Přihlašte se přes svůj účet u NHL:
  • Odeslat
  • Nebo
  • Přihlašte se přes Google

Senators otočili Heritage Classic ve Vancouveru. Domácím se navíc zranil Daniel Sedin

Pondělí 3.03.2014 / 01:56 / NHL.com/cz - Články

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Senators otočili Heritage Classic ve Vancouveru. Domácím se navíc zranil D. Sedin

Pro domácí Vancouver Canucks to všechno začalo tak krásně. V úvodu utkání 2014 Tim Hortons Heritage Classic proti Ottawa Senators vstřelili dva góly a vykročili za úspěchem v ostře sledovaném nedělním klání kanadských týmů. Jenže pak se postupně všechno zvrtlo. Canucks dostali čtyři góly, prohráli 2:4 a v zápase se navíc zranila jedna z největších hvězd mužstva, útočník Daniel Sedin.

"Měli jsme špatný začátek sezony, ale pak jsme si vyříkali nějaké věci a dokázali se zvednout. Podobně to bylo i v tomhle velkém zápase. Dva body jsou v naší situaci hrozně důležité," řekl stanici CBC ottawský útočník Chris Neil.

Oba celky nastoupily v replikách dresů z roku 1915, kdy se ve finále Stanley Cupu střetly týmy Vancouver Millionaires a Ottawa Senators. Barevně nebyly příliš odlišené a nebylo jednoduché se na ledě zorientovat. Led však zůstal kvalitní. Ve Vancouveru se nakonec nehrál hokej pod širým nebem, zatahovací střecha stadionu BC Place zůstala zavřená kvůli vytrvalému dešti se sněhem, který se v neděli snášel na město. I tak byla pro 54.194 diváků návštěva 'kanadské klasiky' velkým zážitkem.

Zejména začátek duelu zavdal pro vancouverské publikum důvod k nadšenému jásotu. Ottawský brankář Craig Anderson inkasoval v prvních 12 minutách dva góly. Ten první dal v přesilovce od modré obránce Jason Garrison. Druhý přišel po nedůsledné práci hostů ve vlastní třetině, kde jim puk odebral Zack Kassian a trefil se mezi Andersonovými betony. V tu chvíli Vancouver jasně dominoval.

Jenže pak se Anderson oklepal a do konce utkání už za svá záda nepustil jediný puk. Senators dali poměrně brzy kontaktní gól, když se v čase 15:15 prosadil Clarke MacArthur, první hvězda zápasu. Eddie Lack, jenž znovu dostal v brance Canucks přednost před dlouhodobou jedničkou Robertem Luongem, neměl lehkou práci. Vancouverským obráncům se nedařilo čistit prostor před brankou a tak za jeho záda doklouzalo i nevinně vypadající nahození Erika Karlssona v 18. minutě.

Pro švédského zadáka, jenž nedávno zazářil i na olymiádě v Soči, to byl už 16. gól v sezoně 2013-14. Tím se dostal do čela střelecké tabulky obránců. S 56 body navíc suverénně vede jejich produktivitu.

Ottawa šla do druhé třetiny povzbuzená rychlým návratem do zápasu. Její útoky byly nápaditější, její hráči byli v ofenzivě agresivnější. Vítěznou branku vstřelil v polovině utkání obránce Cody Ceci. Asistencí se na gólu podílel i český útočník Milan Michálek.

Od té doby Ottawa zápas kontrolovala a dobře organizovaná defenziva nepouštěla pohaslého soupeře do větších příležitostí. Naopak, hned v dalším střídání trefil Erik Condra tyčku, do té mířil později i Ceci.

Canucks se nepovedlo dostat zpět ke své ofenzivní hře, která je jejich největší devizou. Dost možná i proto, že v sestavě od druhé třetiny chyběl zraněný Daniel Sedin. Švédský útočník inkasoval úder u mantinelu od obránce Marca Methota a s poraněnou nohou odkulhal dlouhou uličkou do kabiny.

Bez fungujícího dua bratrů Sedinů se Ottawu v poslední třetině nepodařilo přehrát. Vancouveru nepomohla ani přesilovka, ani hra bez brankáře. Domácí naopak ještě inkasovali, když se v brejku dva na jednoho trefil pohodlně do prázdné branky Colin Greening.

Ottawa díky nedělní výhře stále živí naději na divokou kartu, která by ji zajistila postup do play off Východní konference. Po dvou vysokých porážkách (2:7 s Boston Bruins a 1:6 s Detroit Red Wings) je to pro ni vítaný budíček.

"Musíme dál vyhrávat. Užíváme si tohle vítězství, ale musíme jít dál. Den po dni, zápas po zápasu. Jsme ve hře a potřebujeme bodovat dál," burcoval na tiskové konferenci kouč Paul MacLean. Jeho Sens nyní ztrácejí na držitele divoké karty Detroit už jen tři body.

Vancouver naopak prohrál poosmé z deseti utkání a přestože má stále ještě dobrou pozici v bitvě o divokou kartu na Západě (má stejně bodů jako konkurenti Dallas Stars a Winnipeg Jets), měl by rychle mobilizovat. Před sebou má teď dva souboje s přímými konkurenty Phoenix Coyotes a Dallasem.

Klíčové pro něj bude, jak se vyvine situace okolo Sedina a také kolem obou brankářů. Luongo vůbec neskrýval rozčarování, že proseděl Heritage Classic jen na střídačce, a kouč John Tortorella teď má před sebou těžkou volbu: plně vsadit na Luonga, vsadit na Lacka, nebo lavírovat mezi oběma. Přičemž dobře nemusí dopadnout ani jedna z možností.