Radulov řídil cestu Ruska do čtvrtfinále. Lotyši zaskočili Švýcary

Úterý 18.02.2014 / 08:57 / NHL.com/cz - Fotografie

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Ruský medvěd se najedl, ale zůstal hubený. Sborná prošla na olympiádě v Soči do čtvrtfinále, ovšem ve vyřazovacím zápase proti Norsku rozhodně neoslnila. Houževnatě bránícího soupeře zdolala 4:0 hlavně díky individuálnímu úsilí Alexandera Radulova.

Zatímco Evgeni Malkin byl na ledě neviditelný a Alex Ovechkin nesčetněkrát pálil v nebezpečné pozici mimo branku, Radulov vzal odpovědnost na sebe a zařídil tři ruské góly. Nejdřív v páté minutě druhé třetiny objel branku a nahodil do ní puk s odrazem od obránce Jonase Holose. Po 13 minutách rozjel po pravém křídle další akci, vyměnil si puk s Pavlem Datsyukem a jeho bekhendovou střelu, která se odrazila od tyčky, pohodlně dorazil do branky Ilya Kovalchuk. Třetí gól dal Radulov minutu před koncem do prázdné branky a skóre pak ještě pečetil Alexei Tereschenko.

Rusové soupeře k ničemu nepustili, ale v ofenzivě byli dlouho bezzubí. Nevyužívali přesilovky, jejich beci nedokázali výrazněji podpořit ofenzivu, v níž se ztrácely největší hvězdy a vidět byli spíš hráči ze třetí a čtvrté formace jako Alexander Semin nebo Viktor Tikhonov.

Po postupu narazí domácí výběr v Soči na podstatně těžšího soupeře - Finsko. A pokud nechce skončit ve čtvrtfinále, bude muset výrazně přidat a nenechávat vše jen na rozjetém Radulovovi.

Slovinci přehráli Rakousko

Hokejisté Slovinska slaví historický úspěch. V ranním osmifinálovém duelu zdolali Rakousko 4:0 a postoupili do čtvrtfinále olympijského turnaje. Země, která má sotva 150 registrovaných hokejistů a jediného hráče v NHL, je zatím největší senzací olympijského turnaje.

Skóre proti Rakousku otevřel už v 6. minutě právě Anze Kopitar z Los Angeles Kings, další góly přidávali jeho spoluhráči. Rakušané nedokázali odpovědět, naprázdno tentokrát vyšel i produktivní Michael Grabner a nevýrazný Thomas Vanek. Čtvrtý gól dostali do prázdné branky a turnaj pro ně skončil.

Slovinsko, které ve skupině dokázalo porazit Slováky 3:1, ve čtvrtfinále narazí na Švédsko.

Lotyši zaskočili Švýcary

Po Slovinsku se o velké překvapení turnaje postarali Lotyši. Mužstvo, které prohrálo všechny tři duely ve skupině, dokázalo v předkole play off vyřadit Švýcary. Vicemistři světa celý zápas dotahovali a nakonec podlehli 1:3. Lotyšsko tak postoupilo do čtvrtfinále, ve kterém vyzve Kanadu.

Švýcarsko dojelo na marnou ofenzivu. Neprosazovali se ani útočníci z NHL jako Damien Brunner nebo Nino Niederreiter, ve čtyřech utkáních celého turnaje dal tým jen tři góly a brankář Jonas Hiller ztratil proti Lotyšsku neprůstřelnost z předchozích dvou zápasů za devět minut. Pro stříbrný tým z posledního světového šampionátu tak končí olympiáda zklamáním a devátým místem.