vítejte |účet|Odhlásit
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO

Michael Langr

Chicago otočilo první finále, ve třetím prodloužení rozhodla tečovaná střela Rozsívala

Čtvrtek 13.06.2013 / 07:38 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

V celém zápase působil Michal Rozsíval dost nenápadně. Plnil si své obranné úkoly, ale jinak nebyl příliš vidět. Jeho střela v čase 112:08, kterou tečovali Dave Bolland a nakonec i Andrew Shaw, však znamenala vítězství hokejistů Chicago Blackhawks v prvním utkání série o Stanley Cup proti Boston Bruins.

"To je přesně to, co jsme potřebovali. Natlačit se před branku," uvedl Shaw pro NBC Sports Network po skončení pátého nejdelšího zápasu v historii finále Stanley Cupu - k rekordu z utkání Boston vs. Edmonton (2:3, rozhodl Petr Klíma) z 15.5.1990 chyběly tři minuty a pět vteřin. "Věděli jsme, že v takové fázi zápasu to už nebude žádná pohledná akce. Skvělá střela, skvělá teč. Bylo to neuvěřitelné. Všichni kluci, všichni si to zasloužíme. Byla to velká bitva se šťastným koncem," dodal chicagský útočník.

Boston měl přitom do prvního finále našlápnuto velmi příjemně. Díky dvojici David Krejčí (2 asistence) - Milan Lucic (2 góly) vedl na začátku druhé třetiny 2:0 a po využité přesilovce pak na začátku té třetí i 3:1. Týmu, který se pyšní nejlepší defenzivou v letošním play off, to přesto nestačilo.

Krejčí, jenž šel do finále jako nejproduktivnější hráč play off, potvrdil svou třídu. Tvořil hru, kouzlil s pukem, vymýšlel originální přihrávky. Ve 14. minutě dojel pro kotouč za branku, přestože věděl, že tam bude terčem bodyčeku rozjetého soupeře. Posunul puk na Nathana Hortona, jenž prodloužil na volného Lucice... A Bruins vedli 1:0.

Hned v první minutě druhé třetiny si český centr vyměnil v brejku puk se zakončujícím Lucicem, jenž dal i druhý gól utkání. Nahrát parťákovi do obrovské šance se Krejčímu podařilo ještě jednou i později, to už však zasáhl připravený Corey Crawford v brance domácích a odmítl Lucicův hattrick.

Blackhawks odpověděli na gólové akce první formace až ve 4. minutě druhé části, v níž Tuukka Rask propustil střelu Brandona Saada po Hossově nahrávce. Domácí poté nevyužili víc než minutovou přesilovku pět na tři a po přestávce naopak hned ve svém prvním oslabení inkasovali, když Jaromír Jágr vybojoval u mantinelu puk a ten se přes další dva hráče dostal až ke střílejícímu Bergeronovi.

Ani třetí gól však Bostonu nestačil k tomu, aby vedení udržel. Chicago svůj výkon postupně vylepšovalo. Zatímco v první třetině ho Bruins přestříleli 11:8, ve druhé se poměr střel otočil na 16:6 v jeho prospěch a ve třetí se trend udržel s čísly 15:8. Domácí svou zvýšenou aktivitou postavili dobrý základ pro obrátku.

Po riskantní křížné rozehrávce Torey Kruga v 8. minutě třetí třetiny využil přečíslení Dave Bolland a čtyři minuty nato skóroval po přihrávkách Michaela Frolíka a Marcuse Krugera obránce Johny Oduya s pomocí brusle hostujícího Andrewa Ference.

Blackhawks tak vybojovali prodloužení a v něm předlouhou tahanici o to, kdo dá v zápase sedmý a poslední gól. Blízko k němu měl Jaromír Jágr, jenž na konci páté třetiny tečoval bruslí střelu Zdena Cháry do tyčky.

Kouč Chicaga Joel Quenneville prožíval na střídačce perné chvilky. V prodloužení jeho tým dvakrát špatně střídal a nabídl tím soupeři dvě přesilovky. Před tou druhou na konci páté třetiny si vzal jeho protějšek Claude Julien time out, bostonská pětice mačkala oslabené Blackhawks v pásmu a vytvořila si množství šancí, z nichž největší skončila zmiňovanou tyčkou.

Úderná síla první formace Bostonu o něco poklesla odchodem zraněného Hortona, na jehož místě se točili Daniel Paille, Tyler Seguin a další křídla. Boston byl přesto v prodloužení aktivnější. Své příležitosti však nevyužil, a tak udeřili domácí...

Shawovým gólem v polovině třetího prodloužení si Blackhawks notně osladili následný dlouhý spánek. Do sobotního druhého finále jdou s vedením 1:0 na zápasy, které se přitom během prvních dvou třetin zdálo být hodně daleko. A v táboře hostů může zavládnout nepříjemný pocit ze ztraceného zápasu, který měl Boston ve vlastních rukou.