Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.
vítejte |účet|Odhlásit
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO

Michael Langr

Z osmého místa na vrchol. Los Angeles vyřadilo Phoenix a po 19 letech je ve finále Stanley Cupu

Středa 23.05.2012 / 16:59 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli

Základní část, to byla pro Los Angeles Kings taková neslaná nemastná hostina. Tým skončil na osmém místě, jen tak tak se dostal mezi postupující do play off. Jenže pak si hráči z Kalifornie přiobjednali ještě několik chodů a jejich "king size" hokejový nášup stále nekončí. Metropole filmu, muziky a zábavy se načas změní v hlavní město hokeje, L.A. slaví postup do finále Stanley Cupu.

V noci na středu vyhráli Kings pátý zápas semifinálové série proti Phoenix Coyotes 4:3 v prodloužení a dokonali tím královskou jízdu do finále. V prvním kole zaskočili favorizované Vancouver Canucks třemi úvodními výhrami za sebou, ve čtvrtém zápase se se sice vítěz základní části celé NHL na chvíli chytil, ale v pátém už nestačil.

Ve druhém kole pak Los Angeles smetlo druhý nasazený tým Západní konference St. Louis Blues dokonce 4:0 na zápasy. A ve třetím odnesl formu rozjetých Králů celek Phoenix Coyotes, který podobně jako Vancouver dokázal vyhrát jen ve čtvrtém zápase. Ve třech sériích tak Kings dohromady ztratili jen dva zápasy!

V úterý ve Phoenixu to přitom zprvu na postupový úspěch rozhodně nevypadalo. Domácí vědomi si hrozby vyřazení vlétli na soupeře jako skuteční hladoví Kojoti a v první třetině měli obrovský tlak. Hodně vidět byl český útočník Radim Vrbata, jemuž se dosud v play off tolik nedařilo. Hned na začátku spálil obrovskou šanci, potom však v přesilovce nahrál na gól, který zařídil střelou s jemnou tečí jeho krajan a navrátilec po disciplinárním trestu Martin Hanzal.

Jenže skvěle hrající obránce Drew Doughty se postaral o vyrovnání po buly ve vlastním oslabení a tečovanou střelou od modré zařídil totéž i podruhé - ve chvíli, kdy už Phoenix vedl 2:1 díky střele, na níž asistoval Rostislav Klesla. Po druhé třetině se skóre zastavilo na poměru 3:3 a vydrželo tak až do 18. minuty prodloužení.

V ní se dorážkou prosadil Dustin Penner, útočník, jenž se v sezoně trápil a dokonce se ocitl mezi náhradníky. V play off ovšem patří k tahounům musžtva, ve 14 utkáních nasbíral 10 bodů. "Je to skvělý úspěch. Pro celé město, pro hokej v celé jižní Kalifornii. Myslím, že tam máme širokou základnu fanoušků a teď se to určitě ukáže," jásal Penner.

"Ani nevím co říct, jak jsem nadšený," popisoval NHL.com obránce Doughty po posledním zápase ve Phoenixu. "Všichni jsme hrozně šťastní. Po zápase si to užijeme a oslavíme to, ale druhý den se zase soustředíme na přípravu na finále. O tom jsme snili celý život, právě kvůli tomu od léta celý rok dřeme."

Los Angeles zažilo hokejovou horečku naposledy začátkem 90. let, kdy sem z klubu Edmonton Oilers přestoupil Wayne Gretzky. V roce 1993 dovedl tým do finále, v němž už Kings nestačili na Montreal Canadiens.

Od té doby Kalifornie marně snila o další možnosti porvat se ve finále o velký pohár. V posledních dvou letech vypadlo mužstvo v prvním kole play off, předtím se do něj šestkrát za sebou vůbec nedostalo. Nejdál byli Kings v roce 2001, kdy vypadli ve druhém kole s pozdějším vítězem Stanley Cupu Colorado Avalanche.

Nejen z tohoto pohledu je letošní vítězství v Západní konferenci senzací. Jejím pilířem je brankář Jonathan Quick, jenž ničí soupeře klidem i kouzelnými zákroky. A také probuzený útok. Ten je sice plný velkých jmen jako Anze Kopitar, Mike Richards, Dustin Brown, Jeff Carter nebo Justin Williams, přesto však byl v základní části s pouhými 194 vstřelenými góly druhý nejslabší z celé ligy.

L.A. však nepřehrává protivníky žádným drtivým tlakem, úžasnými kombinacemi ani přesilovkovou silou (ve využití početních výhod je mužstvo dokonce až předposlední ze všech 16 účastníků play off). Kouč Daryl Sutter spoléhá spíš na kompaktní týmový výkon, tvrdou dřinu, osobní souboje, dobrou defenzivu a na brejky.

"Jsem na hráče hrdý. Dokázali sakra velkou věc. Jsou to kluci, kteří pro úspěch potí krev. A o tom to je. Sám to znám z dob, kdy jsem hrál," upozornil někdejší kanadský brousek Sutter.

Ani Phoenix se ovšem nemá za co stydět. V květnových vedrech uprostřed arizonské pouště byl dokonán největší úspěch v historii klubu. "Teď si však asi sotva uvědomíme, co jsme dokázali. Možná nám to dojde později. Vyřazení bolí stejně, jako kdyby se stalo v prvním kole," prohlásil kapitán Shane Doan.

Před finále si Kings počkají na vítěze"východní" série mezi New York Rangers a New Jersey Devils. A v červnu se ukáže, zda budou s královskou grácií dál bořit papírové předpoklady.

Klub, který postoupil z osmého místa v konferenci, totiž Stanley Cup ještě nikdy nevyhrál.