SHARE
Podělte se s přáteli


Michael Langr

X-faktor Penguins. Vokoun cítil nervozitu, přesto zazářil

Pátek 10.05.2013 / 12:48 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli


X-faktor Penguins. Vokoun cítil nervozitu, přesto zazářil
X-faktor Penguins. Vokoun cítil nervozitu, přesto zazářil


31 úspěšných zákroků, nula na kontě, první hvězda zápasu. Tomas Vokoun si po šesti letech zachytal v play off a podal excelentní výkon. Hlavně díky němu porazil Pittsburgh celek New York Islanders 4:0 a v sérii vede 3:2 na zápasy.

Vokoun přišel v létě do mužstva jako náhradník Marc-Andre Fleuryho. Roli přijal, i když jinde by měl šanci stát se stabilní jedničkou. Chtěl působit v týmu, který má velkou šanci na Stanley Cup. V pátém utkání série se potvrdilo, proč český veterán přišel do Pittsburghu i to, o čem se na tomto místě psalo před startem play off - že zlomovým faktorem série nebude ani Sidney Crosby, ani Evgeni Malkin nebo další ofenzivní hvězdy Penguins, ale právě tenhle náhradní brankář.

Fleury totiž už začíná být pověstný svými výpadky v play off. Loni to tým pravděpodobně stálo postup v přestřelce prvního kola s Philadelphia Flyers, letos ve čtvrtém duelu se jednička znovu zadrhla. A tak přišla šance pro muže, který sice odchytal 700 utkání v základní části NHL, ale v play off měl za sebou pouhých 11 startů.

"Byl jsem trochu nervózní," připustil Vokoun. "Myslím, že by ani nebylo normální, kdybych v play off necítil napětí. Ale na začátku se mi povedlo pár šťastných zákroků a jak šel čas, začal jsem se cítit lépe," dodal.

"Cítili jsme za sebou jeho klid a sebevědomí. To se přeneslo i na nás. V důležitých chvílích předvedl klíčové zákroky," chválil obránce Kris Letang.

Šesté utkání série se hraje v sobotu na Long Islandu a domácí v něm budou odvracet vyřazení. Zda dostane opět šanci Vokoun, kouč Dan Bylsma neprozradil. Vzhledem k jeho čtvrtečnímu výkonu se to však dá očekávat. Vyřadit ze hry X-faktor Penguins by teď byl pro tým příliš velký risk.

SOUHRN PLAY OFF: Více o čtvrtečních zápasech a vývoji sérií čtěte ZDE