vítejte |účet|Odhlásit
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO

Hokejisté USA zdolali v překrásném zápase Rusko díky penaltovému představení Oshieho

Sobota 15.02.2014 / 16:44 / NHL.com/cz - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Rusové mají Pavla Datsyuka a Ilyu Kovalchuka, ale Američanům proti nim stačil jeden malý hrdina - T.J. Oshie. Drobný útočník St. Louis Blues rozhodl fantastický duel hokejových velmocí v nájezdech, když proměnil čtyři penalty ze šesti a vždy tak včas odpověděl na góly zmiňovaných hvězd. Když pak v osmé sérii vyškrábl brankář Jonathan Quick Kovalchukovu střelu lapačkou, Oshie v klidu proměnil poslední nájezd a vlajky USA v hledišti se třepotaly nadšením jejich držitelů.

Dramatickému vyvrcholení partie dvou favoritů olympiády předcházel úchvatný hokej hraný v ohromném tempu, s dokonalou technickou dovedností, souhrou, důrazem, tvrdostí i střelbou. A také s výbornými výkony brankářů Quicka a Sergeie Bobrovskyho, kteří se dlouho starali o to, že to jediné, co utkání chybělo, byly góly.

Bezbrankový stav zlomil až v polovině zápasu Datsyuk, jenž využil pěkný pas do jízdy a přesnou střelou překonal gólmana Los Angeles Kings. Tomu pár minut před tím pomohla po střele Alexe Ovechkina tyčka. Ještě před druhou přestávkou však Američané vyrovnali, když obránce Cam Fowler tečoval puk do branky bruslí při vyloučení Alexandera Radulova.

Nedisciplinovanost ruského bohatýra stála sbornou i druhý inkasovaný gól. Při dalším Radulovově vyloučení se v polovině třetí třetiny prosadil Joe Pavelski, jenž z voleje trefil nádherný křížný pas Patricka Kanea.

Hokejisté bojovali jako lvi a dravci zároveň, skákali do střel tak, že si Ryan Kesler i Ryan McDonagh odnesli velké modřiny po ranách od elitních ruských snajprů Kovalchuka s Ovechkinem. Jedna pohledná akce střídala druhou, vyprodaná aréna Bolshoy Ice Dome hnala domácí výběr za vyrovnáním. To nakonec zařídil opět Datsytuk. Ruský kapitán v 53. minutě využil přesilovku a potrestal tak podobný faul Dustina Browna, jímž forvard L.A. v NHL zranil Tomáše Hertla (Vladimir Tarasenko naštěstí jeho zákrok kolenem přečkal bez větších potíží).

Rusové poté skórovali ještě jednou, ale bez efektu. Quick totiž při předchozím zákroku vykopl branku o dva centimetry ze svého postavení a rozhodčí si toho nevšimli, takže střela Fedora Tyutina pod břevno nebyla uznána jako gólová.

Vyrovnaný zápas tak dospěl do prodloužení, v němž mohl rozhodnout americký tahoun Kane. Ten se řítil zcela sám na branku, ale Bobrovsky jeho pokus mezi betony vychytal.

V prvních třech sériích nájezdů skórovali jen Oshie a Kovalchuk, poté mohli jet díky pravidlům IIHF opakovaně ti samí hráči (v NHL to není možné). Američané tak znovu a znovu posílali na led Oshieho, jenž z celkových šesti pokusů proměnil čtyři. Dvakrát přitom musel dát, aby udržel svůj tým ve hře.

Po náročném duelu čeká oba soupeře jen krátký odpočinek. V neděli hrají Američané se Slovinskem a k celkovému prvenství ve skupině jim stačí dva body. Rusko se střetne se Slovenskem a ani tříbodová výhra mu na vítězství ve skupině a tím přímý postup do čtvrtfinále nemusí stačit. Oba zápasy začínají ve 13:30 středoevropského času.