Souhrn play off: Blues, Hawks a Sharks vykročili bezchybně, Islanders zaskočili Pittsburgh

Sobota 4.05.2013 / 11:42 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Šampion se zastavil. Hokejisté Los Angeles Kings, kteří loni šokovali všechny soupeře suverénní jízdou za Stanley Cupem, na startu letošního play off marně hledají recept na to, jak rozladit sehraný orchestr St. Louis Blues. Mužstvo, které loni vyřadili ve druhém kole, se jim v letošním prvním kole (zatím) dokonale mstí.

St. Louis vs. Los Angeles 2:0

Bluesmani vyhráli obě úvodní utkání na domácím ledě a před stěhováním série do Kalifornie vedou 2:0 na zápasy. V prvním duelu uspěli až v prodloužení po minele loni téměř nepřekonatelného brankáře Jonathana Quicka, jenž v prodloužení špatně rozehrál puk za brankou a nabídl tak možnost pro Alexandera Steena rozhodnout zápas trefou do prázdné branky. Ve třetí třetině druhého střetnutí se St. Louis podařilo otočit vedení soupeře a Barret Jackman rozhodl minutu před koncem o výhře 2:1.

Pro souboj týmů, které praktikují fyzický hokej a defenzivní styl hry, je charakteristické, že padá minimum gólů - v obou zápasech vždy jen tři. "Ať už by to dopadlo jakkoliv, líbilo se mi, jakým stylem jsme hráli," pochvaloval si po druhé výhře Ken Hitchcock, kouč, který naučil Blues bránit.

A tak teď modří porážejí loňské šampiony jejich vlastními zbraněmi - tvrdou hrou, precizní a aktivní defenzivou, která nedovolí mnoho střel na branku a pomáhá si kontrolou puku bez možnosti brejků pro soupeře. "Vypadají stejně jako my v loňském play off," všiml si Drew Doughty, obránce Kings. "Studovali jsme však všechny jejich herní návyky, každého hráče zprava zleva. Víme, co musíme udělat, abychom je porazili."

Jenže to bude hodně těžké. Rozjeté St. Louis vyhrálo v dubnu 12 ze 15 utkání základní části a aktuální vítěznou sérii prodloužilo na pět zápasů. Navíc dokázalo zlomit kouzlo Králů, kteří ho předtím porazili osmkrát za sebou.

To už teď neplatí - do L.A. přiletěl sebevědomý tým, který dobře ví, co musí hrát. A při vyrovnaných duelech s těsnými výsledky je o to důležitější, že má dvouzápasový náskok. Třetí utkání série je na programu v sobotu večer, čtvrtý duel v pondělí.

Detroit vs. Anaheim 1:1

Silný útok Anaheim Ducks budí respekt, ani Detroit ovšem nezůstal pozadu. proto je tahle série na rozdíl od souboje Blues s Kings podle očekávání plná gólů. První utkání vyhrál kalifornský celek nad Detroit Red Wings 3:1 díky dvěma trefám ve třetí třetině 3:1, ve druhém však při devítibrankové přestřelce podlehl v prodloužení 4:5.

Domácí přitom dokázali třemi góly ve třetí třetině vyrovnat z 1:4 na 4:4 a zdálo se, že jim všechno hraje do karet. Jenže na začátku prodloužení zmrazil Anaheim nenápadný hrdina Gustav Nyquist. Třiadvacetiletý centr, jenž dal v NHL do té doby jen čtyři góly, vstřelil ve čtvrtek v noci nejdůležitější branku v životě.

Gól švédského útočníka, jenž má za sebou pouhých 40 zápasů v NHL, symbolizuje obměnu, jíž Detroit prochází po odchodu Nicklase Listroma. Stejně jako ji symbolizuje fakt, že Red Wings přišli během deseti minut o třígólové vedení. Podobný kolaps jde na vrub nezkušenosti některých hráčů. "Je tu velký hlad po vítězství. A kluci pak stojí a dívají se, místo aby hráli. Pro mladé je to lekce. A my máme v týmu hodně mladých kluků. Nejsou jako veteráni. Jsou jiní," řekl detroitský kouč Mike Babcock.

Jak se nová generace Red Wings vedená dvojicí zkušených bardů Pavel Datsyuk - Henrik Zetterberg osvědčí doma, se dozvíme v sobotu a v pondělí, kdy je na programu 3. a 4. zápas série v Detroitu.

Chicago vs. Minnesota 2:0

Chicago Blackhawks plní roli favorita i v play off. Poprvé sice porazilo celek Minnesota Wild těsně 2:1 v prodloužení, ale podruhé si s osmým týmem Západní konference poradilo výhrou 5:2, kterou načal český útočník Michael Frolík. Ten dal úvodní dva góly pátečního zápasu a byl v něm vyhlášen první hvězdou.

"Vždycky, když dáte pár gólů, sebevědomí jde trochu nahoru. Doufám, že mi to pomůže i v příštích zápasech a že na tom můžu stavět," uvedl český útočník.

Blackhakws vedou po domácích zápasech 2:0 a do Minnesoty odlétají v dobré pohodě. Třetí a čtvrté utkání série je tam čeká v neděli a v úterý.

Vancouver vs. San Jose 0:2

San Jose Sharks v úvodu série naplno potvrdili autorovu domněnku, že budou překvapením prvního kola play off Západní konference. Vancouver Canucks porazili na jeho ledě podruhé za sebou, byť tentokrát až v prodloužení. "Když jsme sem přiletěli, věřili jsme, že tu urveme jednu výhru. A teď máme dvě," těšilo lídra San Jose Joe Thorntona.

Sharks vylepšili letošní bilanci s Canucks na 5 výher - 0 porážek. "Kosatky" jsou proti Žralokům, v těžké situaci, zejména když teď musí "připlout" do kalifornských vod, kde je San Jose letos s bilancí 17-2-5 třetím nejlepším týmem celé NHL hned po Chicagu a Pittsburghu. Třetí zápas série se hraje v neděli, čtvrtý v úterý.

Montreal vs. Ottawa 1:1

Ottawa Senators, to je rozvaha a zkušenost. Montreal Canadiens, to je nadšená ofenzivní smršť. Díky tomu prvnímu vyhráli Sens první zápas v Bell Centre, díky tomu druhému vyhráli Habs ten druhý. V prvním duelu dokázala trpělivá Ottawa se skvělým Craigem Andersonem v brance přijatelně ustát tlak domácích a otočit zápas z 1:2 na 4:2. Ve druhém si pak už Montreal vedení pohlídal a zvítězil 3:1.

"Po většinu zápasu hráli tvrději než my a my jsme přicházeli o příliš mnoho puků, které končily v naší brance. To je vždycky recept, jak zápas nevyhrát," uvedl ottawský trenér Paul MacLean.

Domů se však jeho tým vrací s jedním vítězstvím v kapse. A to je v sérii celků, které letos základní části vždy vyhráli vzájmený zápas na domácí půdě, dobrá zpráva. Vždyť Montreal vyhrál v Ottawě naposledy 27. prosince 2011.

Washington vs. NY Rangers 1:0

Hokejisté Washington Capitals vlétli do play off divoce. V první třetině úvodního duelu s New York Rangers se snažili ničit soupeře drtivou ofenzivou, ale ke gólu to vedlo jen na druhé straně. Zatímco v první třetině přestříleli soupeře 14:8 a prohrávali po ní 0:1, ve druhé části to bylo úplně naopak. Caps v ní stačilo devět střel na tři góly a Rangers neskórovali za 16 pokusů ani jednou. To zápas rozhodlo.

Druhý duel se hraje už v sobotu odpoledne (18:30 středoevropského času).

Pittsburgh vs. NY Islanders 1:1

Sidney Crosby nepomohl. Zatímco první utkání série zvládl Pittsburgh Penguins i bez své největší hvězdy a s New York Islanders si v pohodě poradil výhrou 5:0, do druhého duelu elitní centr naskočil a Pens prohráli 3:4. A to i přesto, že Crosby sám vstřelil hned při svém návratu na led po pauze kvůli zlomené čelisti dva góly.

Do New Yorku se tak série vrací za stavu 1:1 a Islanders v ní ukázali, že nebudou tak snadným soupeřem, jak mnozí předpokládali. "Ohromně jsme vyspěli jako tým," řekl forvard Matt Moulson, s gólem a asistencí první hvězda pátečního utkání. "Zdá se, že se nikdy nevzdáme. V téhle sezoně jsme prošli spoustou různých situací a vždycky jsme našli cestu, jak vyhrávat. Tentokrát to byl další příklad."

Třetí zápas série se hraje v neděli, čtvrtý v úterý.

Boston vs. Toronto 1:0

O první výhru Boston Bruins v sérii s Toronto Maple Leafs se postaral David Krejčí. Český centr zářil v prvním útoku s Nathanem Hortonem a Milanem Lucicem na křídlech, na výhře 4:1 se podílel gólem a dvěma asistencemi a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Bruins proti nevyzpytatelnému Torontu sice prohrávali, ale neponechávali nic náhodě a přejeli soupeře ofenzivní smrští, o níž nejlépe svědčí poměr střel 44:21.

Druhé utkání série, v níž na straně Bostonu hrají také velké osobnosti Jaromír Jágr a Zdeno Chára, je na programu po dvoudenní pauze v sobotu od sedmi hodin místního času (neděle 1:00 SEČ).