Domácí týmy na Západě zdramatizovaly série. Pittsburgh předvedl další obrat

Úterý 22.04.2014 / 11:00 / NHL.com/cz - Články

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Útočník Mikael Granlund si nejdůležitější gól zámořské kariéry schoval na 66. minutu třetího duelu s Colorado Avalanche. Šikovný Fin v dresu Minnesota Wild svedl úspěšný souboj s obráncem Janem Hejdou a poté se vydal před Semyona Varlamova, aby svůj tým vrátil zpět do hry o postup do konferenčního semifinále. Diváci v St. Paul křepčili nad tou nádherou.

"Když máte vyhrát bitvu, musíte najít skulinu v jejich obraně. Snažil jsem se o to, podařilo se," pousmál jindy málomluvný Seveřan. "Je to rychlý kluk, několikrát dokázal přebruslit soupeře a šel ostře do brány. Přesně to jsme potřebovali," tvrdil další útočník Wild Zach Parise.

Minnesota soupeře přestřílela vysoko 46:22 a v sérii snížila na 1:2. Varlamov pochytal soupeři v základní hrací době několik velkých příležitostí, své první výhry v play off však dosáhl Darcy Kuemper v brankovišti domácích. Proti němu se nechytil ani aspirant na titul nováčka roku a nejproduktivnější hráč úvodních dvou duelů Nathan MacKinnon.

"Minnesota byla mnohem hladovější. Jedině díky Varlamovovi jsme měli šanci ten zápas vyhrát," povzdechl si kouč Colorada Patrick Roy, který za zlomový moment utkání označil zákrok Matta Cookea na koleno Tysona Barrieho. "Zranil nám nejlepšího ofenzivního beka," zuřil Roy. Barrie je ze hry na 4-6 týdnů a recidivistu Cookea nejspíš čeká další disciplinární postih.

Chicago - St. Louis 2:0 (série 1:2)

Do hry se vrátili i obhájci trofeje Chicago Blackhawks. Brankář Corey Crawford předvedl 34 zásahů, kapitán Jonathan Toews se trefil už v 5. minutě a Marcus Kruger přidal pojistku dvacet vteřin před koncem při power play St. Louis Blues.

Jestřábi se dokázali psychicky vzpamatovat z předchozího utkání, v němž přišli o vítězství 6,4 vteřiny před koncem základní hrací doby po ráně Vladimira Tarasenka. Kouč Chicaga Joel Quenneville dal dohromady své největší hvězdy, když Patricka Kanea ze třetího útoku poslal na pravé křídlo k Toewsovi a výsledek se dostavil. Bluesmani přitom podle trenéra Kena Hitchcocka předvedli dosud nejlepší výkon v sérii...

"Musíme hlavně poděkovat Coreymu. To je přesně ta správná odpověď na kritiku," řekl podle Chicago Sun-Times Toews. "V pravý čas nás dokázal podržet," děkoval gólmanovi také Michal Handzuš.

Dallas - Anaheim 3:0 (série 1:2)

Dalším mužstvem, kde zazářil brankář, byl Dallas Stars. Fin Kari Lehtonen předvedl proti favorizovaným Anaheim Ducks sedmatřicet bezchybných zákroků a jeho spoluhráčům stačilo na tři góly 22 střel.

Pětatřicet vteřin před koncem úvodní části otevřel skóre Jamie Benn, v dalších třetinách se střelecky přidali Valeri Nichushkin a Ryan Garbutt. Posledně jmenovaný byl na začátku druhé třetiny u zranění beka Kačerů Stephana Robidase. Bývalý dlouholetý obránce Dallasu a mířil do nemocnice se zlomenou nohou a play off pro něj patrně skončilo.

Columbus - Pittsburgh 3:4 (série 1:2)

Možná zlomový duel série viděli diváci v Ohiu, kam se play off vrátilo po pěti letech. Domácí Columbus Blue Jackets vedli v čase 3:18 dvougólovým rozdílem. Na začátku třetí třetiny ještě Cam Atkinson zvyšoval na 3:1. Pittsburgh Penguins však odpověděli třemi góly během 133 vteřin.

V této sérii si nikdo nemůže být jistý ani dvoubrankovým vedením. Divoké zvraty byly k vidění i v prvních dvou utkáních série v Pittsburghu.

"Měli jsme velké štěstí, že jsme se dokázali oklepat ze zoufalého začátku. Zbývalo ještě hodně času" oddechl si kapitán Tučňáků Sidney Crosby.

Bek Jack Johnson z Columbusu však ani po ztraceném zápase nic nevzdává. "Nejsou nic speciálního. My jsme taky hodně dobrý tým a oni nám stojí v cestě za Stanley Cupem."