Aktualizovali jsme naše Podmínky služeb NHL.com a Zásady ochrany osobních údajů. Tím, že nadále používáte online služby NHL, vyjadřujete svůj souhlas s těmito aktualizovanými dokumenty a se způsobem řešení sporů.
vítejte |účet|Odhlásit 
NOVINKA! PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
NEBO
 
Michael Langr

Jména pro MS: Plekanec, Kaberle, Tlustý a Šmíd. Hemského možná nepustí klub

Středa 14.03.2012 / 18:00 / NHL.com/cs - Michael Langr

Autor Michael Langr - korespondent nhl.com

Podělte se s přáteli


Jména pro MS: Plekanec, Kaberle, Tlustý a Šmíd. Hemského možná nepustí klub
Zhruba dvanáct "kol" před koncem základní části se dá s klidem říct, že týmy NHL se rozdělily na ty, které jsou ve hře o play-off, a na ty, jež už prakticky (a některé ani teoreticky) nemají šanci na postup. Z méně šťastných, jimž 7. dubna skončí sezona, je už teď na 99 procent známo osm celků: čtyři ze Západní a čtyři z Východní konference.

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik tak může pomýšlet na zajímavé posily pro mistrovství světa ve Stockholmu. Z inspekční cesty po NHL se vrátil plný příznivých dojmů a už teď si možná napsal na papír několik jmen, s nimiž pro turnaj ve Švédsku počítá. "Kluci mají hrdost a touhu reprezentovat," řekl českým novinářům po příletu do Prahy.

I když národní tým nebude tak nabitý hvězdami jako na posledním turnaji (Jaromir Jagr, Marek Zidlicky nebo Patrik Elias nejspíš budou tou dobou hrát o Stanley Cup), pořád bude z čeho vybírat.

Ve Východní konferenci se pomalu, ale jistě ocitají mimo hru o play-off Toronto Maple Leafs, New York Islanders, Carolina Hurricanes a Montreal Canadiens. A zatímco v prvních dvou klubech nehraje jediný Čech, ve zbylých dvou jsou na soupisce velmi zajímavá jména.

Kouč českého výběru sice nemůže počítat s Jaroslavem Špačkem, jenž k němu nemá zrovna vřelý vztah a navíc už dříve ukončil reprezentační kariéru, v Carolině však prožívá životní sezonu útočník Jiri Tlusty. Ještě atraktivnější je pro trenéra Montreal, kde hraje opora reprezentace z loňského MS Tomas Plekanec a s ním velezkušený obránce Tomas Kaberle, jehož otec František patří k Hadamczikovým přátelům. Pokud budou zdraví a klub je pustí, je účast těchto hráčů téměř jistá.

Zajímavá je i situace na západě. V mužstvech Anaheim Ducks a Minnesota Wild sice nehraje žádný český hokejista, ale dva horké kandidáty reprezentace nabízejí Edmonton Oilers, kteří rovněž s velkou pravděpodobností zůstanou před branami play-off. Téměř jistý je obránce Ladislav Smid, jehož podle Hadamczika vedení klubu samo doporučuje. A zhruba poloviční je šance, že českou soupisku doplní také křídlo Ales Hemsky.

"Pan Hadamczik mluvil se mnou i s Hemákem. Oba jsme rádi, že je o nás zájem, a samozřejmě jsme mu řekli, že je pro nás velká pocta hrát za národní mužstvo. Když mě do mančaftu povolá, velice rád bych reprezentoval," řekl NHL.com obránce Šmíd.

Podobně hovořil i Hemský. U útočníka sužovaného častými zraněními je však otázka, zda mu dají požehnání šéfové Edmontonu. "Když zájem potrvá a budu zdravý, určitě bych chtěl reprezentovat. Záleží však na tom, jestli mě klub pustí," řekl Hemský serveru iDNES.cz. "Měl jsem docela dost zranění, takže nevím, jak se k tomu vedení postaví. Potřebují mě mít zdravého na příští sezonu a můžou mít obavu, že bych se na mistrovství zranil znovu."

Nejistá je také situace okolo Václava Prospala, hvězdy nejslabšího celku NHL Columbus Blue Jackets. Protřelý veterán zatím nemá jasno. "Dosud se mnou nikdo nemluvil a já teď šampionát vůbec neřeším," prohlásil nedávno Prospal.

Změnit by to mohla návštěva svazového šéftrenéra Slavomíra Lenera, jenž se do Ameriky chystá jako druhý vyslanec české reprezentace a s Prospalem se chce sejít. "Je to zkušený hráč a bojovník. Musí chtít. Když bude sám chtít makat a prodloužit si sezonu, tak pro něho samozřejmě místo máme," upozornil Hadamczik.

Výčet posil pro šampionát by měl narůst po prvním kole Stanley Cupu. Mistrovství světa totiž začíná až po něm - 4. května. "Pozdější start turnaje je výhodou. Budeme vědět co a jak," těšilo reprezentačního trenéra.

Už teď však může pomalu přemýšlet, kam se Šmídem, s Kaberlem, Tlustým nebo s Plekancem.