SHARE
Podělte se s přáteli


Spezza má vyhřezlou ploténku a v pátek jde na operaci. Kdy se vrátí, není jisté

Čtvrtek 31.01.2013 / 22:22 / NHL.com

NHL.com

Podělte se s přáteli


Spezza má vyhřezlou ploténku a v pátek jde na operaci. Kdy se vrátí, není jisté
Spezza má vyhřezlou ploténku a v pátek jde na operaci. Kdy se vrátí, není jisté

Celek Ottawa Senators odstartoval novou sezonu skvěle. Ze sedmi utkání pětkrát vyhrál, jednou podlehl až v prodloužení a ve čtvrtek měl spolu s Boston Bruins nejvíc bodů ze všech týmů Východní konference.

Zároveň však klub z kanadské metropole postihla velmi nepříjemná událost - zranil se jeho první centr Jason Spezza. Generální manažer Bryan Murray oznámil na čtvrteční tiskové konferenci v hale Scotiabank Place, že klíčový útočník má vyhřezlou ploténku a v pátek podstoupí operaci v Torontu.

"Nemůžu vám sdělit žádný časový rámec. Sami ho totiž nebudeme znát až do doby, než bude po operaci a hráč zahájí rehabilitaci," uvedl Murray. "Doufáme, že stihne návrat v závěru základní části a pokud budeme v play off, bude schopen se znovu zapojit."

Pro kanadského útočníka to není první podobný případ. Na operaci s ploténkou musel už v roce 2006.

Obvyklá doba rekonvalescence v případě podobného zranění bývá u hokejistů šest až osm týdnů. To by znamenalo, že Spezza přijde přinejmenším o 30 zápasů. Do konce základní části zkrácené sezony jich přitom Ottawě zbývá jen o 11 víc. V nejhorších případech může podobné zranění znamenat i konec kariéry, tak jako tomu bylo v 90. letech u českého obránce Milana Tichého.

Spezza utrpěl zranění zad při nedělní porážce s Pittsburghem a poté vynechal dva zápasy - s Washingtonem a Montrealem, které Senators oba vyhráli. V pondělí pak devětadvacetiletý centr konzultoval situaci s doktory a navštívil specialistu v Torontu, poté se rozhodl pro operaci.

"Vyslechl si mínění našich doktorů a poté i druhý názor. Operace je pravděpodobně nejlepší věc, kterou může v současném stavu udělat," mínil Murray.

Po pátečním zákroku čeká Spezzu týdenní klid a poté začátek procesu rehabilitace.

Kreativní střední útočník nasbíral v pěti utkáních nové sezony pět bodů za dva góly a tři asistence. V předešlé sezoně měl v 80 zápasech 84 bodů (z toho 34 gólů) a byl zvolen do první pětky Utkání hvězd NHL.

Kanaďanovo zranění je nemilé i pro českého útočníka Milana Michálka. Ten na křídle první formace výrazně těžil ze spolupráce se šikovným centrem a v každém z pěti úvodních utkání bodoval. To se mu povedlo i bez Spezzy proti Washingtonu, ve středu s Montrealem už však vyšel naprázdno. Na centru první řady nastupoval Kyle Turris.

Murray se nyní bude snažit nahradit zraněnou hvězdu z vlastních zdrojů. Pokud se to nepodaří, dá se čekat, že bude usilovat o trejd. "Není jednoduché nahradit takhle talentovaného a technického hokejistu. Těžko se najde jiný klub, odkud mi zavolají a nabídnou mi pomoc. Takhle to v našem byznysu chodí. Je to velká ztráta," upozornil však Murray. "Nezbývá nám než tvrdě pracovat a věřit, že tým bude pokračovat v dobrých výkonech a hrát na maximum."

Aspoň malou dobrou zprávou pro Ottawu je aspoň fakt, že do sestavy se před pátečním utkáním s Carolina Hurricanes vrací velezkušený obránce Sergei Gonchar, který vynechal jedno utkání. "Měl nějaké bolesti. Potřeboval jen den volna," informoval Murray. "Teď už je znovu připraven hrát."