Suverénní favorité: Kanada zdolala Rakousko 6:0, Finsko si poradilo s Nory

Pátek 14.02.2014 / 20:38 / NHL.com/cz - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Bez sebemenších problémů prošli úvodními dvěma zápasy olympijského turnaje oba favorité skupiny B. Po 'obyčejné' výhře 3:1 nad Norskem si Kanada ve velké pohodě poradila s Rakouskem, zatímco Finové v paralelně hraném pátečním duelu zdolali Norsko 6:1.

Zatímco proti Norsku se kanadské hvězdy ještě na ledě v Soči hledaly a tým se postupně ladil, do zápasu s Rakouskem vstoupil jeden z hlavních favoritů olympiády ve velké pohodě. Dostaly ho do ní dva góly obránců v první třetině, kdy nejdřív v 6. minutě zaskočil brankáře Bernharda Starkbauma lehkým nahozením od modré Drew Doughty a pět minut poté se přesně bez přípravy trefil Shea Weber.

V první třetině ještě Rakušané vzdorovali ojedinělými útoky, které pochytal bezchybný Roberto Luongo, jenž si připsal čisté konto. Jednou mu navíc pomohla i tyčka.

Ve druhé části ovšem outsidera definitivně zničil Jeff Carter. Útočník Los Angeles Kings nastřílel v rozmezí 12 minut čistý hattrick a definitivně rozhodl o osudu utkání. Výsledek pečetil ve 38. minutě Ryan Getzlaf.

O pět ze šesti kanadských gólů se tak postarali hráči dvou kalifornských týmů (Carter a Doughty z Los Angeles a Getzlaf od jejich rivalů z Anaheim Ducks). Tři asistence si navíc připsal Patrick Marleau z dalšího kalifornského celku - San Jose Sharks. Kanada tak předvedla u moře v Soči dokonalou 'Californication' jako vystřiženou z klipu kapely Red Hot Chilli Peppers.

Po dvou utkáních tak má očekávaných šest bodů a o vítězství ve skupině a tím i přímý postup do čtvrtfinále se střetne v neděli v 18 hodin středoevropského času s Finy.

Ti zatím rovněž procházejí turnajem bez zaváhání. Po čtvrteční výhře nad Rakouskem si v pátečním skandinávském souboji celkem v pohodě poradili s Norskem, které zdolali 5:1. Do jejich sestavy se navíc vrátil kapitán Teemu Selanne, jenž nedohrál první utkání. Tentokrát byl k dispozici od začátku a v šesté minutě vstřelil úvodní gól zápasu.

Dvakrát se trefil útočník Lauri Korpikoski, pátý gól Finů z hole Olli Jokinena v polovině utkání pak na deset minut zmrazil výsledkovou tabuli. Norové se však nakonec přece jen prosadili, na začátku třetí třetiny zaznamenal jejich čestný úspěch Per Age Skorder. Skóre pečetil dvě minuty před koncem nováček NHL Olli Maatta. Brankář Kari Lehtonen si v utkání připsal dvě asistence.