Full list of 101 players that have been invited to take part in the NHL Scouting Combine:
North American skaters | ||
Rank - Player | Team (League) | Position |
1 - Seth Jones | Portland (WHL) | D |
2 - Nathan MacKinnon | Halifax (QMJHL) | C |
3 - Jonathan Drouin | Halifax (QMJHL) | LW |
4 - Darnell Nurse | Sault Ste. Marie (OHL) | D |
5 - Sean Monahan | Ottawa (OHL) | C |
6 - Hunter Shinkaruk | Medicine Hat (WHL) | C/LW |
7 - Valentin Zykov | Baie - Comeau (QMJHL) | LW |
8 - Frederik Gauthier | Rimouski (QMJHL) | C |
9 - Mirco Mueller | Everett (WHL) | D |
10 - Anthony Mantha | Val - d'Or (QMJHL) | RW |
11 - Shea Theodore | Seattle (WHL) | D |
12 - Ryan Pulock | Brandon (WHL) | D |
13 - Zach Nastasiuk | Owen Sound (OHL) | RW |
14 - Chris Bigras | Owen Sound (OHL) | D |
15 - Bo Horvat | London (OHL) | C |
16 - Ryan Hartman | Plymouth (OHL) | RW |
17 - Kerby Rychel | Windsor (OHL) | LW |
18 - Wiliam Carrier | Cape Breton (QMJHL) | LW |
19 - Max Domi | London (OHL) | C/LW |
20 - Curtis Lazar | Edmonton (WHL) | C/LW |
21 - James Lodge | Saginaw (OHL) | C |
22 - Nikita Zadorov | London (OHL) | D |
23 - Samuel Morin | Rimouski (QMJHL) | D |
24 - Ian McCoshen | Waterloo (USHL) | D |
25 - Morgan Klimchuk | Regina (WHL) | LW |
26 - Adam Erne | Quebec (QMJHL) | LW |
27 - Joshua Morrissey | Prince Albert (WHL) | D |
28 - Laurent Dauphin | Chicoutimi (QMJHL) | C |
29 - Jon Hayden | USA U - 18 (USHL) | C |
30 - Jason Dickinson | Guelph (OHL) | C |
31 - Dillon Heatherington | Swift Current (WHL) | D |
32 - Madison Bowey | Kelowna (WHL) | D |
33 - Nicolas Petan | Portland (WHL) | C |
34 - JT Compher | USA U - 18 (USHL) | LW |
35 - Michael McCarron | USA U - 18 (USHL) | RW |
36 - Oliver Bjorkstrand | Portland (WHL) | RW |
37 - Jonathan - Ismael Diaby | Victoriaville (QMJHL) | D |
38 - Justin Bailey | Kitchener (OHL) | RW |
39 - Emile Poirier | Gatineau (QMJHL) | LW |
40 - Brett Pesce | New Hampshire (H - East) | D |
41 - Eric Roy | Brandon (WHL) | D |
42 - Adam Tambellini | Surrey (BCHL) | C |
43 - Jan Kostalek | Rimouski (QMJHL) | D |
44 - Thomas Vanelli | Minnetonka (High - Mn) | D |
45 - Connor Hurley | Edina High (High - Mn) | C |
46 - Myles Bell | Kelowna (WHL) | LW |
47 - Steven Santini | USA U - 18 (USHL) | D |
48 - Nick Sorensen | Quebec (QMJHL) | RW |
49 - Michael Downing | Dubuque (USHL) | D |
50 - Yan Pavel Laplante | PEI (QMJHL) | C |
51 - Gustav Olofsson | Green Bay (USHL) | D |
52 - Gabryel Paquin - Boudreau | Baie - Comeau (QMJHL) | LW |
53 - Keaton Thompson | USA U - 18 (USHL) | D |
54 - Marc - Olivier Roy | Blainville - Boisbriand (QMJHL) | C |
55 - Jordan Subban | Belleville (OHL) | D |
56 - Ryan Fitzgerald | Valley (EJHL) | C |
57 - Anthony Duclair | Quebec (QMJHL) | LW |
58 - Nick Moutrey | Saginaw (OHL) | C/LW |
59 - Mason Geertsen | Vancouver (WHL) | D |
60 - Zachary Sanford | Islanders (EJHL) | LW |
61 - Nicholas Baptiste | Sudbury (OHL) | RW |
62 - Sean Malone | USA U - 18 (USHL) | C |
63 - Ryan Kujawinski | Kingston (OHL) | C |
64 - Teemu Kivihalme | Burnsville (High - Mn) | D |
65 - Jackson Houck | Vancouver (WHL) | RW |
66 - Tyler Lewington | Medicine Hat (WHL) | D |
67 - David Pope | West Kelowna (BCHL) | LW |
68 - Alexandre Coulombe | Stanstead College (High - Qc) | D |
69 - Michell Wheaton | Kelowna (WHL) | D |
70 - Hudson Fasching | USA U - 18 (USHL) | RW |
71 - Remi Elie | London (OHL) | LW |
72 - Kurt Etchegary | Quebec (QMJHL) | C |
73 - Vincent Dunn | Val - d'Or (QMJHL) | C |
74 - Dylan Labbe | Shawinigan (QMJHL) | D |
75 - Anthony Florentino | South Kent School (High - Ct) | D |
76 - Spenser Jensen | Medicine Hat (WHL) | D |
77 - Avery Peterson | Grand Rapids (High - Mn) | C |
78 - Ty Stanton | Medicine Hat (WHL) | D |
79 - Jeremy Gregoire | Baie - Comeau (QMJHL) | C |
1 - Zachary Fucale | Halifax (QMJHL) | G |
2 - Eric Comrie | Tri - City (WHL) | G |
3 - Tristan Jarry | Edmonton (WHL) | G |
4 - Calvin Petersen | Waterloo (USHL) | G |
5 - Spencer Martin | Mississauga (OHL) | G |
6 - Eamon McAdam | Waterloo (USHL) | G |
7 - Philippe Desrosiers | Rimouski (QMJHL) | G |
European skaters | ||
Rank - Player | Team (League) | Position |
1 - Aleksander Barkov | Tappara (Finland) | C |
2 - Valeri Nichushkin | Chelyabinsk (Russia) | RW |
3 - Elias Lindholm | Brynas (Sweden) | C |
4 - Rasmus Ristolainen | TPS (Finland) | D |
5 - Alexander Wennberg | Djurgarden (Sweden) | C |
6 - Andre Burakovsky | Malmo (Sweden) | LW |
7 - Jacob De La Rose | Leksand (Sweden) | LW |
8 - Robert Hagg | Modo Jr. (Sweden) | D |
9 - Artturi Lehkonen | Kalpa (Finland) | LW |
10 - Pavel Buchnevich | Cherepovets 2 (Russia) | LW |
11 - Bogdan Yakimov | Nizhnekamsk 2 (Russia) | C |
12 - Marko Dano | Bratislava (Russia) | C |
13 - Linus Arnesson | Djurgarden (Sweden) | D |
14 - Viktor Crus Rydberg | Linkoping Jr. (Sweden) | C |
1 - Juuse Saros | HPK Jr. (Finland) | G |