Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.
NEBO

Pod kalifornským nebem uspěl Anaheim díky skvělému Hillerovi. Neskutečné, hodnotil Selanne

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Na stadion přicházeli téměř ruku v ruce. Uličkou mezi palmami, kurtem na beachvolejbal a pódiem pro kapelu KISS. Pak však přátelská idylka skončila a rozhořela se bitva o Kalifornii pod širým nebem. Uspěli v ní hosté. Tým Anaheim Ducks porazil ve venkovním zápase domácí rivaly Los Angeles Kings 3:0 a potvrdil tak svou nadvládu nad NHL.

52 let starý Dodgers Stadium zažil první hokejový zápas v historii. V baseballovém parku před 54099 diváky vhodil čestnou buly Wayne Gretzky, který přišel do Los Angeles v roce 1988 a udělal v Kalifornii z okrajové zábavy jeden z nejpopulárnějších sportů. Památný zápas doprovodila rocková skupina KISS a také zpěvačka Jordin Sparks, která 'vystřihla' americkou hymnu.

Pak už odstartoval první zápas 2014 Coors Light NHL Stadium Series (druhý se hraje v neděli mezi New York Rangers a New Jersey Devils na Yankee Stadium), který se nakonec odehrál v režii Anaheimu. Největší zásluhu na tom měl brankář Jonas Hiller, jenž pochytal 36 střel Los Angeles a připsal si čisté konto.

Ten se stal v sobotu největší hvězdou i přesto, že v předchozím duelu s Winnipeg Jets v úterý nepodal dobrý výkon: dostal tři góly z 11 střel a ve druhé třetině byl střídán. Ve čtvrtek doma proti Los Angeles pak nastoupil jeho náhradník Fredrik Andersen.

"Nebyl jsem spokojený s tím, jak jsem chytal naposledy, a chtěl jsem ujistit, že jsem připravený. Nebylo to zase tak těžké se na motivovat," vyprávěl švýcarský gólman. "Strašně jsem se těšil na ten zápas i na možnost ukázat se před tak ohromným publikem."

Ducks protáhli neprůstřelnost na 116 minut a 47 vteřin, což je přesně doba, v níž Kings neskórovali. I ve čtvrtek v Anaheimu se v jakémsi 'předzápase' stejných soupeřů radovali po výhře 2:1 Kačeři. Díky dvěma vítězstvím za sebou odskočili v tabulce od L.A. už na 19 bodů a vedou celou NHL se sedmibodovým náskokem.

Skóre sobotního velkého zápasu hned ve třetí minutě symbolicky otevřel Corey Perry, nejlepší kanonýr Anaheimu, jenž je zároveň s 28 trefami druhým nejlepším střelcem ligy. Šest minut nato dal pojišťovací gól Matt Beleskey a hosté se tak během prvních deseti minut dostali do dobré pohody.

K té přispěl i Hiller, jenž v čase 9:46 vychytal trestné střílení Anze Kopitara. Ve hře mu zase notně pomáhala kvalitní defenziva, která dobře čistila prostor před vlastní brankou. "Nemáme dostatečný hlad po gólech. Jejich brankář vidí puk vždycky, když na něj letí. Není tam žádná teč, žádný odraz ani clonění," zlobil se obránce Kings Drew Doughty.

Výsledek upravil Andrew Cogliano minutu a půl před koncem trefou do prázdné branky. Z výhry se tak mohl radovat i nejstarší hráč NHL Teemu Selanne, jenž si navíc připsal asistenci na druhý gól. Sám přiznal, že zápas pod širým nebem byl jedním z důvodů, proč se v létě i ve 43 letech rozhodl prodloužit si kariéru o další, poslední rok.

"Byl to skvělý zážitek. Nedá se o tom říct jediná negativní věc. Bylo to neskutečné. Měli bychom v tom pokračovat. V Anaheimu, v San Jose, nebo kdekoliv jinde," říkal nadšený finský veterán po zápase.

Ten se odehrál na kvalitním ledě, navzdory všem doprovodným akcím a teplotám dosahujícím téměř dvaceti stupňů. "Led byl perfektní," uznal další člen vítězné sestavy Cam Fowler. "Dalo se na něm hrát úplně stejně jako v každém jiném zápase. Puk pěkně klouzal a všechno si sedlo. Myslím, že pořadatelé udělali skvělou práci."

První hollywoodský hokejový večírek se zkrátka vydařil stejně dobře, jako kdyby šlo o fiktivní příběh z dílny místní filmové produkce. Teď je na řadě New York, jenž bude hostit venkovní zápasy hned dva: v neděli od 12:30 (18:30 SEČ) mezi Rangers a Devils, ve středu mezi Rangers a New York Islanders.