepšia v súčasnej NHL. St. Louis dovolia súperom najmenej striel (v priemere 26 na zápas) a dostávajú najmenej gólov (1,91 na zápas).

Keď občas nejaká tá strela prejde, môžu sa modrí borci spoľahnúť na vynikajúcu dvojicu brankárov. Slovák Jaroslav Halak i Brian Elliott si udržujú skvelé čísla (Halák má úspešnosť zákrokov 92,7 % a Elliott dokonca 94,3 %) a v tejto sezóne patria k absolútnej špičke NHL. Obaja sa vyrovnali s tým, že v sezóne sa takmer rovnomerne striedajú: pôvodne jasná jednotka Halák zatiaľ odchytal 43 zápasov, Elliot len o osem menej.

"Je medzi nimi súťaživá rivalita, jeden sa snaží byť lepší než druhý. Zo začiatku to trocha škrípalo, ale potom sa to rozbehlo. Hlavné, že tam je dobré načasovanie a že to funguje," povedal pre server iDNES.cz český obranca Roman Polak.

On sám je typickým príkladom úspechu svojho celku, v ktorom nie sú žiadne veľké hviezdy, formácie sú vyrovnanejšie, než inde a viac než na výkonoch jednotlivcov (okrem brankárov) je založený na tímovej práci. Potvrdzuje to aj fakt, že najproduktívnejší hráč mužstva David Backes je v bodovaní NHL až na 68. mieste!

"Staviame na spoločnom duchu. Žiadna superhviezda, žiadny veľký líder. Preto je ťažké proti nám hrať, súper nevie, kto je vodcom svorky a na koho si tým pádom dať pozor," povedal serveru yahoo generálny manažér Doug Armstrong. "Navyše nám svedčia zápasy, v ktorých nepadá veľa gólov. V play-off to môže byť veľká výhoda."

V meste uprostred Spojených štátov sa po rokoch opäť stávajú témou súboje o Stanley Cup. V minulej sezóne skončili Blues v Západnej konferencii až na jedenástom mieste, k postupu im chýbalo jedenásť bodov. Podľa výsledkov v základnej časti môžu tento rok pomýšľať hodne vysoko.

"Veľmi sa teším," pripustil Polák, pre ktorého to bude iba druhé play-off. St. Louis sa totiž po výluke v sezóne 2004/2005 objavili v Stanley Cupe len raz, v roku 2009. "To je už pekných pár rokov a ešte to vtedy proti Vancouveru bolo len na štyri zápasy, takže by som to play-off ani nenazýval. Dúfam, že tentoraz to vydrží čo najdlhšie," želal si pracovitý obranca.

Lenže play-off začína až za dva týždne a Blues, ktorý majú v Západnej konferencii štvorbodový náskok na Vancouver Canucks a sedembodový na Detroit Red Wings, si musia dať pozor na sebauspokojenie. Pokiaľ by v záverečných piatich stretnutiach stratili glanc, mohlo by sa to na nich nepríjemne podpísať aj v play-off.

Pre St. Louis by preto mala byť métou aj Presidents Trophy, ktorú dostáva tím s najväčším počtom bodov po základnej časti. Na päty im šliapu New York Rangers, ktorí majú o dva body, ale zároveň aj o zápas menej. Pokiaľ to mužstvo dokáže, zostane v laufe a do play-off pôjde správe rozpálené.

"Mohlo by to tak byť, ale priamo o toto nám nejde," uviedol Polák. "Skôr chceme vyhrávať, aby sme mali do play-off sebavedomie a mohli sme v ňom uhrať čo najlepší výsledok."

Varovaním pre Blues môže byť slávne neslávny rok 2000. Klub vtedy skončil po základnej časti ako najlepší zo všetkých... A v prvom kole play-off ho vyradili San Jose Sharks.

ŠTVRŤFINÁLE KONFERENCIE
vs.
1. zápas sa hrá 18.4.
vs.
1. zápas sa hrá 16.4.
vs.
1. zápas sa hrá 16.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.
vs.
1. zápas sa hrá 16.4.
vs.
1. zápas sa hrá 17.4.