Skvělý Laco krotil Rusy a dovedl Slováky k nájezdům i k souboji s Českem

Neděle 16.02.2014 / 17:01 / NHL.com/cz - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Jeden den trapas a zmar, druhý den parádní výkon. Slovenští hokejisté po propadáku se Slovinskem předvedli proti Rusku svůj nejlepší zápas na turnaji. Gólman Ján Laco z Donbassu Doněck pochytal během 65. minut šestatřicet ruských střel a kapituloval až při rozstřelu. Výsledek 0:1 po nájezdech v praxi znamená, že v osmifinále olympijského turnaje se Slovensko v nesmírně prestižním souboji utká s Českem.

PŘEDKOLO PLAY OFF:
ČESKO VS. SLOVENSKO

"Potřebovali jsme změnu, i co se týká systému. Tréner se rozhodnul vyměnit také gólmana. Jsem moc rád, že jsem se dostal mezi tyče, ale jen mě mrzí, že jsme zápas nedotáhli k vítězství," tvrdil podle SITA hrdina zápasu Laco.

Už předem se spekulovalo, že duel s Ruskem by mohl být pro výběr Vladimíra Vůjtka restartem. Slováci v něm rozhodně nebyli favority a nechali tvořit hvězdný domácí výběr. Rusové však po úžasném utkání s Američany měli velké potíže s koncentrací a dlouho nebyli schopni nahodit obrátky.

Vůjtek se v sestavě musel obejít bez zraněného Tomáše Kopeckého, který v utkání se Slovinskem inkasoval ránu loktem do hlavy. Vedení slovenské výpravy v neděli oznámilo, že pro útočníka Florida Panthers turnaj skončil.

I bez Kopeckého nastoupili Slováci proti Rusku mnohem odhodlaněji a houževnatěji. Gólman Semyon Varlamov hned v úvodu vykopl betonem puk, který dorážel z brankoviště Michel Miklík. Jeho spoluhráči se na ruské šiky dobře nachystali. Na vlastní záda to poznal Evgeni Malkin, kterého ostře nabral Richard Pánik. Po kolizi s útočníkem z Tampa Bay Lightning se těžce zvedal z ledu také Ilya Kovalchuk, ale do zápasu se ještě vrátil a nakonec skóroval i při nájezdech.

"Každý z nás si před zápasem sáhnul do svědomí. Je super, že jsme se takto vzchopili. Hráli jsme až moc otevřený hokej, ale proti Rusku už to byl systém, s jakým jsme uspěli na mistrovství světa 2012," srovnával Tomáš Tatar z Detroit Red Wings.

Skvělý výkon gólmana Laca strhnul i jeho spoluhráče. Rusové si v závěrečné třetině vytvořili velký tlak, znásobený v přesilovkách. Když už byl Laco překonán, padnul do rány Andrej Meszároš a skóre se zase nepohnulo. Ruští fanoušci propukli v nadšení po teči Alexandera Semina. Jak ale ukázal opakovaný záběr, puk cinkl o horní i boční tyč a zůstal před čarou. Jen do brankové konstrukce mířil také aktivní Malkin.

Ve třetí třetině vyhrála sbárná na střely 14:2, ale famózní Laco odolal. Rusové tak slovenského brankáře překonali až při nájezdech. "Kovalčuk to udělal dobře. A při nájezdu Radulova jsem moc couvnul a utopil se v brance," mrzelo Laca.

Jeho skvělý výkon před osmifinále zamotal hlavu trenéru Vůjtkovi, jenž pro turnaj v Soči počítal na post jedničky s Jaroslavem Halákem. Teď je dost pravděpodobné, žě dá důvěru svému jedinému brankářskému svěřenci mimo NHL.

USA jsou ve čtvrtfinále, Kessel dal proti Slovinsku hattrick

V půlce zápasu se Slovinci dokončil útočník Toronto Maple Leafs Phil Kessel práci na hattricku a hokejisté USA si výsledkem 5:1 v poklidu zajistili prvenství ve skupině A i přímý postup do čtvrtfinále turnaje.

Američané po fantastickém duelu s Ruskem vsadili na ostrý start a vyplatilo se. V polovině 5. minuty už to bylo Kesselovou zásluhou 2:0 a o všem podstatném bylo rozhodnuto. Potřetí se Kessel trefil v čase 31:05. U všech branek mu asistoval Joe Pavelski ze San Jose Sharks.

Grabner řádil i proti Norsku

Palebná síla z NHL se ukázala jako klíčový faktor duelu Rakouska s Norskem. Michael Grabner z New York Islanders navázal na svůj hattrick ze zápasu s Finy, tentokrát skóroval dvakrát, třetí gól přidal Michael Raffl z Philadelphia Flyers a Rakušané si výhrou 3:1 zajistili třetí místo ve skupině B. V osmifinále se před nimi navíc otevírá nečekaná šance, budou hrát totiž o postup do čtvrtfinále se Slovinskem.