Šťastná teč, precizní nájezd. Před rekordní kulisou se stal hrdinou Winter Classic torontský centr Bozak

Čtvrtek 2.01.2014 / 00:00 / NHL.com/cz - Články

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Nejprve dal gól ze vzduchu a při nájezdech ukázal, že umí střílet i po ledě. Centr Toronto Maple Leafs Tyler Bozak se stal hrdinou zápasu pod širým nebem proti Detroit Red Wings. Výjimečnost novoročního zápasu potvrdily sníh, mráz a rekordní počet diváků. Šestý díl Winter Classic připomínal zimní hokejovou pohádku, z níž si výhru 3:2 odvezli hosté.

NHL ve třetí třetině oznámila, že na tribunách se sešlo 105 491 fanoušků a měl tak být překonán absolutní divácký rekord na hokejovém zápase vytvořený na stejném místě v prosinci 2010 (104 473). Natěšení fanoušcina sebe navlékli čepice, šály, huňaté svetry, kabáty, bundy, palčáky, teplé spodky i tlusté ponožky. Zkrátka cokoli, co je mohlo zahřát při takřka čtyřech hodinách hokejové podívané. Zkoušeli to i poskakováním do rytmu při hitovkách od House of Pain, nebo Beastie Boys. V 1846 občerstvovacích stáncích se mezitím připravovalo takřka 15 tisíc preclíků, 40 tisíc hotdogů a tisíce litrů horké čokolády.

K tradičnímu ‚indiánskému‘ maskování pod očima, které zmírňovalo odrazy světla, nasadila většina hráčů teplé kukly pod přilby. "Je to sen každého hokejisty zahrát si v takovém utkání," cítil napětí švédský kapitán Detroitu Henrik Zetterberg.

Od chvíle, kdy televize HBO začala natáčet o rivalitě Maple Leafs a Rudých křídel dokument 24/7 "Cesta k Winter Classic", byly výkony obou mužstev mírně řečeno rozpačité. Jakoby hráči měli v hlavách jen ten jediný zápas, pro který mrzly v hledišti desetitisíce jejich příznivců. "Měl jsem pocit, jakoby mi bylo zase třináct a kolem mě byla banda stejně starých kluků," netajil se nadšením detroitský brankář Jimmy Howard.

Kustodi obou týmů nachystali hromadu dek, které alespoň trochu zahřály střídající hráče, trenéři Mike Babcock z Red Wings i Randy Carlyle z Toronta si oblékli speciálně vyrobené prošívané bundy s klubovými logy, gólman hostů Jonathan Bernier si přes masku přetáhl kulich a šlo se konečně na věc.

Extrémní podmínky (v Ann Arbor se začínalo za více než desetistupňového mrazu) hlavně zpočátku hodně ovlivnily obraz netrpělivě očekávaného zápasu. Co deset minut čety pořadatelů odstraňovaly nánosy sněhu. Technické finesy, které s takovou oblibou předvádí např. ruský šikula Pavel Datsyuk, moc k vidění nebyly. Vyžadovala se jednoduchost, přímost, tvrdost.

Slovenský a český hokej měly zastoupení pouze na straně domácích Red Wings. Rychlý Tomáš Tatar se postaral o první vzrušení zápasu, když se protáhl až před Berniera. Na dalšího talentovaného Slováka Tomáše Jurča však vzhledem k návratům několika uzdravených hokejistů, včetně švédského veterána Daniela Alfredssona, místo v sestavě nezbylo. Čech Jakub Kindl nakonec figuroval ve třetí obranné dvojici Detroitu. Mimo hru ale zůstal náhradní brankář Petr Mrázek a jeho speciálně vyrobené betony se sněhuláky a vločkami tak zůstaly divákům utajeny.

Záhy bylo jasné, že sváteční atmosféra se na zasněžený led nepřenesla. Když Kindl u mantinelu odstavil Joffreyho Lupula, mstil se útočník Toronta krosčekem na hlavu Patricka Eavese, který se jen ztěžka odbelhal na střídačku. Viceprezident NHL Brendan Shanahan měl hned podnět k zamyšlení a Eaves se navíc už do hry nevrátil.

Detroit ale i díky dvěma přesilovkám od začátku dominoval, první třetinu vyhrál na střely 13:5, jenže velkých šancí se nedočkal. Tu stoprocentní naopak spálil hostující Nazem Kadri, jehož fantasticky špičkou betonu vychytal Jimmy Howard. Po krásném průniku měl blízko k otevření skóre i Tatar, o chvíli později se ale neprosadil ani jeho spoluhráč Danny Cleary.

Na gól se tak čekalo nejdéle v dosavadní historii zápasů Winter Classic. Ve 34. minutě však vyrazilo do přečíslení detroitské duo Švédů a Zetterbergovu přihrávku poslala do sítě Alfredssonova brusle - 1:0! Rostoucí převaha domácí sestavy se tak konečně projevila i na skóre. "Jsem šťastný, že jsem mohl nastoupit. Užívám si to a doufám, že lidem ten mráz ani tak nevadí," řekl o pauze švédský veterán.

V průběhu zápasu postupně klesla teplota k minus dvaceti stupňům a zmražené hosty rozehřál až James Van Riemsdyk, který hrál Winter Classic už potřetí v kariéře (2010 a 2012 v sestavě Philadelphia Flyers). Howardův beton byl sice u tyče dvakrát nachystaný, napotřetí však 37 vteřin před koncem druhé třetiny plácl útočník Toronta do puku ze vzduchu a detroitský brankář na skrytou dorážku vůbec nestačil reagovat. Vyloučený Kindl v tu chvílí právě skákal na led. "Už jsem si říkal, že mi to dnes asi není souzeno," oddechl si v přestávkovém rozhovoru střelec vyrovnávacího gólu.

To ještě netušil, že se zblízka podívá i na druhý gól Toronta, jenž padl ve 45. minutě. Kapitán hostů Dion Phaneuf nahodil od modré a ještě před Van Riemsdykem tečoval puk za Howarda Tyler Bozak. U videa se potvrdilo, že to bylo regulérním způsobem. Vítězná trefa to však ještě nebyla.

Hosté sice přestáli oslabení za Van Riemsdykeův prohřešek, před Bernierem ale Cody Franson nepohlídal Justina Abdelkadera a na tribunách bylo mezi fanoušky Red Wings zase veselo.

Prodloužení nerozhodlo. V nájezdech sice ukázal dokonalý bekhendový blafák Datsyuk, jenže Lupul našel místo mezi Howardovými betony a pak Tatarovi na sněhem posypaném ledu odskočil puk. Roli hrdiny si tak přisvojil Bozak a popáté ze šesti zápasů Winter Classic slavili triumf hosté. Tentokrát opravdu mimořádně promrzlí. "Vyplatily se jednoduché věci," prohlásil Van Riemsdyk. "Hrát hokej v závěji není jednoduché."