Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.

Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2013

Češi prohráli s Kanadou, ale přežili den D díky Švýcarům

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Česká hokejová reprezentace přežila klíčový den na mistrovství světa IIHF. Odpoledne sice ve Stockholmu prohrála s Kanadou 1:2, ale díky večerní výhře Švýcarska nad Norskem (3:1) je stále ve hře o postup do čtvrtfinále. Aby se podařil, musí Češi v úterý porazit právě Norsko, které má o bod víc. K postupu bude stačit i výhra v prodloužení nebo v nájezdech.

"Teď věřím, že Nory uděláme. Musíme," řekl agentuře ČTK brankář Ondřej Pavelec. "Když už bychom neporazili Norsko, tak se nemáme na co vymlouvat. Zabalili bychom to a jeli domů."

Po nedělních duelech zůstali ve stockholmské skupině Norové čtvrtí, o bod před pátým Českem. Skupinu vedou Švýcaři, nejpříjemnější překvapení turnaje, jímž kráčejí se skalpy tří hokejových velmocí Švédska, Kanady a Česka bez porážky.

Postup do čtvrtfinále už mají jistý i Kanaďané, které navíc posílil obránce Vancouver Canucks Dan Hamhuis a Švédové, jimž ze stejného klubu přiletěli bratři Daniel Sedin - Henrik Sedin. K české výpravě se naopak přidal Tomáš Plekanec z Montreal Canadiens a v pondělí by se měl hlásit i Marek Židlický z New Jersey Devils (o příletu obou posil čtěte ZDE).

S Kanadou hráli svěřenci kouče Aloise Hadamczika vyrovnanou partii. Oproti předchozím duelům se výrazně zvedli, oplývali kreativitou i letos dosud nevídaným nasazením. V první třetině prohrávali po gólu Waynea Simmondse, jenž tečoval střelu Erica Staala, ovšem Petr Koukal šest minut nato srovnal skóre. Kvalitní utkání rozhodl v poslední třetině Jeff Skinner, jenž po levé straně ujel obraně, objel branku a překvapil gólmana Pavelce.

Reprezentace se tak musela spolehnout na Švýcary. Ti ji nezklamali a pokud ve skupině udrží první místo a Češi porazí Norsko, zahrají si ve čtvrtfinále právě s nimi. Vděk za pomoc při cestě do play off tak příliš dlouho trvat nebude.

V helsinské skupině šampionátu si v neděli zajistili postup hokejisté USA (výhrou 3:0 nad Německem) i Ruska (vítězstvím 3:1 nad Slovenskem). Ve čtvrtfinále už je také Finsko. O čtvrté postupové místo se poperou Slováci s Francií a Německem. Nejvýhodnější pozici měli z této trojice v neděli večer Francouzi.