Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.
vítejte |účet|Odhlásit 
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO
 

Rakušan Vanek bude císařem mezi olympijskými outsidery. Už jen postup byl jako medaile, říká

Pátek 17.01.2014 / 10:00 / NHL.com/cz - Olympiáda v Soči 2014

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli


Rakušan Vanek bude císařem mezi olympijskými outsidery. Už jen postup byl jako medaile, říká
Rakušan Vanek bude císařem mezi olympijskými outsidery. Už jen postup byl jako medaile, říká

Pro spoustu hráčů je ročník 2013-14 jen běžnou hokejovou sezonou. To se však rozhodně nedá říct o útočníkovi Thomasi Vanekovi. Na konci října ho vedení Buffalo Sabres vyměnilo do New York Islanders, jeho slabší start pak ještě zabrzdilo listopadové zranění, po návratu na led však v novém dresu září. K tomu mu létě vyprší dlouholetá smlouva a ještě předtím si poprvé v životě zahraje na olympiádě, kde bude největší hvězdou Rakouska.

Syn československých emigrantů díky úspěšné kvalifikaci své reprezentace poprvé okusí atmosféru nejslavnější sportovní akce. Navíc se na hrách v Soči sejde se spoluhráčem z Islanders, útočníkem Michaelem Grabnerem. To je svým způsobem rarita - Rakousko má v týmu jen tři hráče z NHL (třetím je Michael Raffl z Philadelphia Flyers), ale dva jsou z jednoho mužstva.

"Pro mě s Michaelem (Grabnerem) je skvělá už jen ta možnost zúčastnit se olympiády. A naše země je natěšená. Jasně, že máme hlavně skvělé lyžaře a skokany na lyžích, ale lidé se těší i na hokejovou reprezentaci," vyprávěl Vanek pro NHL.com.

Nebýt toho, že jeho rodiče v roce 1982 emigrovali na Západ, možná by teď v Soči reprezentoval Česko, odkud pochází jeho otec. Nebo Slovensko, vlast své maminky. Manželku má Vanek zase z USA, ale sám zůstává Rakušanem, za jehož tým si zahrál i na posledním mistrovství světa IIHF. Sám pochopitelně tuší, že jako takový má nesrovnatelně menší šanci dostat se v Soči na stupeň vítězů. Už jen čtvrtfinále by byl pro jednoho z outsiderů turnaje úspěch.

Přesto se na olympiádu velmi těší. "Nepojedu tam s tím, že získáme medaili. Sledoval jsem na internetu kvalifikaci s Německem a už jen to, že jsme ji vyhráli, bylo pro nás jako medaile. I tak to ovšem bude skvělé. Nemyslím si, že máme špatný tým. Sice můžeme těžko konkurovat Kanadě nebo Finsku, ale musíme k tomu přistupovat pozitivně. Užít si to a zkusit něco uhrát."

Pokud si udrží současnou formu z NHL, měl by být Vanek v Soči velkou zbraní Rakušanů, jejich 'hokejovým císařem'. V posledních 13 utkáních nasbíral křídelní útočník 18 bodů, ve 33 zápasech za Islanders jich má už 32 za 13 gólů a 19 nahrávek a má 12 kladných bodů v hodnocení plus/minus. V Buffalu si přitom na začátku sezony připsal jen devět bodů ve 13 duelech.

"Dostal jsem se do dobré pohody. Nejen na ledě, i mimo něj. První tři týdny (po přestupu) jsem byl na hotelu, pak jsem si našel ubytování a musel zařídit nábytek, stěhování a usadit se. Všechny tyhle maličkosti se pak nasčítají. Je fajn se cítit pohodlně a mít zase místo, kterému můžu říkat domov," uvedl Vanek.

Je ovšem pravda, že na olympiádě nebude mít vedle sebe tak dobré spoluhráče jako v klubu. V New Yorku vytvořil s centrem Johnem Tavaresem a s pravým křídlem Kylem Okposem jednu z nejlepších trojic celé NHL. "Hraje se mi s nimi skvěle. Myslím, že jsme vytvořili dobré trio, což není vždy obvyklé. Většinou máte v lajně k sobě dobrého hráče a pak třetího na doplnění, ale my k sobě pasujeme všichni tři," pochvaloval si.

Devětadvacetiletý útočník kroutí v NHL už devátou sezonu a po jejím skončení bude hledat novou práci. V létě se stane volným hráčem bez omezení a dá se očekávat, že bude na trhu horkým zbožím. I když taky pořádně drahým. Jeho současný kontrakt mu za sedm let přinesl 50 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že Islanders jsou v současnosti posledním týmem Metropolitní divize, je ovšem dost možné, že se Vanek bude z Long Islandu stěhovat už dřív - před uzávěrkou přestupů 5. března. "Vím, že se to může stát. Ale já to tady mám rád a myslím, že máme větší potenciál, než na to, co jsme dosud ukázali. Snad budu moct zůstat a zakončit sezonu tady, ale rozumím i obchodní stránce věci. Takže se nebojím, že jednoho dne zazvoní telefon... Tak to prostě chodí."