Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.
vítejte |účet|Odhlásit 
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO
 

  Hvězdy reprezentační osmnáctky Vrána a Pastrňák mají naději na první kolo draftu

  Čtvrtek 26.06.2014 / 10:00 / NHL.com/cz - NHL DRAFT 2014

  Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

  Podělte se s přáteli


  Hvězdy reprezentační osmnáctky Vrána a Pastrňák mají naději na první kolo draftu
  Hvězdy reprezentační osmnáctky Vrána a Pastrňák mají naději na první kolo draftu

  V prvním kole draftu bylo v celé historii NHL dosud vybráno 39 českých hokejistů. Teď by jejich mohl překročit čtyři desítky. Jakub Vrána a David Pastrňák budou mezi nejsledovanějšími borci akce, která se koná v pátek a v sobotu ve Wells Fargo Center, domovské areně Philadelphia Flyers.

  Loni to byla z českého pohledu slabota. Zástupci 30 klubů NHL si vybrali pouze tři česká jména. První z nich (Jan Košťálek) navíc padlo až ve čtvrtém kole. Kromě tradičně silných enkláv Švédů, Finů a Rusů překonali počet českých hokejistů i čtyři Švýcaři a čtyři Slováci.

  Letos však mají Češi mnohem více trumfů, u dvou z nich je dokonce velká šance na první kolo. Tahouni reprezentační osmnáctky Pastrňák a Vrána se ve Philadelphii přiblíží životnímu snu.

  Křídlu švédského Linköpingu Vránovi je v žebříčku Central Scouting Services (CSS) přisuzována čtvrtá pozice mezi nadějemi z Evropy. O Vránu se po jeho střeleckém vystoupení na MS osmnáctiletých ve Finsku interesovali snad všichni skauti.

  Šikovný odchovanec pražských Letňan by sám preferoval angažmá v místě víkendového draftu - jeho oblíbeným klubem jsou právě Flyers. "Odmala jsem jim fandil. Ale budu rád za každý tým, který o mě projeví zájem," říká Vrána.

  Mike G. Morreale z NHL.com prorokuje, že Vránu jako 16. v celkovém pořadí uloví Columbus Blue Jackets, kde mají s českými útočníky dobrou zkušenost, ať šlo o Davida Výborného nebo Jakuba Voráčka.

  Steven Hoffner vidí Vránu jako č. 25 coby volbu Boston Bruins, Adam Kimmelman tipuje Pražana na 29. pozici, která patří posledním šampiónům z Los Angeles Kings. "Nemůžu se draftu dočkat. Pro kluka, který sní o NHL, je to něco neskutečného," těší se Vrána.

  O jeho schopnostech se před seniorským světovým šampionátem v Bělorusku zmiňoval i reprezentační kouč Vladimír Růžička a je možné, že za rok v Praze by se nadějný borec mohl mezi adepty startu na MS skutečně objevit. Do zámořské juniorky ho to totiž zatím příliš neláká.

  "Pro mě bude hlavní udělat tým v Linköpingu," prohlásil Vrána, který do Švédska odešel už v patnácti letech. "Začátky tehdy byly hodně těžké, ale byl to dobrý krok," neměnil by šikovný střelec.

  Hned za ním je na páté příčce v pořadí CSS další český vyslanec ve Skandinávii David Pastrňák ze Södertalje. O služby havířovského rodáka by stál také Columbus, Morreale ale tipuje, že Pastrňák může přistát ve chřtánu ze San Jose Sharks jako dvacítka, o pozici níž by podle Hoffnera měli o českou naději zájem i St. Louis Blues.

  Dva hráče v úvodním kole draftu měli Češi naposled před dvěma roky, když byli vybráni Radek Faksa (jako č. 13 ho brali Dallas Stars) a Tomáš Hertl (sedmnáctka zvolená Žraloky ze San Jose).

  S nadějemi se však budou k letošnímu draftu upínat i další česká jména. Šance na volbu ve druhém kole mají chomutovský Ondřej Kaše, ale i kapitán stříbrné osmnáctky Dominik Mašín ze slávistické juniorky. Zájem by mohl být i o dalšího chomutovského mládence Davida Kämpfa. Vysoko jsou v evropském žebříčku také brněnský Pavel Jenyš a obránce Liberce Filip Pyrochta.

  Další stříbrný medailista z Finska liberecký gólman Vítek Vaneček je v evropském žebříčku CSS na deváté pozici, pardubický Karel Vejmělka je na 14. místě.

  Jednička: Ekblad, Bennett, nebo Reinhart?

  Když se mluví o jedničce letošního draftu, nejčastěji je v posledních dnech zmiňován vysoký kanadský obránce z OHL Aaron Ekblad, který je svými parametry předurčen, aby dominoval na obou stranách ledu. "Je chytrý, všestranný, rozdává kvalitní přihrávky a má dobrou střelu," vypočítával Dan Marr ze CSS.

  Největší konkurencí v přetlačované o pozici jedničky, kterou si volí Florida Panthers, jsou Ekbladovi krajané - útočníci Samuel Bennett a Sam Reinhart, u nichž je oceňována chytrost a hokejové myšlení.

  Spojení s Českem má jméno Leona Draisaitla, jehož otec Peter trénuje extraligový Mountfield Hradec Králové. Draisaitl je ve skautských reportech dokonce přirovnáván k Jaromíru Jágrovi kvůli schopnosti udržet puk pod tlakem a ještě rychle vystřelit. V minulé sezoně ve WHL ohromil 105 kanadskými body.

  Vysoko by měl vyletět také švýcarský meteorit s českým příjmením Kevin Fiala a hodně humbuku bude jistě i kolem dalších potomků slavných otců - Švéda Williama Nylandera a Fina Kasperi Kapanena.

  Právě oni jsou tvářemi, na které ve Philadelphii bude mířit nejvíc kamer. Po skončení dvoudenního maratónu se ale v hledišti Wells Fargo Centra najde i řada zklamaných kluků se slzami na krajíčku, kteří pojedou domů s vědomím, že o ně tento rok v NHL nebyl zájem.

  PROHLÉDNĚTE SI POŘADÍ, V NĚMŽ BUDOU VYBÍRAT JEDNOTLIVÉ KLUBY

  Top 5 talentů hrajících v zámoří (dle CSS)
  1. Samuel Bennett (Kingston/OHL)    centr
  2. Aaron Ekblad (Barrie/OHL)    obránce
  3. Sam Reinhart (Kootenay/WHL)    centr
  4. Leon Draisaitl (Prince Albert/WHL)    centr
  5. Michael Dal Colle (Oshawa/OHL)    levé křídlo

  Top 5 talentů hrajících v Evropě (podle CSS)
  1. Kasperi Kapanen (Kalpa/Fin.)    pravé křídlo
  2. William Nylander (MoDo/Švéd.)    centr/pravé křídlo
  3. Kevin Fiala (HV 71/Švéd.)    levé křídlo
  4. Jakub Vrána (Linköping/Švéd.)    levé křídlo/pravé křídlo
  5. David Pastrňák (Södertalje/Švéd.)    pravé křídlo