Přihlašte se přes svůj účet u NHL:
  • Odeslat
  • Nebo
  • Přihlašte se přes Google

Kane hattrickem orazítkoval postup Chicaga do finále Stanley Cupu a těší se na Boston

Neděle 9.06.2013 / 10:46 / NHL.com/cz - Články

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Po třech letech zažije United Center v Chicagu opět finálovou sérii Stanley Cupu. Hattrick Patricka Kanea dovršený v 92. minutě sobotního zápasu potvrdil letošní dominanci Jestřábů v NHL. Obhájci trofeje z Los Angeles Kings vzdorovali, co mohli, přesto jejich panování po výsledku 1:4 na zápasy končí. Zbývá už jen otázka: Přidají Blackhawks k Prezidentské trofeji také Stanley Cup?

Finálová série s Boston Bruins začne v Chicagu už ve středu, do té doby mohou fanoušci Jestřábů vzývat své hrdiny. Kane, který se až do víkendu střelecky spíše trápil, explodoval v zápase číslo 5. Už se zdálo, že postupovým gólem série bude jeho druhá trefa z 57. minuty, ale uzdravený Mike Richards poslal v čase 59:50 vyhecované utkání do prodloužení. "Byl to duel, na který se nedá zapomenout. Prostě skvělý hokej," pravil podle NHL.com po výhře 4:3 nadšený trenér Chicaga Joel Quenneville.

Skvělé play off odehrál ruský obránce Králů Slava Voynov. Ve dvanácté minutě druhého prodloužení se ale nechal u mantinelu obrat o puk Bryanem Bickellem a úprk do obrany už byl marný. V úniku dvou na jednoho předložil domácí kapitán Jonathan Toews puk Kaneovi a lapačka gólmana Kings Jonathana Quicka švihla naprázdno. "Skvělá akce, perfektní přihrávka. Hlavně jsem chtěl pálit co nejrychleji, aby se Quick neměl čas přemístit," vykládal střelec, když utichla vřava na tribunách. "Patrick předvedl, že je náš velký lídr. Převzal zodpovědnost za celý tým," tvrdil kouč Quenneville.

Chicago má nyní jedinečnou šanci napodobit vítězné tažení z roku 2010. Jádro týmu zůstává stejné jako při tehdejším velkém finálovém triumfu nad Philadelphia Flyers. Kromě sehrané dvojice Kane-Toews střílí góly i Patrick Sharp (8 tref v play off) nebo Marián Hossa (7), obraně opět šéfuje Duncan Keith.

Velkým objevem play off je Bryan Bickell, který už má také Stanley Cup, ale v letošním play off v sobě objevil útočného dravce, vždyť nastřílel už osm gólů. "Mít možnost bojovat o pohár, o tom jsem snil celý život," usmíval se brankář Chicaga Corey Crawford, jenž byl při play off 2010 na farmě a jeho jméno tedy na Stanley Cupu chybí.

Los Angeles do poslední chvíle věřilo, že ještě sérii zvrátí. Bodem zlomu byl ale druhý duel v kalifornském Staples Center, který rozhodla Hossova parádní rána. "Jsme zklamaní, že jsme prohráli, ale proti našemu výkonu nemůžu říct nic," pochválil mužstvo trenér Králů Darryl Sutter. "Vždyť nás porazil nejlepší tým konference..."

NHL už se těší na finálový souboj týmů z Original six, který se v zámoří nekonal od roku 1979, kdy proti sobě nastoupili Montreal Canadiens a New York Rangers. V bitvě o Stanley Cup se ale Boston s Chicagem dosud nikdy neutkali. "Rivalita našich mužstev je přesto značná," řekl Quenneville. "Je dobře, že máme zase výhodu domácích zápasů. Věříme, že se to vyplatí," dodal Kane.