Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.

Chicago je zpátky. Po přestřelce s 11 góly srovnalo finále

Čtvrtek 20.06.2013 / 09:41 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Když Johny Boychuk osm minut před koncem třetí třetiny vstřelil 10. gól zápasu, všechno hrálo do karet domácím hokejistům Boston Bruins. Psychická vzpruha, elektrizující atmosféra v nabité hale TD Garden, obrovský tlak domácích... Zdálo se, že vítězná trefa je jen otázkou času.

Jenže hráči Chicago Blackhawks, kteří byli v celém zápase většinou o krok napřed, dokázali dovést čtvrté finále do prodloužení a v něm vystřelil výhru obránce Brent Seabrook. K vytoužené trofeji tak mají oba celky stejně daleko - série o Stanley Cup se stěhuje z Bostonu za stavu 2:2.

"Je to krásný pocit. Všichni jsme ohromně dřeli, všichni k tomu přispěli. Je jedno, kdo toho góla dal, hlavní je vítězství," jásal Seabrook po divokém zápase, jejž ukončil trefou na 6:5. "Skórovat v prodloužení je nádherné, ale nakonec je to stejně jen jedna výhra a my pořád potřebujeme dvě další."

Chicago, které ve třetím utkání ztroskotalo na pevné domácí defenzivě a brankáře Tukku Raska nedokázalo překonat ani jednou, tentokrát vzalo osud utkání pevně do rukou. Od začátku bylo aktivnější, soupeře přestřílelo 47:33 a od 7. minuty vedlo, když se ve vlastním oslabení prosadil Michal Handzuš. "Dokázali držet puk o něco častěji než jindy. Tím si vytvářeli i víc šancí," hodnotil veterán Jaromir Jagr, jenž hrál ve středu svůj 200. zápas kariéry v play off NHL.

Boston téměř celý zápas jen dotahoval, ve druhé třetině dokonce dvakrát mazal dvougólové manko. Dvě branky Patrice Bergerona (v obou případech s asistencemi Jaromira Jagra) a zmiňovaná přesná Boychukova rána pak znamenaly vyrovnání, ale ten další krok navíc už Bruins ani jednou dokázat neudělali.

"Našli jsme cesty, jak vyrovnat. Na obou stranách padlo hodně branek, což je na tuto sérii neobvyklé," hodnotil bostonský kapitán Zdeno Chára.

"Vrátili jsme se do zápasu, ale oni prostě dali o gól víc než my," doplnil Jágr.

Chicagu pomohly změny v sestavě. Do té se po jednozápasové absenci vrátil hvězdný forvard Marián Hossa a kouč Joel Quenneville postavil elitní lajnu Toews, Kane, Bickell, která spolu hrála play off, ale před finále byla rozpuštěná. "Dali se znovu dohromady a ukázali, že si dobře rozumí. Určitě to pomohlo," mínil trenér Blackhawks.

"Dali své nejlepší hráče k sobě a ti pak zařídili skoro všechny góly. Takže to byl od nich dobrý tah," chválil soupeře Jágr.

Jeho mužstvo přišlo středeční porážkou o výhodu domácího prostředí i o lákavou možnost vést v sérii 3:1. Místo toho se stěhuje do Chicaga za nerozhodného stavu. "Je to skvělé. Před zápasem jsme mluvili o tom, že se tam chceme vracet s vyrovnáním. Jsme zpátky, je to zase nula nula. A hrajeme doma," těšil se obránce Michal Rozsíval, jehož dvě střely doražené spoluhráči znamenaly dvě asistence.

Oba celky teď mohou sbírat síly ve dvoudenní pauze. Pátý duel je na programu v sobotu večer (neděle 2:00 SEČ).