• Přihlašte se přes Google

Čeští reprezentanti náskok proti Slovákům uhájili a ve čtvrtfinále vyzvou USA

Úterý 18.02.2014 / 20:47 / NHL.com/cz - Olympiáda v Soči 2014
Podělte se s přáteli

Z pohodové selanky udělali nevídané drama, nakonec však čeští hokejisté osmifinálový duel na olympiádě zvládli a postoupili do čtvrtfinále. Slováci díky dvěma gólům Mariána Hossy a trefě Tomáše Surového stáhli české vedení 4:0 na jednobrankový náskok, ale v závěru už na vyrovnání nedosáhli. Národní tým porazil Slováky na olympiádách počtvrté ze čtyř setkání od rozdělení federace a ve čtvrtfinále vyzve celek USA.

Čeští hokejisté vlétli do zápasu s dravostí a energií, která jim v základní skupině chyběla. Puk je poslouchal, soupeře přehrávali nápaditou souhrou a díky dobré práci před brankou, kde většinou clonil Milan Michálek nebo Martin Hanzal, zlomili kouzlo brankáře Jána Laca. Výtečně zahrála trojka Davida Krejčího, jenž stejně jako v play off NHL jako kdyby přepnul na vyšší herní úroveň.

Jeho křídlo Aleš Hemský navíc vstřelil první gól utkání, když po chytré přihrávce Jakuba Voráčka využil přesilovku vzniklou vyloučením Martina Marinčina za faul na Jaromíra Jágra.

"Před zápasem jsme se bavili o tom, že musíme mít lepší start než v předchozích utkáních. Začátky byly doteď na turnaji naše největší slabina. Tentokrát jsme si vstup pohlídali výborně, ale zase se moc nepovedl konec. Teď abychom si udělali mítink ohledně duruhé poloviny zápasů," říkal kapitán Tomáš Plekanec.

Fungovala i jeho formace, v níž se dvěma góly chytil dosud nevýrazný Roman Červenka. Poprvé to bylo hned půl minuty po Hemského úvodní trefě, kdy útočník Petrohradu dorazil do sítě Plekancův pokus, jenž se odrazil od tyčky.

Do první přestávky šli Češi už za stavu 3:0. Na rozdíl od předchozích zápasů se jim dařilo využívat přesilovky: Tu druhou v úvodní části zužitkoval parádní střelou bez přípravy Krejčí.

Výběr trenéra Aloise Hadamczika tak mohl do druhé třetiny nastoupit v klidu a psychická pohoda na něm byla znát. Kombinací a bruslením přehrával slovenskou defenzivu, která už nemohla být tak pevně semknutá jako za bezbrankového stavu po celý zápas proti Rusku. Červenka navíc nachytal Andreje Sekeru, jemuž na modré vypíchl puk a sólový únik proměnil parádně provedeným blafákem.

Slováci se marně snažili tlačit dopředu, v ofenzivě se chvílemi prosazovali pouze Milan Bartovič, Tomáš Jurčo a první útok hráčů z NHL, v němž bruslili Marián Hossa, Handzuš a Tatar. Jejich souhra vedla k několika šancím, jež zprvu pochytal Ondřej Pavelec. Při zaváhání české obrany však nedosáhl na Hossovu přesnou střelu pod břevno.

ČESKO - SLOVENSKO 5:3
(3:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič). Rozhodčí: Peel, Vinnerborg - Cameron, Suominen. Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 3 628.

Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát.
Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa.

Na tým kouče Vladimíra Vůjtka působil Hossův gól jako živá voda, hráči začali věřit v obrat. Do třetí třetiny nastoupilo úplně vyměněné mužstvo a jeho naděje posílila parádní dvojminutovka: V 8. minutě napálil Hossa odražený puk po Tatarově střele do odkryté branky a brzy nato snížil po špatném českém střídání snížil na 3:4 Surový.

"Najednou jsme přestali hrát takticky a dali jsme jim zbytečně moc prostoru i šancí," divil se Pavelec. "Nakonec jsme byli rádi, že to nevyrovnali. Pěkný zápas pro fanoušky, ale pro nás to nebyla žádná zábava."

Ve třetí části se však projevila absence většího množství zraněných hvězd jako Marián Gáborík, Ľubomír Višňovský nebo Tomáš Kopecký. Ofenzivu táhlo jen několik hráčů (vedle Hossy zejména Zdeno Chára, Michal Handzuš a Tomáš Tatar), kteří trávili na ledě polovinu času, ale sami nemohli všechno uhrát.

Po oddechovém času, který si Hadamczik vzal po třetím slovenském gólu 11 minut před koncem, se znovu zformovala rozhozená česká defenziva a až na pár výjimek v podobě nebezpečných střel vyšťavené Slováky hrající na krev do trvalého náporu nepustili. V závěru dvakrát ujeli do přečíslení, ale Tomáš Plekanec trefil břevno a Martina Hanzala fauloval dojíždějící Andreje Meszároš, jenž tak připravil svůj tým o možnost většího tlaku v posledních minutách. Závěr si už Češi, které v klíčových chvílích podržel Pavelec, stačili pohlídat, Plekanec navíc pečetil do prázdné branky na konečných 5:3.

Slovensko končí na turnaji s rozpornými pocity. Ve skupině se tým blamoval vysokou porážkou 1:7 od USA a prohrou se Slovinskem, výborný zápas proti Rusku (0:1 po nájezdech) ho však nabudil a ve třetí třetině zápasu s Českem podali hlavně hokejisté z NHL skvělý výkon. Přesto na turnaji v Soči nakonec zůstalo Slovensko předposlední. Daleko za výsledkem z předešlé olympiády ve Vancouveru 2010, kde hrálo semifinále.

Češi jdou dál a jejich zlepšený výkon jim dává naději i do čtvrtfinále proti Američanům. To se však hraje už ve středu večer a otázkou je, jak rychle dovede mužstvo s věkovým průměrem nad 30 let zregenerovat po úterním dramatu.