Češi se po slabším úvodu probrali a zdolali Lotyšsko, Jágr a Židlický opět skórovali

Pátek 14.02.2014 / 11:39 / NHL.com/cz - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Splněno, odškrtnuto. Po úvodní porážce se Švédy si česká reprezentace na olympijském turnaji v Soči připsala v pátek první tři body, když porazila Lotyšsko 4:2. Outsider skupiny C vzdoroval dvě třetiny a za stavu 2:4 hrál v závěru minutovou přesilovku pět na tři, ale Češi s Ondřejem Pavelcem v brance nakonec výsledek uhájili a vyrovnali celkové skóre na turnaji na 6:6.

V čase 10:10 otevřel gólový účet zápasu muž, který nosí u Washington Capitals číslo 10 - Martin Erat. Zatímco v klubu čekal na první gól sezony 51 zápasů a prosadil se až ve svém posledním duelu před odletem na olympiádu, v Soči (s číslem 91 na zádech) skóroval hned ve druhém utkání.

Lotyšsko, v jehož sestavě je jediný hráč z NHL Zemgus Girgensons, však dokázalo po necelých třech minutách vyrovnat střelou Janise Spruktse, kterou musel zpětně prozkoumat videorozhodčí. A totéž se výběru z Pobaltí podařilo i v úvodu druhé části. V tu chvíli už opět dotahoval ztrátu po přesné střele Jaromíra Jágra, jenž ještě před první přestávkou využil přesilovku a vstřelil svůj druhý gól na turnaji. V čase 22:45 však snížil Herbert Vasiljevs.

Česko - Lotyšsko 4:2
(2:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Erat (Krejčí, Hemský), 20. Jágr (Židlický, Plekanec), 28. Voráček (Z. Michálek), 37. Židlický (Hanzal, Nedvěd) - 14. Sprukts (M. Redlihs, Darzinš), 24. Vasiljevs (Pujacs). Hlavní rozhodčí: Pell, Ronn - Schrader, Wheler. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1.

Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Rozsíval, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Nedvěd, Hanzal, Frolík. Trenér: Alois Hadamczik.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Ozolinš, Bartulis, Kulda, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs - M. Redlihs, Sprukts, Darzinš - Karsums, Girgensons, Daugavinš - Indrašis, Vasiljevs, Keninš - Cipulis, Štals, Pavlovs. Trenér: Ted Nolan.

"Lotyši tady mají 22 hokejistů z Evropy, kteří jsou dost pohromadě. Hrají trošku ruský hokej, bruslí, není to proti nim snadné," citoval server hokej.cz kouče Aloise Hadamczika.

Naštěstí pro český tým tečoval po čtyřech minutách Jakub Voráček nahození Zbyňka Michálka od modré přesně k tyči a svěřenci trenéra Hadamczika tak opět vedli. V poli měli herní převahu, byli nápaditější v útoku a dobře napadali. Ve vlastním pásmu však měli problémy, občasné útoky soupeře ukázaly povážlivé mezery v defenzivě, které bude potřeba proti silnějším soupeřům řádně zalátat.

Dobrý známý Edgars Masalskis, jenž má za sebou angažmá v Jihlavě a v Karlových Varech, navíc pochytal šance Jágra, Tomáše Plekance, Romana Červenky i dalších hráčů... A lotyšské naděje na překvapení stále žily.

Větší klid na české hokejky a hlavně do jejich obranného systému přinesl až Marek Židlický, jenž v čase 32:02 dorazil puk za čáru po dobré práci Martina Hanzala. Lotyši se přesto dál bili o každý metr velkého ledu, veterán Sandis Ozolinsh rozdával jeden bodyček za druhým. Čeští hokejisté však už dávali najevo herní převahu, celkově soupeře přestříleli 39:20 a jen díky Masalskisovi se skóre nepohlo.

Vidět byl vedle Jágra s bojovníkem Plekancem také Aleš Hemský, i přes dvě vyloučení v první třetině zahrál velmi dobře centr Hanzal, který uplatnil důraz a navíc fungovalo jeho spojení s Martinem Frolíkem ve čtvrté formaci. Dobrý zápas zahrál Židlický, jenž už má na turnaji dva góly a jednu asistenci.

"Jsem celkově spokojen, formace měly opodstatnění. Výborně například zahrál Hanzal, na ledě byl hodně cítit. Výborný výkon předvedl Pavelec, chytat bude i proti Švýcarsku," oznámil Hadamczik.

V závěru si kouč Lotyšů Ted Nolan (zároveň dočasný hlavní trenér Buffalo Sabres) vzal oddechový čas, ale jeho svěřenci minutovou přesilovku pět na tři nevyužili a čeští reprezentanti dohráli zápas v poklidu. V tom dalším je už v sobotu od 18 hodin středoevropského času čeká o třídu lepší a navíc neoblíbený soupeř - Švýcarsko, které je na posledním mistrovství světa dvakrát porazilo.

"Proti Lotyšsku to podle mě nebyla zase taková zkouška. Se Švýcary se ukáže. Jestli budeme hrát jako první půlku proti Švédům, nebo jako tu druhou," uvažoval Jágr dle serveru iDNES.cz.

"Bude to kondičně náročný zápas, Švýcaři výborně bruslí, musíme na to být připraveni. Hned po Lotyšsku se zaměříme na přípravu," doplnil Hadamczik.

Švýcaři nakonec v odpoledním duelu dlouho trápili Švédy, kteří vyhráli gólem Daniela Alfredssona 1:0 (více ZDE).