Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.
vítejte |účet|Odhlásit
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO

Michael Langr

Chicago sahá po Stanley Cupu. V pátém finále o tom rozhodl dvougólový střelec Kane

Neděle 23.06.2013 / 08:27 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Patrick Kane
byl hráčem, kterého dlouho nebylo možné zařadit mezi nejužitečnější hokejisty play off. V prvních 16 utkáních nasbíral 11 bodů, což byla na prvotřídní hvězdu Chicago Blackhawks přece jen slabší bilance. V posledním finálovém duelu Západní konference však hattrickem zařídil postup přes Los Angeles Kings a znovu nalezenou formu si pořádně hýčká i v sérii o Stanley Cup.

Po dvoubodovém večeru na ledě Boston Bruins vstřelil Kane dva góly v pátém finále a posunul tak Hawks na dosah nejcennější hokejové trofeje. Boston dokázal na dva góly čísla 88 odpovědět jedinou trefou z hole Zdena Cháry. Poté, co Dave Bolland pojistil vedení gólem do prázdné branky, zvítězilo Chicago na domácím ledě 3:1 a ve finále vede 3:2 na zápasy. Šestý duel se hraje v pondělí (úterý 2:00 SEČ) v Bostonu a hosté v něm mohou po třech letech získat Stanley Cup.

I v roce 2010 triumfovali Blackhawks na ledě soupeře - Philadelphia Flyers. Pátý zápas série tehdy rozhodl Kane gólem v prodloužení.

"Je parádní být znovu v téhle situaci. Pro tyhle chvíle dřeme celé léto, celý rok i na přípravných kempech," připomněl americký útočník. "Teď jsme o krok napřed a musíme toho využít."

V pátém finále hráli Bruins zprvu vyrovnaný zápas, ovšem domácí podržel brankář Corey Crawford a soupeř dal jeho tvořivým a rychlým hráčům příliš mnoho prostoru. První Kaneův gól přinesl uklidnění, druhý už byl výsledkem toho, že Chicago začínalo mít v zápase navrch.

Boston, který dohrával bez centra druhé lajny Patrice Bergerona, se probral pozdě. Naději probudila na začátku 3. třetiny Chárova střela na lapačku, kam Crawford dostal přes tři čtvrtiny všech finálových gólů. Bruins tentokrát nebláznili a neotevřeli hru jako v divokém čtvrtém duelu, ale postupně ovládli střední pásmo a čekali na šance.

Jenže těch proti domácí obraně, která ovládla prostor před vlastní brankou a dobře blokovala střely, mnoho nepřišlo. A když už ano - tak jako třeba ta pro Jaromíra Jágra, jenž v letošním play off dál čeká na první gól - zasáhl pozorný Crawford. Nepovedla se ani závěrečná hra bez brankáře, jež vedla jen ke zvýšení náskoku Chicaga na dva góly a k výbuchu nadšení v hale United Center.

Bostonským hokejistům teď nezbývá, než vyhrát šesté finále doma a pokusit se o podobný obrat jako v roce 2011. Tehdy prohrávali s Vancouver Canucks 2:3 na zápasy, aby v posledních dvou utkáních s celkovým skóre 9:2 sérii otočili a po sedmém duelu přivezli domů Stanley Cup.

"Už jsme to zažili, ale vracet se k tomu nám teď nepomůže. Musíme se soustředit na současnost a být připraveni na pondělí," upozornil brankář Tuukka Rask.

"Doma jsme hráli dobře a samozřejmě to potřebujeme zopakovat i v dalším utkání," uvedl Claude Julien, trenér Bruins. "Nepanikaříme. Nenecháme se tak lehce odstavit. Máme oddaný tým a naším plánem je vrátit se zpátky."

Otázkou je, zda k tomu v šestém finále nastoupí Patrice Bergeron. Chicagu naopak může chybět Jonathan Toews. Ani jedna ze zmiňovaných hvězd sobotní zápas nedokončila.

Bergeron odehrál první třetinu a dvě střídání z té druhé, poté z ledu odstoupil a byl odvezen do nemocnice na vyšetření. Po zápase neměl zprávy o jeho zdravotním stavu ani trenér Julien.

Toews, jenž asistoval u obou Kaneových branek, dohrál druhou třetinu navzdory tvrdému hitu od obránce Johnnyho Boychuka. Třetí třetinu strávil na střídačce, ale do hry ho lékaři nepustili. Podle trenéra Joela Quennevillea utrpěl kapitán mužstva zranění v horní polovině těla a k šestému duelu by se mohl vrátit na led.

Kdo jiný by také měl přebírat Stanley Cup, pokud Chicago v pondělí v Bostonu zvítězí?