Pondělí 20.05.2013 / 15:16 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Na vlastní zahradě hospodaří výtečně. Teď však přišel čas vyplenit zahradu sousedovu. A to nebude jednoduchý úkol.

Hokejisté Boston Bruins mají ve své hale TD Garden (TD Zahrada) ve druhém kole play off NHL stoprocentní bilanci. Nad New York Rangers vyhráli Medvědi oba domácí zápasy a v sérii vedou 2:0. Jenže ta se teď přesouvá do Madison Square Garden, a tam jsou zase stoprocentní právě Rangers.

Tým svérázného trenéra Johna Tortorelly je v podobné situaci, jako v prvním kole proti Washington Capitals. I tehdy po dvou zápasech na soupeřově ledě prohrávali 0:2. Jenže pak doma zabrali, sérii vyrovnali, což se jim povedlo znovu i v šestém zápase. A v sedmém nakonec vyhráli.

Bruins tak musí najít recept, jak rozorat uspořádanou "zahrádku" na Manhattanu. Jinak se mohou dostat do podobných problémů, jako Washington, i když teď všechno vypadá na pohodový průjezd druhým kolem.

A Rangers se mohou inspirovat třeba od Ottawy, která dokázala místo blížícího se stavu 0:3 na zápasy vybojovat v tom třetím nečekané vyrovnání a pak vítězství v prodloužení, čímž stáhla stav na rozdíl jediné výhry.

Boston Bruins vs. New York Rangers 2:0 na zápasy

V sérii s Rangers mají Bruins své očekávané hrdiny (David Krejčí, Zdeno Chára...), ale našli též jednoho velmi neočekávaného. Než nastoupil v letošním play off, měl dvaadvacetiletý obránce Torey Krug odehrány v NHL za Bruins jen tři zápasy. Při svém vůbec prvním startu ve vyřazovacích bojích dal ve čtvrtek svůj premiérový gól, při svém druhém startu v neděli vstřelil druhou branku a navíc přidal asistenci.

"Pomohla mi důvěra a to, že jsem zůstal v klidu," řekl Krug pro NHL.com. "Kdybyste vyšiloval pokaždé, když není puk přesně v pozici, kde ho potřebujete, dostal byste se do problémů," povídal mladík, jenž se do sestavy dostal jen kvůli zranění tří veteránů v obraně (Dennis Seidenberg, Andrew Ference a Wade Redden). Teď je však je dost pravděpodobné, že si v ní svými trefami i nebojácným a sebevědomým výkonem vybojoval stálé místo.

Výhra 5:2 ve druhém utkání však nebyla většinovou zásluhou Toreyho Kruga. Šlo o dokonalý týmový počin. Za Boston skórovalo pět různých hráčů, všechny lajny drtí soupeře náročným stylem s jednoduchým přechodem do pásma a silovým napadáním. "Naše velká výhoda je rychlost. Celý tým z toho těží. S tím, jak protečováváme puky do útočné třetiny, se proti nám musí hrát hrozně těžko," mínil Brad Marchand, levé křídlo druhé formace. Nejnebezpečnější je ovšem tradičně ta první, s centrem Davidem Krejčím jakožto nejproduktivnějším hráčem play off (5 gólů a 11 asistencí v 9 utkáních).

Rangers sráží bídné přesilovky, které jsou s hrozivě nízkým číslem využití 5,6 procenta suverénně nejhorší mezi zbylou osmičkou v play off. "Je to frustrující," řekl hvězdný útočník Rick Nash, který dal v neděli teprve svůj 1. gól v letošním play off. "V takových chvílích se musíte vrátit do zápasu, nebo urvat vedení. Studovali jsme to na videu, měli jsme jasnou taktiku, jak přesilovky hrát. Je to jen na nás střelcích."

Jestli budou "Medvědi zahradníkem" i nadále, se ukáže ve třetím utkání série, jež je na programu v úterý (v noci na středu v 1:30 SEČ) v New Yorku.

Pittsburgh Penguins vs. Ottawa Senators 2:1 na zápasy

Ottawa vstala z mrtvých. Jak jinak než touto otřepanou frází nazvat comeback hokejistů z kanadské metropole, kteří prohrávali s Pittsburghem 0:2 na zápasy a za stavu 0:1 minutu před koncem třetí třetiny třetího duelu hráli v oslabení? Pas od Milana Michálka a následný gól Daniela Alfredsssona však přinesl prodloužení a v něm po celkově 87 minutách a 39 vteřinách hry rozhodl Colin Greening o vítězství Senators 2:1.

Místo, aby Penguins vedli 3:0 na zápasy a měli "mečbol" na postup do finále Východní konference, tak dovolili nevyzpytatelnému soupeři vrátit se zpět do série. "Jsem si jistý, že tahle porážka je hodně bolí. Teď jsme zpátky," jásal ottawský kapitán Daniel Alfredsson.

Třetí zápas série byl parádním představením obou brankářů. Craig Anderson vychytal 49 střel Pens, Tomáš Vokoun 46 pokusů Sens. Na dorážku Greeninga ve druhém prodloužení však už nedosáhl.

Čtvrtý duel se bude hrát opět před vyprodaným hledištěm Scottibank Place pro 20.500 diváků ve středu večer (čtvrtek 1:30 ráno SEČ).

Los Angeles Kings vs. San Jose Sharks 2:1 na zápasy

Kouzlo domácího prostředí funguje dál. Los Angeles i San Jose patřili v základní části i v prvním kole play off k nejlepším týmům na domácím ledě a potvrzují to i ve vzájemné sérii. Kdo tohle kouzlo prolomí, bude mít hodně blízko k postupu.

Ve čtvrtém zápase se o to v úterý večer (středa 4:00 SEČ) mohou pokusit Kings, kteří oba duely v L.A. vyhráli a v sobotu podlehli domácím Sharks 1:2 až v prodloužení. V sérii těsných výher (jak už je pro Los Angeles letos typické) má obhájce loňského Stanley Cupu přece jen navrch. I když jejich pevná defenziva nakonec neodolala obrovské kanonádě San Jose, které ve třetím duelu vystřelilo celkem 81 ran (40 na branku, 26 zblokovaných a 15 vedle).

"Joe Thornton v tom hraje velkou roli, díky němu tráví (Sharks) hodně času v útočném pásmu," uvedl pro NHL.com útočník Kings Dustin Brown. "Musíme najít způsob, jak omezit jeho čas a prostor. Je velký a umí podržet puk, v ofenzivě je opravdu dobrý. Když je na ledě, je potřeba ho přinutit, aby se bránil ve vlastní třetině, a udržet se tam."

San Jose se opět bude muset obejít bez Martina Havláta. Český útočník se vrátil po zdravotních potížích a zkusil nastoupit do třetího zápasu, ale v první třetině se zranil znovu a odstoupil. Ve 4. zápase podle hlasů z tábora Sharks hrát nebude.

Chicago Blackhawks vs. Detroit Red Wings 1:1 na zápasy

Po prvním a na startu druhého utkání nic nenasvědčovalo tomu, že by pro Chicago měly v téhle sérii tradičních týmů nastat nějaké komplikace. Díky suverénní první výhře vedli Hawks 1:0 na zápasy a v tom druhém 1:0 na góly po povedené akci, při níž slovenský centr Michal Handzuš v dobré pozici ještě prodloužil puk na skórujícího Patricka Kanea.

Jenže pak nastal velký obrat, který nastaroval od modré český obránce Jakub Kindl, jehož nahození tečoval před brankou Damien Brunner. Henrik Zetterberg řídil ofenzivu Red Wings, která nastřílela ještě tři góly a jeho tým se vrátil do Detroitu za vyrovnaného stavu série.

Ta pokračuje v pondělí večer (úterý 1:30 SEČ) utkáním v Joe Louis Areně.