Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.

Báječný obrat v závěru šestého finále dovedl Chicago ke Stanley Cupu

Úterý 25.06.2013 / 07:00 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Minutu a půl před koncem ještě bylo všechno jinak. Hokejisté Boston Bruins vedli 2:1 a stačilo jim udržet posledních 80 vteřin, aby vybojovali vyrovnání série a vyrazili na sedmý zápas do Chicaga. Jenže v čase 58:44 vyrovnal Bryan Bickell a šok pro domácí dokonal o pouhých 17 vteřin později Dave Bolland. Ve zbylém čase už se Bruins nevzpamatovali a triumf ve Stanley Cupu 2013 si tak užívá tým Chicago Blackhawks.

"Stalo se to hrozně rychle a myslím si, že hráči Bostonu tomu taky ještě nemůžou věřit. Stejně jako my," říkal po zápase na ledě šťastný Michael Frolík. "Mysleli si, že to udrží, ale my to otočili. Je k tomu potřeba trošku štěstí a teď tu se Stanley Cupem stojíme my," jásal český útočník, jenž ve 25 letech zažívá největší úspěch kariéry.

"Jak se to dá popsat?" hledal slova kapitán Jonathan Toews. "Věděli jsme, že potřebujeme jeden odraz. Nikdy nevíte, co se může stát, hrajete až do konce. A ten byl pro nás nádherný."

Šampionem NHL je mužstvo, které si to zasloužilo nejvíc ze všech. Od začátku sezony kralovalo celé Lize, s přehledem vyhrálo základní část. A až na zaváhání ve 2. kole s Detroit Red Wings a vyrovnané finále prošlo svižně i drsným sítem play off. Ve finále se dokázalo obdivuhodně zvednout - za stavu 1:2 na zápasy vyhrálo v Bostonu i v pátém utkání doma a na poslední chvíli otočilo šestý duel.

"Vstoupit do sezony s tolika výhrami jako my, projít si tím tlakem, který je na vítěze základní části, a vyrovnávat se s ním až do konce. Prohrávali jsme 1:2 v posledních minutách a pak jsme to otočili. To je neuvěřitelné," soukal ze sebe šťastný útočník Patrick Kane, jenž získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu play off.

Na Stanley Cup vyryjí řemeslníci i jména dvou českých a dvou slovenských hokejistů: Michal Rozsíval, Michael Frolík, Michal Handzuš a Marián Hossa, jenž jako jediný z téhle čtveřice získal nejslavnější hokejovou trofej světa podruhé v kariéře. Stejně jako několik dalších hráčů Blackhawks, kteří triumfovali už v roce 2010. Předtím čekalo Chicago na Stanley Cup 49 let, teď stačilo ke zopakování úspěchu 36 měsíců.

Boston měl přitom šesté utkání dobře rozehrané. V zápase měl navrch, po gólu Chrise Kellyho brzy vedl 1:0. Chicago však otupilo tlak domácích výtečnou obranou, zblokovalo víc než polovinu střeleckých pokusů Bruins, ubránilo čtyři oslabení a ve druhé třetině Toews vyrovnal.

Boston se musel zhruba polovinu zápasu obejít bez Jaromira Jagra, jenž v čase 12:26 odjel přímo z přesilovkového rozestavení a zamířil do kabin. Po přestávce se na ledě objevil znovu, pak znovu zmizel v kabině. A ve třetí třetině se vrátil na led.

Bruins se znovu dostali do vedení, když Milan Lucic využil v 53. minutě pěknou přihrávku Davida Krejčího - s 26 body nejproduktivnějšího hokejisty play off. TD Garden bouřila a vybízela domácí tým k udržení náskoku. Jenže pak všechno přebila zlatá chicagská půlminutka...

Boston i s česko-slovenskou trojicí Jaromír Jágr, David Krejčí, Zdeno Chára končí v roli poražených finalistů. Zato v Chicagu se bude slavit ještě dlouho.