SHARE
Podělte se s přáteli


  Halák se láskyplně ohlíží za zkušenostmi s Canadiens

  Neděle 11.09.2016 / 17:36 / NHL.com/cs - Příběhy

  Autor Dave Stubbs - korespondent NHL.com

  Podělte se s přáteli


  Halák se láskyplně ohlíží za zkušenostmi s Canadiens
  Halák se láskyplně ohlíží za zkušenostmi s Canadiens

  Zůstane to jedním z největších brankářských výkonů v bohaté historii klubu Montreal Canadiens. Její autor, gólman Jaroslav Halák, sedí v ochozech arény, usmívá se a vzpomíná na podrobnosti.

  "Když se podíváte na statistiku střel, tak si myslím, že to byl nejlepší zápas, jaký jsem kdy za Montreal či jakýkoli jiný tým odchytal," prohlásil Halák v sobotu, den před přípravným duelem výběru Evropy proti mladíkům Severní Ameriky.

  "Byla to jedna z těch speciálních nocí, kdy všechno hrálo pro mě. Není to tak, že bych měl nějaký speciální pocit, ale když se všechny puky odrážely správně, věděl jsem, že máme dobrou šanci zápas vyhrát. Navíc pomohlo i to, že jsme nastříleli čtyři góly."

  Psal se 26. duben 2010, šesté utkání série prvního kola play off Východní konference mezi Canadiens a hostujícím týmem Washington Capitals.

  Montreal vyhrál jedno utkání ve Washingtonu, poté ovšem dvakrát prohrál doma a v pátém utkání na půdě Capitals musel odvracet hrozbu vyřazení.

  Pro Haláka to byla první série play off NHL poté, co v březnu nahradil nevýrazného Careyho Price. Za Canadiens odchytal 15 z posledních 17 zápasů základní části a nyní měl na ramenou další budoucnost týmu.Halák předvedl 37 zákroků při venkovním triumfu 2:1, Montreal přesto musel odvracet vyřazení i v domácím utkání číslo šest.

  A právě v něm Halák vytáhl 53 zákroků při vítězství 4:1. Byl to klubový rekord. Pouze Eric Fehr se dokázal prosadit, navíc až v závěru třetí třetiny. Montreal vedl 3:0 a kapitán Washingtonu Alex Ovechkin jen nevěřícně kroutil hlavou. Sám měl osm střel, za Haláka neprošla ani jedna. Obránce Capitals Joe Corvo pálil dokonce desetkrát, útočník Alexander Semin sedmkrát.

  O dva dny později vytáhl Halák ve Verizon Center 41 zákroků a ukončil Capitals sezonu. Následně pomohl Montrealu k výhře v sérii na sedm zápasů proti Pittsburgh Penguins. Canadiens nestačili až ve finále Východní konference na tým Philadelphia Flyers, kterému podlehli 1:4 na utkání.

  V šesti duelech proti Capitals Halák zaznamenal 217 zákroků na 231 střel s úspěšností 93,9 procent. Analytici ho zařadili na páté místo žebříčku nejlepších výkonů v play off klubové historie od roku 1971.

  Tam, kde byli Steve Penney (97,4%, 1984), dvě série Kena Drydena (97,3%, 1976 a 96,2%, 1977) a Patricka Roye (94,0%, 1989) skvělí, posunul Halák svůj výkon proti Capitals do nové kategorie.

  "Za stavu 1:1 se nám k domácím zápasům vracelo velice dobře, jenž jsme na vlastním ledě dvakrát prohráli. To rozhodně nebylo něco, co bychom chtěli," řekl Halák. "Když jsme jeli k pátému zápasu k nim, věděli jsme, co musíme udělat. Čelili jsme rozjetému soupeři. V takových chvílích potřebujete i štěstí. A já ho v té sérii měl často."

  O dva měsíce později se Halák vrátil do Montrealu, aby se zúčastnil sportovní akce v nákupním centru. Autogramiáda měla být tichým poděkováním fanouškům za podporu, které se od nich slovenskému brankáři dostalo.

  Organizátoři očekávali, že dorazí několik stovek lidí. Podepisování ale nakonec trvalo téměř dvě hodiny a podle odhadů mohlo dorazit až 5000 fanoušků.

  "Bylo to opravdu zvláštní. Když jsem se vracel, moc jsem nevěděl, co mám očekávat," přiznal Halák. "Jen bych chtěl lidem poděkovat. Mám na tohle místo skvělé vzpomínky."

  "Někteří hráči mají oproti jiným štěstí, že mohou celou kariéru strávit v jednom klubu," konstatuje rodák z Bratislavy, který byl v roce 2014 vyměněn z týmu St. Louis Blues do celku Buffalo Sabres.

  Za Buffalo ale Halák neodehrál jediné utkání. V květnu byl vyměněn do současného působiště New York Islanders.

  Návrat do Montrealu prožil se St. Louis v lednu 2012, více než sezonu po svém odchodu a dopadlo to skvěle. Fanoušci ho bouřlivě podporovali celý zápas, Halák předvedl 19 zákroků a nulou pomohl k výhře svého týmu 3:0.

  "Pamatuju si, jak mě můj spoluhráč Alex Pietrangelo postrčil na led a řekl, ať si to jdu užít," říká Halák. "Byl to skvělý moment, když mi diváci aplaudovali."

  Haláka v Montrealu uznávají i nadále, mnoho fanoušků pořád vzpomíná na onu památnou sérii proti Capitals z roku 2010.

  "Stále mám na Montreal skvělé vzpomínky," řekl Halák. "Navždy zůstane v mém srdci."