vítejte |účet|Odhlásit 
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO
 
Michael Langr

Češi v Plamenech budí naději. Hudler pravidelně boduje, Červenka se zlepšuje

Sobota 16.02.2013 / 13:38 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Před startem sezony to byla velká neznámá. Zdroj naděje, ale pro mnohé i obav. Nikdo nepochyboval o tom, že Jiří Hudler a Roman Červenka jsou vynikající hokejisté. Otázkou však bylo, jestli to potvrdí i v Plamenech. Tedy v novém prostředí klubu Calgary Flames.

Pro Hudlera, jenž s novým zaměstnavatelem podepsal čtyřletou smlouvu na 16 milionů dolarů, to až takový skok nebyl. Devětadvacetiletý útočník měl za sebou sedm sezon v NHL, v nichž odehrál 409 zápasů a nasbíral 214 bodů. Všechny však strávil v celku Detroit Red Wings a příchod do kanadské provincie Alberta pro něj byl první významnější změnou od doby, kdy si z NHL na rok odskočil do Dynama Moskva v KHL.

"Moc o tom ani nepřemýšlím. Člověk si musí na ledě věřit," řekl český šikula Randymu Sportakovi z deníku Calgary Sun na téma adaptace v novém prostředí. "V tomhle týmu je spousta talentovaných hráčů. Když se to dá dohromady, může z toho být silný celek."

Začátek nového angažmá obou krajanů navíc provázely osobní potíže, kvůli nimž ani jeden z nich nemohl hrát od začátku nového ročníku: Hudler odletěl do Česka za umírajícím tatínkem a Červenka bojoval s krevní sraženinou. Oba hokejisté, kteří se po návratu na led sešli ve druhém útoku, přesto ukázali fanouškům Flames, že mohou být pro mužstvo s hořícím "Céčkem" velkým přínosem.

Odmyslíme-li si nepovedený páteční duel proti St. Louis, měl Hudler po osmi startech za Calgary devět bodů za čtyři góly a pět nahrávek. Červenka dal v devíti utkáních dva góly a na tři přihrál. Je však důvod věřit, že jeho produktivita půjde nahoru.

Pro slávistického odchovance, jenž strávil poslední tři sezony v Omsku v KHL a v Americe ještě nikdy nehrál, byl přechod do Calgary mnohem větším skokem než pro Hudlera. Ten se navíc zkomplikoval zmiňovanou léčbou krevní sraženiny, kterou Červenka utrpěl po ráně pukem v listopadovém duelu KHL za Lev Praha. Kvůli ní nemohl na přípravném kempu Flames trénovat a nepobíral ani plat, protože se zranil v jiné soutěži.

Sedmadvacetiletý centr tak naskočil do rozjeté soutěže až po týdnu a nejdřív se spíš rozkoukával - v prvních čtyřech utkáních si připsal jediný bod za asistenci. Pak však bodoval čtyřikrát ve čtyřech zápasech, přičemž ve středu proti Dallas Stars vyloženě exceloval: krásnou asistencí Hudlerovi přispěl ke gólu, další sám dal a navíc trefil tyčku.

"Není to tak špatné, ale vím, že to může být ještě lepší. Hraju docela dost, teď jde ještě o to, abych dával více šancí," vyprávěl Červenka deníku Sport. S kanadskými novináři si ještě moc nepopovídá, přes svou dlouholetou touhu hrát NHL totiž stále neumí dostatečně anglicky. I proto je pro klub důležitá přítomnost Hudlera i mimo led - jako pomocníka, který asistuje u adaptace mladšího krajana. "Jsem moc rád, že je tady. Hraje úžasně a osobně mi hodně pomáhá," děkoval pražský rodák kolegovi z Moravy.

"Od Romana člověk nevěděl, co může očekávat. Přišel do nového prostředí, nové kultury, na jejíž pochopení potřebujete určitý čas. Stejně jako na adaptaci z jiné ligy. Ovšem je mu už sedmadvacet a to jistě pomáhá," mínil kouč Bob Hartley v Calgary Sun. "Zdá se mi, že každý zápas je lepší a lepší. Stačí se podívat na šance, které si vytváří. Je vidět, že je ofenzivně velmi nadaný a že má velký přehled."

Podobně hovoří i Hudler. "Myslím, že od začátku sezony hrál (Červenka) dobře. Dostával se do šancí, z nichž on obvykle dává góly. A cítí se den ode dne líp. Hraje dobře v útoku i v defenzivě. Je těžké do ligy jen tak skočit bez tréninkového kempu. A on to dokázal obdivuhodně."

Sám Červenka mluví opatrněji. "Jsem v NHL první rok, mám za sebou teprve několik zápasů. Jsem realista a vím, že není možné, abych přišel a hned sbíral dva body na utkání." Což ostatně potvrdil i páteční duel se silným St. Louis, v němž Flames prohráli 2:5, český nováček odehrál jen 12 minut a nedostal se ani ke střele na branku.

Červenka je však velmi kvalitní hokejista s přirozenou kreativitou, takže by se z takového utkání měl rychle oklepat. "Je to chytrý hráč a na ledě má skvělý cit a přehled," tvrdil Hudler.

Stejnými vlastnostmi ovšem oplývá i číslo 24 a ve druhém útoku Calgary tak vzniká lepšící se souhra a chemie. Hudler k ní navíc přidává poctivou defenzivní práci, která je vidět i ve statistikách - vyjma zmiňovaného pátečního duelu ani jednou neskončil v záporném hodnocení plus/minus bodů.

"Snažím se být všestranným hráčem, který je dobrý na obou stranách kluziště," komentoval to hokejista, jemuž zamlada v Detroitu slabší obrannou činnost vyčítali.

V zápase se St. Louis se v sestavě Calgary znovu objevil útočník Roman Horák, jejž vedení povolalo z farmy. Ani jeho přítomnost však matné Flames nepozvedla.

Přes dlouhodobě se lepšící výkony českých hráčů je na tom tým, který na platy vydá téměř nejvíc z celé ligy, zatím bledě. Na 14. místě Západní konference je jen bod před Columbus Blue Jackets, nejhorším celkem celé NHL. Problém však není v produktivitě - Calgary dává na poměry předposledního mužstva dost gólů. Jenomže jich dostává skoro nejvíc z celého Západu. Nedařilo se dlouholeté jedničce Miikkovi Kiprusoffovi, jenž je v procentuální úspěšnosti mezi brankáři až šedesátý. A začátkem února se navíc zranil.

Za těchto okolností tlak na ofenzivu poroste. Hudler ani Červenka to tak rozhodně nebudou mít lehké.

ČTVRTFINÁLE KONFERENCE
vs.
1. zápas se hraje 18.4.
vs.
Tampa Bay vedou v sérii 1:0
vs.
Penguins vedou v sérii 1:0
vs.
1. zápas se hraje 17.4.
vs.
1. zápas se hraje 17.4.
vs.
1. zápas se hraje 17.4.
vs.
Ducks vedou v sérii 1:0
vs.
1. zápas se hraje 17.4.