SHARE
Podělte se s přáteli


  Roy nabízí vysvětlení, proč se rozhodl opustit Avs

  Pátek 9.09.2016 / 19:33 / NHL.com/cs - Příběhy

  Autor Amalie Benjamin - dopisovatelka NHL.com

  Podělte se s přáteli


  Roy nabízí vysvětlení, proč se rozhodl opustit Avs
  Roy nabízí vysvětlení, proč se rozhodl opustit Avs

  Největších ovací před utkáním mezi výběrem Evropy a týmem Severní Ameriky se nedostalo hráčům při vstupu na led, ačkoli mnoho z nich přivítali fanoušci ve Videotron Centre vřele. Nejdelší a nejhlasitější potlesk nastal ve chvíli, kdy bylo oznámeno, že slavnostní vhazování provede Patrick Roy.

  Tamní rodák a člen Hokejové síně slávy nechyběl na utkání v rámci přípravy na World Cup 2016.

  Bývalý trenér a viceprezident klubu Colorado Avalanche tak mohl nabídnout odpověď na otázku, proč 11. srpna, rok před vypršením kontraktu, ze svých funkcí odstoupil. Sice ihned poté vydal prohlášení, během následujícího měsíce ale své důvody nerozvedl.

  "Rád používám slovo "rezignovat"," řekl Roy, když čelil dotazu na svůj odchod. "Je zřejmé, že jsme měli jinou filozofii. Někdy je to tak lepší. Když jsem tehdy volal výkonnému viceprezidentovi a generálnímu manažerovi Joe Sakicovi, povídali jsme si 10-15 minut úplně o všem. Zmínil jsem se mu, že se pro další sezonu už nevrátím. Řekl mi, abych o tom ještě přemýšlel, ale já byl rozhodnutý. Měl jsem dost času to zvažovat."

  "Byl to proces, na který jsem si vzal dostatek času. Byl jsem blízko svým hráčům a opravdu si to užil. Byla to výjimečná skupina a nebylo snadné ji opustit. Vždycky jsem si říkal, že je trénování součástí mého života, ale neužíval jsem si tolik zábavy, proto jsem si řekl, že nastal čas jít dál."

  Na otázku ohledně zmíněných filozofických rozdílů, Roy zareagoval: "Šlo především o typologii hráčů a podobné věci, na kterých jsme se nedokázali shodnout. Bylo to pouze o tom, že kolem týmu pracovali lidé s rozdílnými názory. Nic jiného."

  Analytici zrovna nejsou těmi, kteří by Royovi vyhovovali. On sám ale přiznal, že některé má rád. A s některými logicky nesouhlasí. "Myslím, že to tak má víc trenérů," konstatoval.

  Roy zároveň čelil i otázce, proč své rozhodnutí učinil zrovna v té době, kdy se blížil začátek sezony a na trhu už nebylo dostatek trenérů. Avalanche měli na získání náhrady jen něco málo přes měsíc. Roy ovšem ze svého rozhodnutí neustoupil.

  "Potřeboval jsem si být opravdu jistý, že je to správné rozhodnutí," vysvětlil. "Nechtěl jsem něčeho litovat, zároveň platí, že to pro mě nebylo vůbec jednoduché. Bylo složité opustit tenhle klub a skupinu hráčů. Chtěl jsem mít jistotu a myslím, že po měsíci jsem jí měl. Někdy můžete vyhodit trenéra a mít náhradu za dva dny. Měsíc je dostatečná doba, aby přišel někdo nový a dokázal tým kvalitně připravit."

  Rozhodnutí nicméně ponechává Roye pod smlouvou s Avalanche i na další sezonu. Sám nevyloučil, že by v tomto období začal někde trénovat, případní zájemci by ovšem nejdřív museli oslovit Colorado. Sám trenér ovšem netajil, že jeho prioritou je si odpočinout a užít si trochu cestování.

  Mohla by to pro něj být velice odlišná zima.

  Roy zároveň přiznal, že neměl strach z toho, jaký dopad jeho rozhodnutí bude mít na vztah s klubem. Coby brankářská jednička pomohl Coloradu v roce 1996 k zisku prvního Stanley Cupu. "Skončilo to dobře, ale třeba je tu jiný tým a jiné město, které mě potřebují více."

  Quebec City se zúčastnil nedávného procesu expanze NHL, ale v červnu mu nebyl udělen tým. Jedinou lokalitou, která se nové přidá do pelotonu od sezony 2017/2018, bylo Las Vegas.

  Roy se nebrání pomoci Quebec City v další snaze, pokud o to bude požádán.

  "Nyní bych se nejraději zaměřil na to, co budu dělat v létě. Ale cokoli se děje tady v Quebec City, potřebuje to mojí pomoc a podporu. Jsem naprosto připravený oboje poskytnout."