FINAL RANK NAME POS CLUB(LEAGUE)
1 Aleksander Barkov C Tappara (FINLAND)
2 Valeri Nichushkin RW Chelyabinsk (RUSSIA)
3 Elias Lindholm C Brynas (SWEDEN)
4 Rasmus Ristolainen D TPS (FINLAND)
5 Alexander Wennberg C Djurgarden (SWEDEN-2)
6 Andre Burakovsky LW Malmo (SWEDEN-2)
7 Jacob de la Rose C Leksand (SWEDEN-2)
8 Robert Hagg D Modo (SWEDEN)
9 Artturi Lehkonen LW Kalpa (FINLAND)
10 Pavel Buchnevich LW Cherepovets 2 (RUSSIA-JR.)
11 Bogdan Yakimov C Nizhnekamsk 2 (RUSSIA-JR.)
12 Marko Dano C Bratislava (SLOVAKIA)
13 Linus Arnesson D Djurgarden (SWEDEN-2)
14 Viktor Rydberg C Linkoping Jr. (SWE-JR.)
15 Wilhelm Westlund D Farjestad Jr. (SWE-JR.)
16 Lucas Wallmark RW Lulea (SWEDEN)
17 Andrei Mironov D Dynamo Moscow (RUSSIA)
18 Carl Dahlstrom D Djurgarden U18 (SWEDEN-JR. U18)
19 Viktor Arvidsson LW Skelleftea Jr. (SWE-JR.)
20 Anton Slepyshev LW Novokuznetsk (RUSSIA)
21 Rushan Rafikov D Yaroslavl 2 (RUSSIA-JR.)
22 Emil Djuse D Sodertalje (SWEDEN-2)
23 Juuso Ikonen LW JYP (FINLAND)
24 Alexander Henriksson RW Farjestad Jr. (SWE-JR.)
25 Anton Cederholm D Rogle Jr. (SWE-JR.)
26 Niklas Hansson D Rogle Jr. (SWE-JR.)
27 Fabio Hogger C Kloten Jr. (SWISS-JR.)
28 Peter Cehlarik LW Lulea Jr. (SWE-JR.)
29 Victor Ohman RW Modo Jr. (SWE-JR.)
30 Sergei Stetsenko D CSKA 2 (RUSSIA-JR.)
31 Fabian Gunnarsson RW Farjestad Jr. (SWE-JR.)
32 Vyacheslav Leschenko RW Mytischi 2 (RUSSIA-JR.)
33 Andreas Johnson RW Frolunda Jr. (SWE-JR.)
34 Ruzal Galeyev D Kazan 2 (RUSSIA-JR.)
35 Ilya Korneev RW Yaroslavl 2 (RUSSIA-JR.)
36 Andreas Borgman D Timra (SWEDEN-2)
37 Filip Sandberg C HV 71 (SWEDEN)
38 Jesper Pettersson D Linkoping (SWEDEN)
39 Nikolai Glukhov D Omsk 2 (RUSSIA-JR.)
40 Miro Aaltonen C Blues (FINLAND)
41 Dmitri Yudin D Nizhny Tagil 2 (RUSSIA-3)
42 Timotej Sille RW Skalica Jr. (SLOVAKIA-JR.)
43 Viacheslav Osnovin C Chelyabinsk 2 (RUSSIA-JR.)
44 Jan Stencel D Vitkovice Jr. (CZREP-JR.)
45 Maxim Mamin C CSKA 2 (RUSSIA-JR.)
46 Tommy Stenqvist D Timra Jr. (SWE-JR.)
47 Viktor Baldayev D Mytischi 2 (RUSSIA-JR.)
48 Pavel Zykov LW CSKA 2 (RUSSIA-JR.)
49 Aleksi Mustonen C K-Vantaa (FINLAND-2)
50 Alexei Filippov RW Chelyabinsk 2 (RUSSIA-JR.)