SHARE
Podělte se s přáteli


  Tak jak? Ohledně jména Vegas je dál tajemno

  Neděle 4.09.2016 / 18:13 / NHL.com/cs - Příběhy

  Autor Nicholas Cotsonika - dopisovatel NHL.com

  Podělte se s přáteli


  Tak jak? Ohledně jména Vegas je dál tajemno
  Tak jak? Ohledně jména Vegas je dál tajemno

  Dávejte pozor, útočí Las Vegas Red Herrings – tedy Rudí sleďové z Las Vegas. Nebo ne?

  Bill Foley, majitel nového klubu NHL, který bude v Las Vegas působit od sezony 2017-18, už si nechal zaregistrovat několik možných jmen: Desert Hawks (Pouštní jestřábi), Red Hawks (Rudí jestřábi), Nighthawks (Noční jestřábi), Desert Knights (Pouštní rytíři), Silver Knights (Stříbrní rytíři) a Golden Knights (Zlatí rytíři).

  V pátek pak uvedl, že už má "prioritní volbu", kterou odsouhlasila NHL, a zároveň "případnou druhou variantu, která ční nad ostatními možnostmi".

  A také přiznal, že vypustil několik falešných návrhů, aby ostatní zmátl.

  "To jsem udělal," líčil do telefonu se smíchem. "Myslím si, že to pár lidí pěkně štve."

  Hra o jméno by ovšem brzy měla skončit.

  Las Vegas ve čtvrtek absolvovalo svůj už třetí webový seminář s Adidasem, který se právě od ročníku 2017-18 stane oficiálním výrobcem dresů pro NHL. Foley uvedl, že řešili barvy a styl dresů a "logo, které se nám líbí, ale ještě potřebuje další vylepšení".

  Za zhruba osm či devět dní přijde čtvrtá schůzka na dálku a po tomto jednání s Adidasem by dle Foleyho už věci měly být "opravdu, opravdu blízko".

  V polovině října, tedy okolo startu základní části, by Foley chtěl ozřejmit jméno, logo a týmové barvy. Tou dobou by rád zahájil prodej čepic a triček, dresy nejspíš do obchodů nedorazí dříve než v prosinci.

  "Do té doby se v Las Vegas mají o čem vzrušeně bavit," líčil Foley opět se smíchem. "Jak to myslím? Každý den za mnou někdo chodí a řeší jméno. 'Použij tohle,' radí mi. Anebo se naopak ptají: 'Jak to jméno bude znít?' Ve zprávách se to neustále omílá, takže jsme vidět."

  A jak tedy jméno bude znít?

  Půjde o vůbec první velký sportovní klub Las Vegas, proto Foley chce takovou šanci využít a vybudovat hokejovému mužstvu jeho vlastní identitu. Sám pochází z vojenského prostředí a v hokeji vidí mnohé paralely, kupříkladu pospolitost či nutnost pracovat jako tým.

  "Mým cílem je vybudovat kulturu související s armádou; kulturu loajality, síly, houževnatosti," uvedl. "Nikdy se nesmíte vzdát, nikdy to nesmíte přestat zkoušet. Tak bych chtěl, aby to vypadalo. I ohledně jména a loga. Věřím v to, že až bude všechno hotovo a pokud vybereme ty správné hráče, vstřebají tuhle mentalitu také oni. Že budou z našeho klubu cítit sílu. Kvůli tomu vše řeším dost tvrdohlavě a často se vracím k možným jménům, neboť chci, aby budoucí tým přesně reprezentovalo. V tomhle teď mám jedinečnou šanci."

  Foleyho první volbou bylo spojení Black Knights, přezdívka sportovních týmů na jeho domovské univerzitě, jíž je slavná vojenská akademie ve West Pointu. Ale neměl ideální reakce od armády ani od lidí, kteří netušili, že černý rytíř je v tomto případě kladnou postavou, neboť ochraňuje ty, kdo sami sebe ochránit nezvládnou.

  Ze všech stran se na něj hrnuly různé návrhy, často bizarní. Například Aces (esa) či Blackjacks (překlad netřeba), Scorpions nebo Snapping Turtles (želva jménem kajmanka dravá). Mnohé byly odsouzeny k nezdaru okamžitě kvůli vazbám na hazard, jiné zkrátka nefungovaly.

  "To byste chtěli svůj tým nazvat takhle?" klade si Foley řečnickou otázku.

  Jiným nápadům už se dostalo větší pozornosti. Třeba Aces, což by mohlo sugerovat spojitost s místní základnou letectva, či Scorpions.

  "Aces zní dost dobře," soudí Foley. "Dala by se z toho udělat hodně zajímavá loga. Ale já bych prostě chtěl jít trochu jiným směrem. Scorpions se líbilo spoustě lidí, jenže škorpion je obranné zvíře. Proto jsem to odmítl."

  A proč tedy ne jednoduše Knights? U Rytířů by mohly vzniknout problémy s ochrannou známkou, byť Foley tvrdí, že by s klubem London Knights z Ontario Hockey League potíže nebyly. S majiteli z Londonu stejně ani nemluvil – od začátku chce dvouslovný název.

  A moment: Sand Knights se skládá ze dvou slov. Právě tohle jméno poslední dobou v dohadech zaznívá docela často, co tedy Píseční rytíři? Mohla by to být varianta?

  "Ne," tvrdí Foley. "A nikdy nebyla."

  A tak se pravděpodobně dostane na zástupce v úvodu zmíněné šestice, čili Desert Hawks, Red Hawks, Nighthawks, Desert Knights, Silver Knights nebo Golden Knights. Aspoň si to myslíme.

  A všem tipujícím přejeme hodně štěstí, neboť Foley nápovědy nedává.

  "Zjistil jsem, že musím být opravdu velmi, velmi opatrný ohledně toho, co říkám. Stačí jenom naznačit směr a každý to řeší," líčí. "Pak se dostanete do zpráv a všelijací vykukové si hned začnou tahle jména registrovat. Proto tolik obezřetnosti. Ale musím říct, že je to zároveň zajímavé – a taky zábavné."