Jágr dohnal Lemieuxe v počtu bodů v NHL, do řeči mu však nebylo

Středa 8.01.2014 / 10:27 / NHL.com/cz - Co se děje v Lize

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Ta asistence na gól Adama Henriquea nakonec k výhře nepomohla, New Jersey Devils podlehli týmu Philadelphia Flyers 2:3 po prodloužení. Z historického hlediska však byla velmi významná. Jaromír Jágr díky ní dotáhl svůj vzor Maria Lemieuxe v počtu bodů nasbíraných v NHL. Česká legenda se tak ocitla na děleném sedmém místě v dějinách ligy, na kontě už má 1723 bodů.

Přesto nebylo Jágrovi po zápase do velkého povídání. Devils totiž prohráli potřetí za sebou a v Metropolitní divizi jsou šestí z osmi.

Komplet historické bodování ZDE

"Nepoučili jsme se," řekl český útočník novinářům. "Děláme pořád ty samé chyby. Stalo se nám totéž s Columbusem (prohra 1:2 po nájezdech) i v dalších zápasech. Tyhle body by mohly znamenat rozdíl mezi tím být a nebýt v play off."

Jednačtyřicetiletý útočník čekal na dotažení svého někdejšího mentora z Pittsburgh Penguins čtyři zápasy, ve třech předchozích totiž nebodoval. Na 1723 zápisů, na něž dosáhl díky 694 vstřeleným gólům a 1029 asistencím, potřeboval 1435 utkání v NHL. Lemieux stejný počet bodů získal v 915 zápasech.

Teď má Jágr před sebou další individuální mety - Steve Yzerman má na šestém místě historického bodování 1755 bodů. Český veterán si v této sezoně připsal 35 bodů ze 44 startů (průměr 0,8 bodu na zápas) a pokud se nezraní, čeká ho v základní části ještě 38 utkání.

Ještě blíž má kladenský velikán k překonání Marka Messiera na sedmém místě v počtu vstřelených gólů. V současnosti mají oba 694 přesných tref, Jágr však už nedal gól v sedmi duelech po sobě.

Probíhající sezona se nese ve znamení Jágrova překonávání milníků. Čtyřmi vítěznými brankami se stal rekordmanem NHL s celkovým počtem 122 vítězných gólů, čímž překonal Gordieho Howea.

Na čele historických statistik je i v počtu gólů v prodloužení (18). V ročníku 2013-14 vede bodování Devils s 35 body a 22 asistencemi, se 13 góly je druhý. S 12 kladnými body je i v čele týmového plus/minus hodnocení.