SHARE
Podělte se s přáteli


Michael Langr

Višňovský chce zůstat doma. Jenže KHL ho nejspíš pošle do New Yorku

Úterý 8.01.2013 / 20:51 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - redaktor/editor nhl.com

Podělte se s přáteli


Višňovský chce zůstat doma. Jenže KHL ho nejspíš pošle do New Yorku
Višňovský chce zůstat doma. Jenže KHL ho nejspíš pošle do New Yorku

Doma je doma, řekl si obránce Ľubomír Višňovský. Místo angažmá u New York Islanders, kteří ho v červnu získali z Anaheimu, plánoval zůstat v Bratislavě a pokračovat v KHL. Jenže je dost možné, že bude mít smůlu.

Višňovský se v sezoně 2010-11 stal nejproduktivnějším bekem NHL. V poslední sezoně za Anaheim Ducks nastřílel šestatřicetiletý hokejista v 68 utkáních šest gólů a nasbíral 27 bodů. Poté ho za výběr ve druhém kole draftu 2013 získali Islanders.

Slovenský obránce se však výměně v létě vzepřel, s pomocí hráčské asociace argumentoval, že má ve smlouvě, kterou v roce 2008 podepsal s Edmontonem, stále platnou klauzuli o nevyměnitelnosti. Ta dle něj měla platit i poté, co ho Oilers vytrejdovali do Anaheimu - přestup do Islanders byl tedy podle něj neplatný. 12. září 2012 ovšem nezávislá arbitráž rozhodla o opaku.

O pět dní později podepsal obránce v Bratislavě kontrakt se Slovanem a zůstal tam při výluce NHL až doteď. A pokračovat v dresu slovenského celku hodlal i po zprávě o startu sezony v NHL. "Rozhodl jsem se pokračovat v kariéře v KHL až do konce sezony 2012-13," uvedl. "Jsem vděčný Isles za to, že se ke mně chovali tak hezky. Moje rozhodnutí nehrát NHL vzniklo z rodinných a osobních důvodů. Soustředím se teď na Slovan a na to, že si užiju rodinu ve své vlasti."

Jenomže rozhodnutí slovenského veterána má háček. Nebo spíš velký hák. V úterý totiž obdrželo vedení NHL ujištění od šéfů Kontinentální ligy o tom, že budou respektovat kontrakty podepsané v zámoří. V praxi to znamená, že KHL může zakázat start Višňovského za Slovan v kterémkoliv soutěžním utkání.

Je tedy dobře možné, že hokejista bude muset své postoje přehodnotit a nakonec se přece jen bude hlásil na kempu na Long Islandu. V takovém případě by ho nemuselo čekat úplně vřelé přijetí. Podle agenta Neila Sheehyho se však Višňovského rozhodnutí zůstat doma rozhodně netýkalo Islanders jako takových. "Situace by byla stejná s jakýmkoliv jiným týmem NHL," řekl hráčův zástupce Arthuru Stapleovi z listu Newsday.

Další možností je úplné ukončení kariéry, o němž Višňovský mluvil už před rokem. "Hodně jsem nad tím přemýšlel. Změnilo mě to. Uvědomil jsem si, že hokej už není mou prioritou. Hlavní je rodina a zdraví," uvedl během minulé sezony.

Višňovský, který v roce 2008 podepsal pětiletou smlouvu na 28 milionů dolarů, měl v letošní nezkrácené sezoně NHL vydělat 3 miliony dolarů.