Quick vede L.A. k rychlému konci finále. Je páteří mužstva, říká Doughty

Úterý 10.06.2014 / 12:00 / NHL.com/cz - Články

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Brankář Jonathan Quick pochází z Milfordu, sotva hodinu jízdy od New York City. V Madison Square Garden přesto nikdy nechytal. Až do pondělního večera, v němž skvělým výkonem přispěl ke třetí výhře Los Angeles Kings ve finále Stanley Cupu a k vedení 3:0 na zápasy.

"Víme, čeho je schopen. Jsme strašně rádi, že ho máme," prohlásil centr Kings Anze Kopitar na adresu jedničky L.A.

Quick pochytal při svém manhattanském debutu všech 32 střel New York Rangers a připsal si první čisté konto ve finále Stanley Cupu v MSG od roku 1972, kdy se to podařilo Gerry Cheeversovi z Boston Bruins.

Hvězdný gólman Kings nedostal gól už 115 minut a 36 sekund. Nulu drží od trefy Dericka Brassarda v čase 14:50 druhé třetiny druhého finále, které L.A. vyhrálo 5:4 ve druhém prodloužení. Díky pondělnímu výkonu vytáhl Quick úspěšnost zákroků ve finálové sérii z 90,7 na 93,8 procenta.

Ve druhé části čelil 17 střelám domácích, před tím v první třetině vytáhl tágem hokejky puk po dorážce Matse Zuccarella. "To byl jasný gól do prázdné branky. A on na něj dosáhl. To nás dostalo do hry, od té chvíle jsme začali lépe bruslit," hodnotil hostující kapitán Dustin Brown.

Frustrace Rangers z nepřekonatelného šamana z Kalifornie byla nejlépe znát na Dericku Brassardovi, jenž po své zmařené šanci v polovině zápasu bezmocně praštil do tvrzeného skla. Aby toho neměl málo, 40 sekund poté ho Quick vychytal znovu...

"Byl neskutečný. On je páteří našeho mužstva. Pokaždé," tvrdil obránce Drew Doughty. "Vytáhl velké zákroky, kontroloval dorážky, dobře rozehrával puky. Dařilo se mu úplně všechno, byl hlavním důvodem naší výhry."

Díky Quickovi uspěli Kings i přesto, že na Henrika Lundqvista vyslali jen 15 střel. S tak malým počtem pokusů se to ve finále naposledy podařilo hokejistům Tampa Bay Lightning před deseti lety (v roce 2004 porazili Calgary Flames 2:1).

Slovo Quick znamená v angličtině rychlý. A právě pan Rychlý je důvodem, proč je Los Angeles tak rychle krok od triumfu ve Stanley Cupu. Před středečním čtvrtým utkáním má ve finále tři mečboly.