SHARE
Podělte se s přáteli


  Matthews nemá s prostředím v Torontu problém

  Pondělí 5.09.2016 / 20:47 / NHL.com/cs - Příběhy

  Autor Mike G. Morreale - redaktor NHL.com

  Podělte se s přáteli


  Matthews nemá s prostředím v Torontu problém
  Matthews nemá s prostředím v Torontu problém

  Možná se tomu těžko věří, ale i v nejnabitějším létě svého života si hvězdička Toronto Maple Leafs Auston Matthews našla aspoň trochu času i pro sebe samotného.

  Věci šly přesně podle očekávání: jakmile se rodák ze Scottsdale v Arizoně stal 24. června v hale First Niagara Center v Buffalu jedničkou letošního draftu, okamžitě získal nálepku muže, který má v budoucnosti spasit hokejové Toronto.

  "Bylo to opravdu hektické léto, na žádnou dovolenou jsem nejel," řekl Matthews pro NHL.com. "Většinu času jsem zůstával doma, párkrát se dostal na přípravu do Toronta. Na druhou stranu bylo skvělé strávit velkou část července a srpna v domácím prostředí. S tím, že člověk mohl makat, bruslit a také si občas oddechnout. Je super, že jsem dostal šanci se tímto způsobem trochu zrelaxovat, navíc ve společnosti své rodiny a přátel. Před začátkem sezony to bylo moc fajn."

  Než Matthews naplno vtrhne do přípravy Maple Leafs, nastoupí za Tým Severní Ameriky na World Cup of Hockey 2016. I kvůli Světovému poháru je jeho kalendář plný na dlouhé týdny dopředu.

  "Od hodně lidí, ať už z našeho PR oddělení či od těch spojených s médii, jsem slyšel, co mě bude čekat," líčí Matthews. "Klíčovou věcí je pro mě ve vztahu k médiím zodpovědnost. Náš tým má dobré základy a vyvolává očekávání."

  Spousta fanoušků i odborníků věří, že by Matthews měl získat roli v prvních dvou útocích. Zdá se, že by mezi centry mohl sezonu začít buď jako dvojka Toronta za Nazemem Kadrim, možná dokonce i jako muž číslo jedna. Ať už to dopadne jakkoli, čísla jsou jasná: střední útočník Maple Leafs si naposledy připsal aspoň 30 branek v sezoně 2007-08, kdy to zvládl Mats Sundin (32 tref a 78 bodů v 74 duelech).

  Matthews se hodně těší na to, jak bude svoji hru zdokonalovat pod vedením toho nejpovolanějšího, vždyť koučem Maple Leafs je Mike Babcock.

  "Je skvělý," oceňuje Matthews. "Dostávám od něj zpětnou vazbu na to, co dělám na ledě. Jeho renomé mluví za vše, v lize patří k nejrespektovanějším trenérům. Určitě i proto, jak dbá na detaily. Na přípravném kempu mi v červenci zdůrazňoval pár drobností, které mi mohou pomoci – krátkodobě i dlouhodobě."

  Matthews si dobře uvědomuje, že bude od svého prvního tréninku s Týmem Severní Ameriky, který se schází v pondělí v Bell Centre v Montrealu, pod drobnohledem. Na to je sice zvyklý, přesto raději zůstává víc v ústraní; necítí se dobře, pokud od něj chcete velká slova, jasné odhady.

  V tom se výrazně liší od útočníka Winnipeg Jets Patrika Laineho, jenž v červnu prohlašoval, že by se jedničkou měl stát právě on. Laine, jenž byl nakonec na draftu vybrán na 2. místě, se na Světovém poháru představí za Finsko.

  Trojka letošního draftu Pierre-Luc Dubois, který se stal hráčem Columbus Blue Jackets, pro změnu na srpnovém setkání nováčků organizovaném hráčskou asociací NHLPA uvedl, že pokud získá místo v sestavě Columbusu, mohl by se ucházet o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezony.

  "Každý z nás má očividně právo na svůj vlastní názor a každý z nás věří ve své schopnosti," uvedl Matthews. "Já věřím sobě, tihle kluci taky. Nechci se ale nechat vtáhnout do podobných úvah. Je mi vlastní nechat místo slov promluvit činy. Tohle bych nebyl já."

  Matthews odehrál minulou sezonu v nejvyšší švýcarské soutěži za Curych, kde s 24 trefami obsadil dělené 4. místo a s 46 body za 36 duelů skončil na 10. příčce. V Curychu byl od začátku každý jeho krok velmi bedlivě sledován a fanouškům netrvalo nijak dlouho, než začali skandovat jeho jméno.

  A co se týče ohlasů publika a pozornosti médií, musí se nyní připravit přinejmenším na dvojnásobek. Fanoušci Maple Leafs lační po výhrách. Toronto se za posledních 11 sezon dostalo do bojů o Stanley Cup pouze jednou.

  "V Torontu jsou věci určitě odlišné," přiznal Matthews. "Vždyť se bavíme městě, které je mekkou hokeje. Takže se v tomto ohledu tempo některých věcí navýšilo. Ale tomu musíte být schopní čelit a naučit se s tím pracovat."

  Pocit, že brzy nastoupí za jeden z klubů Original Six, v Matthewsovi vyvolává především pocit vděčnosti. Co v něm naopak vzbuzuje nadšení, je otázka na profesionální hokej v Las Vegas – nováček vtrhne do NHL od ročníku 2017-18.

  "To je pro mě něco úžasného," uvedl. "Díky tomu může hokej na Jihozápadě dál růst. Máme tři týmy v Kalifornii, jeden v Arizoně a přibude další ve Vegas, paráda! Pamatuju si, jak mi byly asi dva roky a koukal jsem se na zápas Coyotes. Nyní dostanou podobnou šanci žít svůj sen i děti v Nevadě. Expanze se rozjede ještě více. A já to považuju za skvělou věc."