SHARE
Podělte se s přáteli


  Voráček by měl být lídrem, říká Ručinský

  Sobota 3.09.2016 / 17:52 / NHL.com/cs - Exkluzivně

  Autor Michael Langr - redaktor/editor nhl.com

  Podělte se s přáteli


  Voráček by měl být lídrem, říká Ručinský
  Voráček by měl být lídrem, říká Ručinský

  Konec sezony znamená pro hokejisty NHL zároveň nový začátek. Ať už pro ně skončila hned po základní části, vyřazením v play off nebo triumfem ve Stanley Cupu, v červnu a červenci obrací všichni své myšlenky k dalšímu ročníku a začínají se na něj připravovat.

  U mnohých z nich je třeba nejdřív doléčit zranění, poté si odpočinout a setřást ze sebe únavu z 82 zápasů a dalších bitev ve vyřazovací části. Pak přijdou první kroky suché přípravy, od běhu až po posilovnu a přes trénink na ledě i rozehřátí do módu, v němž budou připraveni čelit novým výzvám v sezoně 2016-17.

  Takový je i případ Jakuba Voráčka, jedné z největších českých hvězd současnosti, jenž by měl být tahounem reprezentační ofenzivy na zářijovém World Cup of Hockey a od října znovu oporou týmu Philadephia Flyers. NHL.com/cz sleduje průběh jeho léta v seriálu s několika tématicky laděnými epizodami.

  V té poslední se podíváme na akci, která Voráčkovo léto zakončí - Světový pohár v Torontu, na němž by měl patřit k lídrům české reprezentace. Jaký k ní má vztah? Jak si v ní vedl? A co od něj čekat?


  Když mu bylo 20 let, přiletěl jako vycházející hvězdička českého hokeje na své první mistrovství světa dospělých. A z Kolína nad Rýnem tehdy odlétal se spoluhráči v radostném opojení se zlatou medailí na krku.

  Snad i proto je vztah Jakuba Voráčka k reprezentaci velmi silný. Přispěla k tomu úvodní zkušenost z roku 2010, přispěl k tomu i další šampionát v Bratislavě v roce 2011, kde Češi získali bronz. Přispívá k tomu kladenská parta, která je silnou páteří reprezentace: Michael Frolík, Ondřej Pavelec, Jiří Tlustý, Tomáš Plekanec a koneckonců i Jaromír Jágr, to všechno byli Voráčkovi kamarádi a v posledním případě i idol z jeho rodného města. A přispěl k tomu i loňský šampionát v Praze, kde byl forvard Philadelphia Flyers kapitánem českého výběru.

  "Reprezentaci jsem vždycky bral jako obrovskou čest. Měl jsem to štěstí, že jsem byl součástí vítězného týmu v Německu. A pokaždé, když jsem byl v nároďáku, se vytvořila skvělá parta i atmosféra," popisoval Voráček.

  Kromě zmiňovaných akcí byl i na velkých turnajích, které se Česku až tak nepovedly. Na mistrovství světa 2013 ve Švédsku tým vypadl ve čtvrtfinále se Švýcary, na olympiádě v Soči 2014 neměli mnoho šancí ve čtvrtfinále proti USA. I pro nadcházející Světový pohár v Torontu je výběr kouče Josefa Jandače brán jako outsider.

  Voráček přesto věří, že Česko je dost silné na to, aby zaskočilo favority a popralo se o pomyslné stupně vítězů.

  "Tým je pořád dobrý. Pokud budeme hrát náš nejlepší hokej, máme šanci uspět. Máme dobré centry, mladé kluky na křídlech jako David Pastrňák, Tomáš Hertl. K tomu výborné gólmany: Ondra Pavelec a dva mladí (Michal Neuvirth a Petr Mrázek), kteří v NHL vynikají. Náš tým podle mě bude natolik kvalitní, že má na to, aby urval semifinále," uvedl už před časem.

  Nyní však z české soupisky vypadl David Krejčí, kterého kvůli rekonvalescenci nepustil jeho klub Boston Bruins. O to větší odpovědnost za českou ofenzivu teď bude na Voráčkovi, jenž je se 198 body nejproduktivnějším českým hokejistou posledních tří let v NHL.

  "Voras bude pro tohle mužstvo stěžejní hráč. Je to hvězda ve Philadelphii, poslední sezonu neměl třeba takovou jako sezonu před tím, ale hrál vynikající hokej," upozornil generální manažer národního týmu Martin Ručinský.

  Na MS v roce 2010 nasbíral Voráček v devíti zápasech dva body. O rok později už tři. V roce 2013 jich měl sedm v osmi zápasech. Na olympiádě bodoval v pěti duelech dvakrát a v 10 duelech MS v Praze měl devět bodů.

  "Očekávám od něj, že bude tahoun mužstva, že bude lídr. Dneska už je to vyspělý hráč. Samozřejmě od něj očekávám, že bude připravený jak fyzicky, tak psychicky. Což Voras bude a já věřím, že to mužstvo potáhne," řekl Ručinský.

  Voráček oslavil v polovině srpna teprve 27. narozeniny. Přesto už patří k lídrům Flyers, v NHL si svými výkony vybojoval pohádkovou smlouvu a v reprezentaci bude respektovaným vůdcem. Vždyť kapitánem na MS v Praze byl už ve 25 letech v týmu, v němž hrál i veleslavný veterán Jágr.

  Nyní lze očekávat, že dostane na dres 'áčko' jako zástupce kapitána Tomáše Plekance. Že bude sbírat body. Že bude táhnout po křídle české útoky a z pravé strany nebo od modré bude klíčovým článkem přesilovkové formace.

  A navíc že bude se svou veselou povahou dobrou duší týmu, která může v kabině odlehčit atmosféru a sejmout z mladíků napětí před velkými zápasy.

  "Myslím, že není na škodu být nad věcí, když není utkání nebo je rozbruslení. Budou nervy, takže je fajn to odlehčit," říkal už před šampionátem v Praze a stejně to vidí i dnes. "Ale když bude potřeba, jsem připravený mluvit v pravý čas."