SHARE
Podělte se s přáteli


  Kapitánu Giordanovi se líbí, jak se mění Calgary Flames

  Sobota 3.09.2016 / 15:39 / NHL.com/cs - Příběhy

  NHL.com

  Podělte se s přáteli


  Kapitánu Giordanovi se líbí, jak se mění Calgary Flames
  Kapitánu Giordanovi se líbí, jak se mění Calgary Flames

  Kapitán klubu Calgary Flames Mark Giordano je před nadcházející sezonou optimistický. Příchod nových tváří včetně kouče Glena Gulutzana ho utvrzuje v tom, že kanadský celek čekají lepší časy.

  Tým Flames se před dvěma roky dostal do 2. kola Západní konference, jenže pak pod tíhou zvýšených očekávání v další sezoně neuspěl. V uplynulém ročníku si připsal bilanci 35 výher a 40 porážek, v Pacifické divizi se umístil pátý, deset bodů za klubem Minnesota Wild držícím postupovou divokou kartu pro play off.

  "Vždycky když vám do kabiny přijde nový kouč, tak se podstatná část hokejistů těší na to, že se svým způsobem začíná od nuly," říká Giordano. "I pro další hráče je to přínosné, ti se pro změnu před novým vedením chtějí rychle ukázat. Tak jako tak to může prospět. Je před námi nový start, do kterého všichni půjdeme s čistým štítem. Přípravný kemp bude díky těm změnám vzrušující, hodně se to bude probírat, my budeme o to více motivovaní. Snad všechnu nashromážděnou energii pak dokážeme přenést i do sezony."

  Klub podepsal Gulutzana 17. června, nový šéf střídačky nahradil Boba Hartleyho, který v roce 2015 získal Jack Adams Award pro nejlepšího kouče NHL. Tehdy Calgary poprvé od roku 2009 postoupilo do play off, po dlouhých jedenácti letech dokonce ve vyřazovací části vyhrálo přinejmenším jednu sérii.

  Hartley měl během čtyř sezon u Flames bilanci 134 výher a 135 porážek. Oproti tomu Gulutzan nasbíral ve dvou sezonách u týmu Dallas Stars 64 výher a 57 porážek.

  "Několikrát jsem se s Gulutzanem potkal," popisuje Giordano. "Mluvil jsem s ním i před chvílí, byl to přínosný rozhovor. Přichází se spoustou nápadů. Udělal na mě dojem už při těch pár telefonátech, které jsme spolu během léta měli. Vidím v jeho osobě jen pozitiva."

  Nový kouč je však jen jedním z důvodů, proč Giordano hledí do příštího ročníku s optimismem. Tím dalším jsou brankáři.

  Calgary nenabídlo novou smlouvu ani jednomu ze čtyř gólmanů, kteří hájili jeho branku v uplynulé sezoně. Není divu - celková úspěšnost kvarteta Karri Ramo, Jonas Hiller, Niklas Backstrom a Joni Ortio činila 89,8%, což znamenalo nejhorší výsledek z celé NHL. Tým Flames též dostal nejvíc gólů (257), šestnáct z nich padlo do prázdné branky.

  Mužstvo z Alberty proto v létě díky trejdu se St. Louis Blues angažovalo Briana Elliotta, k němu přišel jako volný hráč i Chad Johnson.

  Mezi brankáři, kteří od sezony 2011-12 odchytali alespoň 50 zápasů, má Elliott vůbec nejlepší průměr gólu na zápas (2,01), v úspěšnosti je druhý (92,5%, lepší je pouze Cory Schneider z New Jersey Devils s 92,6%). Druhá příčka mu patří i v počtu čistých kont - nasbíral jich pětadvacet, o tři méně než první Jonathan Quick z Los Angeles Kings.

  "Není žádným tajemstvím, že mít dobrého brankáře je v NHL vůbec nejdůležitější," tvrdí Giordano. "Proti Elliottovi jsem se něco nahrál, takže můžu posoudit, že je hodně podceňovaný. Zaslouží si mnohem víc respektu a pozornosti, než se mu dostává. Už teď má za sebou skvělou kariéru. Loni chytal za St.Louis parádně. Statistiky jsou jedna věc, samotné výkony druhá. Jsem si jistý, že nám obrovsky pomůže."

  Calgary kromě nových brankářů získalo i pravé křídlo Troye Brouwera, s nímž podepsalo čtyřletou smlouvu. Od sezony 2009-10 měl Brouwer každý rok mezi 17 a 25 góly, případně mezi 33 a 43 body. Za celou kariéru nasbíral v 613 zápasech 150 gólů a 294 bodů.

  "Je to kus chlapa," říká Giordano. "Už nějakou dobu se v NHL pohybuje a podává solidní výkony. Jeho obrovskou předností je, že jakmile přijde play off, dokáže přepnout na ještě lepší výkonnost. Už jsem ho v pár play off viděl a vždycky hrál znamenitě."

  Když se tedy sečtou příchody Brouwera, Elliotta, Johnsona a kouče Gulutzana, kapitán Giordano lehce zapomíná na frustraci z loňského nepovedeného ročníku.

  "Díky letním změnám se do dalšího roku dívám pozitivně," přiznává. "Nemůžu se dočkat. Z minulé sezony jsme s kluky byli špatní. Chtěli jsme se zase podívat do play off, hrát nahoře. Jenže tomu jsme se ani nepřiblížili. Proto se teď už nemůžeme dočkat přípravného kempu. Myslím, že jdeme správným směrem."